На 24 септември Пекин започна разследване на PVH Group – американски гигант в търговията на дребно и собственик на марки като Calvin Klein и Tommy Hilfiger. Обвиненията срещу търговеца са за „дискриминация“ на продуктите от Синдзян – район, известен с лагерите за принудителен труд.
Китайското министерство на търговията заяви, че проверката на компанията със седалище в Ню Йорк е в съответствие с работния механизъм на „списъка с ненадеждни субекти“. Този китайски списък с търговски ограничения беше създаден скоро след като Вашингтон включи китайския телекомуникационен гигант Huawei в черен списък през 2019 г.
След като чуждестранно дружество или физическо лице бъде добавено в списъка на „ненадеждните“, му се забранява да участва в дейности по внос и износ и да инвестира в Китай. Китайската комунистическа партия (ККП) и преди е използвала този списък, за да ограничи достъпа на американски отбранителни компании до китайския пазар за продажба на оръжие на Тайван.
В онлайн изявление китайското министерство на търговията обвинява PVH Group в „нарушаване на нормалните принципи на пазарната търговия“ чрез „несправедлив бойкот“ на памука и други продукти от северозападния китайски регион Синдзян. То добави, че бойкотът няма „фактическа основа“ и „сериозно уврежда“ законните права и интереси на китайските дружества.
В отделно изявление министерството поиска от PVH Group да предостави документация и писмени доказателства, за да докаже дали през последните три години са били прилагани „дискриминационни мерки“ по отношение на продуктите от Синдзян. То определи 30-дневен срок, считано от деня на съобщението, в който PVH Group трябва да изпълни това искане.
В отговор PVH Group заяви, че компанията е в контакт с министерството и ще отговори „в съответствие със съответните разпоредби“.
„Като въпрос на фирмена политика PVH стриктно спазва всички съответни закони и разпоредби във всички страни и региони, в които работим“, се казва в изявление на компанията до The Epoch Times, изпратено по имейл. „В момента нямаме допълнителни коментари.“
Пекин обяви разследването ден, след като администрацията на Байдън представи инициатива за забрана на продажбата на софтуер и хардуер, разработени от „страни, пораждащи безпокойство“ – по-специално комунистически Китай – за свързани с мрежата автомобили в САЩ поради опасения за сигурността.
Принудителен труд
През 2021 г. Съединените щати забраниха вноса на памук и домати от Синдзян заради използването на принудителен труд. По-късно през същата година президентът Джо Байдън подписа Закона за предотвратяване на принудителния труд на уйгурите, който забранява вноса на продукти от Синдзян, освен ако износителите не докажат, че за производството им не е използван принудителен труд.
И администрацията на Байдън, и тази на Тръмп определиха, че в Синдзян се извършва „геноцид“, позовавайки се на задържането от ККП на повече от 1 милион уйгурски мюсюлмани чрез обширна мрежа от лагери за принудително настаняване.
Оцелели от лагера разказват, че са били подложени на принудителен труд, принудителна стерилизация и аборти, изтезания и други злоупотреби. Службата на ООН по правата на човека през 2022 г. установи, че злоупотребите на Пекин срещу уйгурите могат да се равняват на „престъпления срещу човечеството“.
Пекин отрича тези обвинения и оказва натиск върху бизнеса и обществените фигури да защитят политиката му по отношение на Синдзян.
През последните години няколко чуждестранни компании се оказаха въвлечени във вълна от възмущение на националистите – подсилено от Пекин и държавните медии – след като изразиха безпокойство относно нарушаването на човешки права от страна на ККП и отказаха да доставят продукти от региона.
През 2021 г., на фона на засилващия се националистически онлайн натиск, над 30 китайски знаменитости прекъснаха връзките си с чуждестранни марки за облекло и обувки, в резултат на което няколко американски марки, като Tommy Hilfiger и Calvin Klein, загубиха своите посланици на марката.