Според Световния съвет по златото силното търсене от страна на централните банки е 14-годишна тенденция
От световната финансова криза през 2008-2009 г. централните банки са значителни купувачи на злато и инвестициите им се отплащат. Тези институции печелят от златото, тъй като цените достигнаха повече от две дузини рекордни нива тази година.
Металът се е повишил с около 30% през 2024 г., достигайки до 2708 долара за унция. Среброто също се представя добре досега тази година, с ръст от 32% до 32 долара за унция.
Според данни, събрани от Световния съвет по златото, централните банки са придобили 1037 тона злато миналата година, втората най-висока годишна покупка в историята. Това се случва една година след като институциите са закупили рекордно високите 1082 тона.
През август централните банки отчетоха нетни покупки от осем тона, водени от Националната банка на Полша, Централната банка на Република Турция и Резервната банка на Турция.
Но докато покупките на централните банки са се увеличили значително през последните три години, това е дългосрочна тенденция, казва Джоузеф Каватони, старши пазарен стратег в Световния съвет по златото.
„Това е 14-годишна тенденция, която по същество се развива от световната финансова криза“, каза Каватони пред The Epoch Times.
„[Имат] истинско желание да диверсифицират своите активи и да добавят компонента на златото към портфейла, за да постигнат по-добър резултат от представянето.“
Въпреки че размерът на покупките наскоро е намалял, централните банки очакват да добавят още злато към резервите си през следващите години.
Проучване на Световния съвет по златото от 2024 г. показва, че 81% от централните банки ще увеличат своите златни активи през следващите 12 месеца. Гледайки напред през следващите пет години, 66% от централните банки смятат, че делът на златото в общите им резерви ще бъде „умерено по-висок“.
В днешната „все по-несигурна глобална икономическа среда“ тенденциите имат смисъл, казва Матю Джоунс, анализатор на благородни метали в Solomon Global.
„Централните банки увеличават покупките си на злато като стратегия за диверсифициране на резервите, хеджиране срещу инфлация, защита от геополитически рискове и намаляване на зависимостта от щатския долар“, каза Джоунс пред The Epoch Times. „Историческата роля на златото като стабилен и универсално приет актив го прави привлекателна опция, особено в една все по-несигурна глобална икономическа среда.“
Хегемонията на щатския долар може да играе жизненоважна роля в свирепия апетит на централните банки за злато.
Златото в един реформиращ се глобален паричен ред
Промените в международния паричен ред се развиват, като централните банки постепенно се отдалечават от щатския долар.
Според данните за валутния състав на официалните валутни резерви на Международния валутен фонд (МВФ), делът на щатския долар в световните валутни резерви е 58%, спад от 72% през 2000 г.
„Последните данни от Валутния състав на официалните валутни резерви (COFER) на МВФ сочат продължаващ постепенен спад на дела на долара в разпределените валутни резерви на централните банки и правителствата“, посочиха служители в МВФ в доклад това лято. „Удивително е, че намалената роля на щатския долар през последните две десетилетия не е била компенсирана от увеличаване на дяловете на другите „големи“ валути – еврото, йената и паунда.“
Подобно на купуването на злато, кампанията за де-доларизация продължава от Голямата рецесия насам, като се ускорява след избухването на войната в Украйна. Тази инициатива включва страни, които намаляват зависимостта си от зелената валута като резервна валута.
Лидерите реагират на потенциалното използване на долара като оръжие, казва Виджей Сингх, управляващ партньор и главен инвестиционен директор в Regal Point Capital.
След следвоенната конференция в Бретън Уудс, щатският долар по същество се превърна в световна резервна валута, обвързвайки всяка друга валута с долара. В резултат на това федералното правителство на САЩ е използвало щатския долар като инструмент за укрепване на външната политика на Вашингтон, което беше напълно демонстрирано след нахлуването на Русия в Украйна.
Водената от САЩ западна коалиция замрази около половината от над 600 милиарда долара активи на руската централна банка. Тя ограничи достъпа на Кремъл до платежната система SWIFT, международен официален канал за финансова комуникация.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че изключването на Русия от SWIFT системата ще предизвика „непредвидени последствия“.
„Не мисля, че на някого му харесва да бъде тормозен“, каза Сингх пред The Epoch Times. „Ако погледнете голяма част от нашата външна политика, тя включва използване на силата на долара в глобален мащаб срещу страни, които няма да забравят това.“
Сингх посочи, че са в ход няколко формални усилия за заобикаляне на щатския долар, включително разширяване на коалицията от анти-доларови развиващи се страни, известна като БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка).
През август 2023 г. групата официално покани още шест нации да се присъединят към блока: Аржентина, Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ), въпреки че Саудитска Арабия все още не се е присъединила. Деветнадесет други страни са изразили интерес да станат членове.
„Ние ценим интереса на други страни към изграждането на партньорство с БРИКС“, каза южноафриканският президент Сирил Рамафоса в изявление. „Възложихме на нашите външни министри да разработят допълнително модела на страна-партньор на БРИКС и списък с потенциални страни-партньори и да докладват до следващата среща на върха.“
Част от целта на организацията е да насърчи двустранната търговия, уредена в местни валути, като китайския юан, бразилския реал и индийската рупия.
През последната година много медийни съобщения показаха, че страните създават договорености за осъществяване на двустранна търговия в местни валути.
Иран и Русия финализираха споразумение през декември да търгуват в местните си валути, а не в щатски долари, според държавните медии на Техеран. Руският заместник-министър председател Алексей Оверчук потвърди тази година, че 92% от търговските разплащания между Москва и Пекин се извършват в рубли и юани. Индия и Индонезия подписаха сделка през март за търговия в местни валути.
През годините имаше множество спекулации, че членовете на БРИКС ще създадат резервна валута, обезпечена със злато. До момента нищо не се е материализирало и експертите са скептични, че това ще се случи скоро.
Въпреки че вероятно се водят дискусии, „това наистина не е бързо“ решение за изместване на щатския долар, според Каватони.
„Необходима е доста работа, за да се постигне това“, каза той.
„Мисля, че все още е необходимо доларите да бъдат в центъра на валутния микс и няма много жизнеспособни алтернативи за започване на нова валута, за да се получи нещо напълно независимо, да се вгради в клиринга и да се вгради в търговските разплащания.“
Докато златото е политически приемлив инструмент за страните извън западния алианс, има по-широки предизвикателства, казват икономистите от State Street.
„Златните резерви просто не са „лесни за използване“ в големи количества“, пишат те в скорошна публикация. „Златото трябва да се съхранява в страната и изисква международна трансакция, за да се конвертира във чуждестранна валута за платежни цели.“
„Накратко“, заключават State Street, „златото се представя добре по отношение на безопасността, но изостава по отношение на ликвидността.“
По-реалистично предложение би било обвързването на златото със стейблкойн, казва Винг. Това би се състояло от криптовалута, при която стойността на цифровия актив е обвързана с референтен актив, като щатския долар или златото.
„Мисля, че това всъщност е по-приложимо и е това, което биха могли да направят“, заяви той. „Има толкова много гъвкавост, свързана с тези стейблкойни, теоретично.“
Следващата среща на върха на БРИКС по-късно този месец ще се проведе в Казан, Русия, и може да възроди слуховете за де-доларизация и валута, обезпечена със злато.
Стойности на златото през 2025 г.
Ще продължи ли златото рекордния си ход през 2025 г.? Финансовите експерти са съгласни, че световните пазари трябва да се подготвят за повишени цени.
Прогнозните анализатори от Goldman Sachs Research предвиждат, че златото трябва да се движи около 2700 долара в началото на следващата година, „подкрепено от намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв и покупки на злато от централни банки на нововъзникващите пазари“.
„Металът може да получи допълнителен тласък, ако САЩ наложат нови финансови санкции или ако се увеличат опасенията относно дълговото бреме на САЩ“, посочиха експертите.
„Златото е предпочитаната от нашите стратези дългосрочна позиция (стоката, която те най-много очакват да се повиши в краткосрочен план), а също така е и предпочитаното от тях хеджиране срещу геополитически и финансови рискове.“
Поддържащите фактори ще бъдат същите, каквито са били през последните няколко години.
„Мисля, че ще се насладим на този настоящ пазар, когато навлезем в 2025 г., движен от: продължаващото търсене от страна на централните банки (по-специално централните банки на страните от БРИКС, тъй като те намаляват зависимостта си от щатския долар), упорита или нарастваща инфлация, геополитическа несигурност (мек евфемизъм за война), валутна диверсификация и риск от икономическо забавяне или рецесия“, отбеляза Джоунс.