Натискът върху Берлин да заеме по-твърда позиция по отношение на миграцията се засили след фаталното нападение с нож в края на август, извършено от търсещ убежище
Германия възобнови депортирането на осъдени афганистански престъпници в родината им, като Берлин промени политиката си за депортации в управляваната от талибаните страна.
Според немската новинарска медия Der Spiegel самолет от Лайпциг за Кабул е излетял на 27 август сутринта с 28 осъдени престъпници на борда след месеци на тайни преговори с посредничеството на Катар.
Говорителят на правителството Щефен Хебещрайт описа депортираните като осъдени престъпници, но все още не е уточнил техните престъпления.
Берлин благодари на „ключовите регионални партньори“ за подкрепата им в изявление и заяви, че подобни депортации са планирани и в бъдеще.
Коалиционното правителство на Олаф Шолц беше подложено на натиск да заеме по-твърда позиция по отношение на миграцията след свързаното с ИДИЛ ( „Ислямска държава“) масово нападение с нож на „Фестивала на многообразието“ в Солинген през август, при което трима души загинаха и осем бяха ранени, както и след убийството на германски полицай от афганистанец в Манхайм през юни.
Заподозреният за нападението в Солинген, назован като Иса Ал Х. в съответствие с германските закони за защита на личните данни, е сирийски гражданин, който е трябвало да бъде депортиран в България миналата година, но според съобщенията е изчезнал за известно време и е избегнал депортацията.
Той е задържан по подозрение в убийство и членство в терористична организация, в очакване на по-нататъшно разследване и възможно обвинение.
Германия спря репатрирането на афганистанци по съображения, свързани с правата на човека, след като талибаните отново дойдоха на власт през 2021 г. след катастрофалното изтегляне на САЩ от страната.
През юни Берлин заяви, че обмисля депортиране на афганистански мигранти, които представляват заплаха за сигурността, след убийството на полицейски служител в град Манхайм.
Преките преговори с талибаните, някои от чиито служители са под международни санкции, се считат за проблематични.
Дебати по темата за имиграцията се водят и преди регионалните избори, които се проведоха в края на август в Саксония и Тюрингия.
Очаква се антиимиграционната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD) да се представи добре в тези източни региони, като коалиционното правителство на Шолц се готви за значителни загуби.
Силното представяне на AfD би дало огромен тласък на дясната партия година преди следващите национални избори.
В опит да ограничи загубите на тези избори, правителството на Шолц обяви по-строги закони и процедури за даване на убежище и пребиваване, включително понижаване на прага за „тежка депортация“, когато депортираният е извършил престъпление с оръжие или опасен инструмент.
Ще има занижени критерии за лишаване на лица от убежище или статут на бежанец и по-строги наказания за тежки престъпления, включително за млади нарушители.
Търсещите убежище няма да получават помощи, ако ги търсят в други европейски страни, а бежанците, които пътуват до родните си страни без основателни причини, рискуват да загубят статута си на закрила.
Берлин също така ще настоява за реформи в Общата европейска система за убежище, опростяване на трансферите и депортациите, заяви правителството.
Същият пакет въведе и по-строги разпоредби за оръжията, включително по-строги правила за притежание, обща забрана на автоматичните ножове и абсолютна забрана на ножовете на обществени събития като народни празници, спортни събития и търговски панаири.
Федералните правоохранителни служители ще бъдат упълномощени да използват електрошокови оръжия, а проверките на биографичните данни за разрешителни за оръжие ще включват нови федерални агенции, за да се предотврати получаването на оръжие от екстремисти.
Бяха обявени и допълнителни мерки за борба с „насилствения ислямизъм“, включително даване на разрешение на правоохранителните органи да използват биометрични данни от публично достъпни онлайн източници за разпознаване на лица с цел идентифициране на заподозрени.
Правителството на Германия ще засили правомощията на агенцията за вътрешно разузнаване по отношение на финансовите разследвания и ще продължи да забранява ислямистките организации, според правителствен документ, очертаващ мерките.
The Associated Press и Reuters допринесоха за настоящия материал.