Бившият федерален прокурор Сидни Пауъл, адвокат на предизборната кампания на Доналд Тръмп, намекна в интервю на 15 ноември, че правният екип на президента разполага с обилни доказателства за изборни измами и нередности.
„Готвим се да обърнем изборните резултати в няколко щата – заяви Пауъл пред медията Fox Business, като добави, че разполага с достатъчно доказателства за изборни фалшификации, за да започне масово криминално разследване. – Не правя коментари без да имам доказателства, с които да ги подкрепя.“
Пауъл твърди, че използвания в изборите софтуер е сменил „милиони гласове“ от президента Доналд Тръмп в полза на номинирания от Демократичната партия кандидат Джо Байдън.
Пауъл беше адвокат на бившия съветник по национална сигурност Майкъл Флин. Нейната феноменална защита накара Министерството на правосъдието да оттегли обвиненията.
По думите на Пауъл лице е подало сигнал, че избирателния софтуер е създаден, „за да фалшифицира избори“.
„Той е видял това да става в други държави“ – каза Пауъл, очевидно имайки предвид софтуера и хардуера за гласуване на компаниите Dominion Voting Systems и Smartmatic, но може би и други софтуер и машини.
„Доказателствата са толкова много, че се леят като из ведро“ – заяви Пауъл, но отказа да даде на водещата Мария Бартиромо от Fox News повече подробности.
„Могат да сложат флаш драйв в машината за гласуване, могат да качат софтуер в нея дори от Интернет… от Германия и даже Венецуела“ – каза адвокатката, като добави, че чрез определени разработки „могат да се проследяват гласовете в реално време“, „може вотът да се подменя в реално време“, или предполагаеми злонамерени лица да имат „дистанционен достъп до всичко“.
„Математически установихме точния алгоритъм, който са използвали и е било планирано да използват още от самото начало“ – заяви Пауъл относно схемата за прехвърляне на гласове в полза на Байдън.
Тя коментира и разследването на Dominion Voting Systems, Election Systems & Software, и Hart InterCivic, направено през 2019 г. от сенаторите Еми Клобухар – демократ от щата Минесота, Елизабет Уорън – демократ от щата Масачузетс и Рон Уайдън – демократ от щата Орегон, както и други законотворци от Демократичната партия. Сенаторите са изразили опасения относно сигурността на системата за гласуване.
„Имаме опасения относно разпространението и ефекта на частните инвестиции в много сектори на икономиката, включително и в изборните технологии – неразделна част от демократичния процес на нашата нация“, пишат депутатите в писмата си до фирмите преди около година. „Тези проблеми застрашават интегритета на нашите избори и демонстрират колко е важно изборните системи да са солидни, трайни и неуязвими на атаки.“
В интервюто Пауъл заяви, че екипът ѝ е „установил нередности при гласуването, които са необясними“, в щати, където длъжностните лица вярват, че системите са валидни.
По време на изборите републиканците в Долната камара успяха да обърнат поне 11 места, а Републиканската партия е уверена, че ще запази контрола върху Сената. Някои консерватори се усъмниха как е възможно при такъв модел на гласуване Байдън да спечели президентските избори, камо ли да получи повече гласове от всеки друг кандидат за президент в американската история, включително победата на Барак Обама през 2008 г.
Отговорът на компаниите
Агенцията за киберсигурност към Министерството на националната сигурност публикува изявление на 12 ноември, в което нарече общите избори през 2020 г. „най-сигурните в историята на Америка“, въпреки правните предизвикателства, които твърдят за нередности при гласуването в някои от критичните за резултата от гласуването щати.
„Изборите на 3 ноември бяха най-сигурните в американската история. В момента в цялата страна избирателните служители преглеждат и проверяват по два пъти целия изборен процес, преди да финализират резултата“, се казва в изявлението, публикувано от Агенцията за киберсигурност и сигурност на инфраструктурата (CISA).
Дни след това изказване президентът Доналд Тръмп уволни директора на Агенцията Крис Кребс, като го обвини, че изявлението е било изключително неакуратно.
Smartmatic направи изявление на 14 номеври, в което твърди, че няма връзки с Dominion Voting Systems. По време на интервюто Пауъл намекна, че Dominion управлява Smartmatic.
През последните няколко седмици Dominion многократно отрича, че системите на компанията са били компрометирани по какъвто и да било начин.
„След общите избори през 2020 г. се разпространиха много неверни информации относно Smartmatic и други компании, които предоставят технология за избори на избирателните юрисдикции в САЩ. Бихме искали да разсеем тези неправилни твърдения с факти“, написа компанията, добавяйки, че „никога не е притежавала никакви акции или финансов дял в Dominion Voting Systems“.
Dominion също опроверга твърденията, че машините на компанията са приписвали гласове от Тръмп на Байдън, в деня на изборите или когато и да било.
„Dominion Voting Systems категорично отрича всякакви твърдения за смяна на гласове или предполагаеми проблеми със софтуера в нашите системи за гласуване – заяви говорител на компанията в изявление пред медията The Denver Post. – Нашите системи продължават надеждно и точно да броят бюлетините, а държавните и местните избирателни органи публично потвърдиха благонадеждността на процеса.“
По време на пресконференция на 19 ноември Сидни Пауъл заяви, че президентът Доналд Тръмп „е спечелил с огромна преднина“, което ще бъде доказано от неговия юридически екип.