Напрежението между Китай и съседите му – особено Япония, Тайван и Филипините – расте, откакто Китайската комунистическа партия възприе агресивна тактика в т.ч. военен натиск върху Тайван
Министерството на отбраната на Япония критикува Китай за „неприемливо“ поведение, след като китайски самолетоносач влезе за първи път в морската ѝ прилежащата зона на 18-ти септември.
Китайският самолетоносач „Ляонин“ и два изтребителя са плавали между югозападните японски острови Йонагуни и Ириомоте. Според ООН прилежащата зона е разположена на 24 морски мили от териториалните води на дадена държава. В тази зона държавата може да упражнява известен контрол, например по отношение на митнически такси и имиграция.
На пресконференция на 18-ти септември Хироши Мория, заместник секретар на министерския съвет на Япония заявява, че Токио е изразил „сериозните си опасения“ към Китай по дипломатически канали. Той описва инцидента като „напълно неприемлив от гледна точка на сигурността на Япония и в региона“.
„Ние ще продължим да наблюдаваме отблизо дейностите на китайските плавателни съдове във водите около нашата държава и ще вземем всички възможни мерки да съберем информация и да извършим разузнаване и наблюдение“, казва Мория.
Той посочи, че за първи път китайски военен съд влиза в съседни на Япония води.
Напрежението между Китай и съседите му – особено Япония, Тайван и Филипините – расте, откакто Китайската комунистическа партия възприе по-агресивна тактика. През последният месец Токио е подавал до Пекин протестни ноти два пъти – първо, след като самолет на китайската армия наруши териториалното въздушно пространство на Япония над островите Даньо-гунто и след това, когато разузнавателен кораб на САЩ влезе в японски води на запад от остров Кучиноерабо.
Няколко часа преди съобщението на Япония министерството на отбраната на Тайван съобщи, че е забелязало китайски военни кораби, водени от самолетоносача „Ляонин“ да прекосяват води до североизточния бряг на Тайван в посока Йонагани, разположен на близо 110 километра източно от Тайван. Китайският режим, който възприема Тайван като част от своята територия, от години упражнява върху демократичната държава агресивни тактики, които включват изпращането на военни самолети и кораби в близост до автономно управлявания остров. На 17-ти септември министерството на отбраната на Тайван съобщи за забелязани девет военни самолета, 13 военни плавателни съда и един кораб в близост до острова само за 24 часа.
На 16-ти септември според съобщение на Държавния департамент, САЩ са одобрили продажба на военно оборудване и услуги на Тайван на стойност 228 милиона долара. Това е 16-тата поред сделка за оръжие с Тайван, одобрена от администрацията на Байдън. На 17-ти септември сделката е приветствана от тайванското министерство на отбраната като „силна подкрепа от правителството на САЩ за мира и стабилността в Тайванския проток“.
„Предвид честата употреба на тактики от сивата зона от страна на Китай за сплашване на Тайван и други държави в региона, Тайван ще продължава да показва своята решителност да защити народа си“, се казва още в изявлението.
И Бизнес съветът между САЩ и Тайван изказа одобрение същия ден, в лицето на президента на съвета Рупърт Хамънд Чембърс: „Администрацията на Байдън изглежда остава решена да оказва помощ за сигурността на Тайван. Продажбата ще засили устойчивостта на тайванската армия чрез части за самолети и съответните системи. Това продължава традицията на САЩ да доставя редовно муниции и оборудване, на траншове със сравнително малка финансова стойност.“
Миналия месец Манила критикува Пекин за сблъсъци с лодки на Филипините, обливането им с водни оръдия и изстрелване на предупредителни ракети към Филипински самолет, като повечето инциденти са от плитчината „Сабина„ в Южнокитайско море, наричана от Филипините плитчината „Ескода„, а от КНР – Сиянбин Дзияо.