• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало България

„Веднъж прекосиш ли океана“ се играе в кино „Кабана“

отГергана Костова
14 август , 2024
„Веднъж прекосиш ли океана“ се играе в кино „Кабана“

"Веднъж прекосиш ли океана" в кино "Кабана" (Снимка: Весела Заманчева)

Документалният моноспектакъл на Мартина Новакова провокира дълбоки житейски, професионални и философски размисли и дискусия за имиграцията

Следващото представление „Веднъж прекосиш ли океана“ е от 20:00 часа на 18 август отново в кино „Кабана“. Проектът води началото си отпреди 3 години, когато Мартина интервюира 20 български артисти, живеещи в САЩ. „Веднъж прекосиш ли океана“ започва околосветското си пътешествие с предпремиера в Торонто и премиера в Ню Йорк през април и май 2023 година, последвани от международно турне в Торонто, Чикаго, Хюстън, Лас Вегас, Сан Франциско, Ориндж Каунт, Мадрид, Барселона и София.

Преди спектакъла, от 17:00 ч. до 19:00 ч., ще се проведе и ателие по документален театър за млади артисти на възраст от 12 до 18 години. Участниците трябва да разполагат със слушалки и мобилно устройство, с което да могат да записват аудио. Събитията са с вход свободен и се осъществяват с подкрепата на Столична община.

Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв бихме искали да бъде образът на България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко това?

В приятната и неангажираща атмосфера на кино „Кабана“ авторката на документалния моноспектакъл „Веднъж прекосиш ли океана“ Мартина Новакова ни раздаде самолетни билети от София до Ню Йорк. Прекосявайки океана, срещнахме седмина български имигранти, представители на артистичните среди в САЩ. За да ни направи свидетели на чисто човешките им истории, във всеки един от тях на сцената се превъплъти самата тя.

Спектакълът е „билингуален“, т.е. когато Мартина говори на български, на сцената зад нея текат субтитри на английски език, а когато говори на английски, на сцената субтитрите са на български, заслугата за което е на техническия директор на спектакъла Кат Тодорова.

Формата на представлението вербатим (verbatim — дословно) театър, вид театрално представление, пресъздаващо дословно думите и жестовете на участниците, чиито гласове се свързват в голяма обща история, е способна да събере много хора с различни гледни точки на едно място.

signal 2024 08 14 163742
„Веднъж прекосиш ли океана“, 4 август 2024 г. (Снимка: Мигел Валентин)

„Собствената ми история в спектакъла е истинска. Заминах да уча в Испания преди 10 години и още тогава започнах да проявявам интерес към българските имигранти. Разговаряйки с всякакви хора, започнах да виждам България по друг начин“, сподели Мартина по време на дискусията след представлението.

„Заинтригувана бях от това как и защо са напуснали България и какво представлява тя за тях. Именно този мой интерес ме отведе в Ню Йорк, където завърших магистратура по социален и образователен театър в Нюйоркския университет, благодарение на стипендия „Фулбрайт“ и допълваща стипендия от „Тук-Там“.“

Тя призна, че изборът на шестима от тях е бил много труден, защото „всяка история за голямо пътуване и някакво ново начало е достатъчно интересна и заслужава да бъде включена тук“, но в крайна сметка е избрала тези с големи разлики помежду им.

„Представлението има за цел да разкаже историята на българи, живеещи не само в САЩ, а по целия свят“, отбеляза младата авторка, и допълни, че заради това поставянето му на българска сцена е много важно. За герои е избрала артисти не само защото собствената й историята на артист зад граница се доближава до техните, а и заради чувствителността, с която те описват преживяванията си. Въпреки че поставя моноспектакъл, Мартина няма усещането, че играе сама, защото усеща присъствието на всеки един от тях на сцената. Тя им е дълбоко признателна за щедростта, с която са дарили нея и нас – зрителите, с искреността си.

Интервютата е провела на два езика, което е допринесло за личното й проучване как хората се изразяват на чужд език и на майчиния си. Всеки е бил силно емоционално свързан с казаното на български.

От друга страна двата езика, на които се играе спектакълът, му дават възможност да достига много лесно не само до българските общности по света, но и до техните приятели, партньори и всички около тях, с което ги прави по-малко изолирани от хората, сред които живеят. „Така можем да разкажем за историята и културата ни на всички около нас, навсякъде по света“, смята Мартина.

Спектакълът провокира оживена дискусия. Разнородни, колкото разнородни сме и ние самите, бяха въпросите към Мартина и отговорите на тези, които тя беше изписала върху билетите ни за полета, макар идеята й да беше на тях да отговорим само за себе си: Как представяш страната си на човек, който не знае нищо за нея? Живял ли си някога в чужбина? Какво има отвъд океана? Къде би живял?

Обсъждането превърна „Веднъж прекосиш ли океана“ в сплотяващо представление под открито небе, защото всеки от присъстващите погледна към човека до себе си и сподели мислите си.

Мартина разкри, че в повечето случаи реакцията на зрителите по световните сцени е била силно емоционална: „Хората идваха след представлението, за да ми разкажат историите си, някои от които – не разказвани от 10 години. Споделяха и изразяваха благодарността си за това, че са се видели на сцената, че някой за пръв път ги пита подобни неща. И това беше най-красивата част в процеса по създаването – тяхното освобождаване“.

Признателни бяхме и ние, зрителите, събрани в летния мрак, за да размислим по общочовешкия въпрос – имиграцията, да разкажем лични истории, да си признаем как представяме лицето на България пред света и дали подхождаме с необходимата отговорност към това.

Мартина подчерта, че не професионалните успехи на героите са били в творческия й фокус, а човешките им истории. Използвала е псевдоними, за да гарантира анонимността им. „Много често в дискусиите всъщност си отговаряме на въпроса „Какво означава да си успешен?“, защото успешен може да означава както да си заминал, така и да си останал, но да се занимаваш с това, с което желаеш… Някои от интервюираните са постигнали наистина повече от стандартното, но не исках разговорите ни да минават през постиженията им, защото слушаме все едни и същи хора…“, каза още тя.

Убедена е, че нивото на адаптивност към определена социална среда зависи от професията („Музикантите например нямат нужда от езикова адаптация, докато при актьорите тя е доста трудна“). Интересувала се е как ситуациите, в които интервюираните са попадали, са повлиявали върху артистичната им реализация. Макар някои от тях да са изглеждали щастливи, те не спирали да мислят за България и да изразяват силната си връзка с нея. Според Мартина различните поколения имигранти имат различни душевни състояния.

Замисля да интервюира за подобен спектакъл и българи, работещи и творящи у нас.

На въпроса „Как си представяте България, в чиито предели са концентрирани енергията и потенциалът на хората, които сте интервюирали, с енергията и потенциала на тези, които живеят в нея?“ тя отговори: „Представям си само хубави неща… Бих искала хората да започнат да действат повече, отколкото да говорят, за да заживеят по начина, по който биха искали“.

Професор по биология, емигрирала преди повече от 20 години от България, реализирана успешно навън, благодари на Мартина за представлението, в много моменти от което се е разпознала.

Българи, живеещи в България, изразиха чувство на състрадание и разбиране към сънародниците си, принудени от различни обстоятелства да я напуснат. Останали без емигриралите си приятели и роднини, някои от тях са се чувствали като имигранти в Родината си.

Някои от публиката не смятаха за необходимо да говорим за България, когато живеем в чужбина, други – напротив, бяха категорични, че, излизайки извън нея, трябва да утвърждаваме етноса си, чистите и уникални български традиции, за да я представяме. Не остана незабелязан фактът, че че някои от интервюираните не познаваха добре нито традициите, нито историята на България и възникна въпросът чия е „заслугата“ за това.

Още и още идеи и разкази се събудиха помежду ни. Други ще бъдат събудени при следващите представления на „Веднъж прекосиш ли океана“. Макар и различни, защото в основата им стоят и винаги ще стоят личните ни истории, нещо силно винаги ще ги обединява – обичта ни към България.

Проектът е създаден в „Лаборатория по вербатим театър“ в Нюйоркския университет с директор проф. Джо Салватор. Той е разултат от задълбочено изследователско проучване на историята на българо-американските отношения и дългогодишен личен интерес към българските имимгрантски общности по света, както и към съвременния образ на България в чужбина.

Мартина Новакова (София) е драматург, театрален режисьор и преподавател. Магистър е по театрално изкуство от университет, „Карлос III“ в Мадрид с директор Хуан Майорга и по Социален и образователен театър от Нюйоркския университет, където учи със стипендия „Фулбрайт“ и допълнителна стипендия от „Тук-Там“.

В работата си развива различни театрални форми като документален вербатим театър, сайт-специфик, аудио пърформанс, театър на предметите и театър на сетивата. Мартина работи с различни общности и използва театъра като метод на обучение. Основните теми, от които се вълнува, са културната идентичност, емиграцията, съхраняването на паметта и представянето на войната на сцена.

Съосновател е на театралната компания “Паноптикум” заедно с Мигел Валентин. 

Сред по-значимите ѝ самостоятелни проекти като драматург и режисьор са:
“Паноптикум” (Театър на предметите) в „Топлоцентрала“, 2024 г., с подкрепата на Национален фонд „Култура“. Пиесата е селектирана oт „ЕURODRAM България 2020“ и представена в рамките на „ПроТекст 10” в Гьоте-Институт. 

“Дъщерята на рамкьора”, аудио пърформанс за колекцията на Национална галерия “Квадрат 500”, възложен от програма „Гледане с разбиране“ и Столична община, София, 2023 г.

“Опакован Аудиогид”, аудио пърформанс за изложбата на Волфганг Фолц, посветена на Кристо и Жан-Клод в Софийска градска художествена галерия, написан в съавторство с Мигел Валентин, програма „Гледане с разбиране”, Столична община и Гьоте-институт България, 2021.

“Урок по самота”, написана в съавторство с Мигел Валентин, носител на 1ва награда на ,,Конкурс за Нова пиеса” организиран от НБУ, след уъркшоп с Георги Господинов, издадена от НБУ, 02/2021

В следващите няколко години Мартина планира да бъде в България и Европа, но Ню Йорк ще и липсва.

ВИЖТЕ СЪЩО
art potok tsarevo
,,Арт Поток“ – Фестивал на изкуствата 2024 ни очаква с още театрални и музикални събития
Куклен театър НАТФИЗ – двигател на оригинални идеи и творческа смелост
naroden teatar iztochnik facebook
Българският театър – бомба със закъснител
sonya yoncheva
Министър Найден Тодоров награди Соня Йончева със „Златен век“ – огърлие
Айфеловата кула по време на откриването на Олимпиядата 2024 година в Париж
Гняв и възмущение предизвика откриването на Олимпиадата в Париж
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0

Свързани Публикации

Инициативата BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“

Започна инициатива BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“ в ЕС

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Следваща публикация
Бдение пред китайското консулство в Ню Йорк в памет на практикуващите Фалун Гонг, починали по време на 25-годишното преследване от страна на Китайската комунистическа партия, 20 юли 2024 г. (Лари Дай/The Epoch Times)

Държавният департамент на САЩ призова ККП да спре атаките срещу Фалун Гонг

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria