Нападението се случи дни след друг инцидент с масови жертви, при който мъж вряза автомобила си в тълпа пред спортен стадион, убивайки 35 души
Най-малко осем души са загинали и 17 са ранени при масово нападение с нож в професионален колеж в източен Китай, съобщиха местните власти на 17 ноември.
21-годишен мъж, който е бил арестуван на мястото на нападението, впоследствие е признал убийствата, съобщи полицията. Мъжът е идентифициран само като бивш студент с фамилия Сю от Професионалния колеж по изкуства и технологии Уси в Исин, провинция Дзянсу.
Нападението се случи само дни след друго смъртоносно нападение в Китай, довело до масови жертви. На 11 ноември 62-годишен мъж е обвинен от полицията в Джухай, провинция Гуанджоу, за смъртоносно нападение с автомобил пред спортен стадион. Заподозреният се твърди, че е убил 35 и ранил други 43 души, когато се е врязал в тълпата, в най-смъртоносното нападение в Китай за последното десетилетие.
Epoch Times не можа независимо да потвърди броя на жертвите при нито един от инцидентите, тъй като ККП постоянно ограничава публичността или променя информацията.
Полицията е разкрила оскъдни подробности за двата инцидента.
„[Заподозреният в масовото нападение с нож] е нападнал други, след като не е издържал изпит и не е получил дипломата си за завършване, както и поради недоволство от заплащането на стажа си“, заяви Бюрото за обществена сигурност в Исин в изявление, публикувано след „предварителни разследвания“ от полицията в Уси.
Професионалният колеж Уси, според информация в уебсайта му, предлага курсове за подготовка на студенти за работа в индустрии, включително производство на кабели и проводници, интериорен дизайн, маркетинг и други области.
Заподозреният в нападението в Джухай е бил ядосан от начина, по който финансовите активи са били разделени при скорошния му развод, съобщава полицията.
Цю Уейгуо, професор от университета Фудан, каза, че последните случаи на „призволно отмъщение срещу обществото“ в Китай имат общи характеристики: заподозрените са в неравностойно положение, с проблеми с психичното здраве, които са смятали, че с тях са се отнесли несправедливо и вероятно са чувствали, че нямат друг път за възмездие.
Най-малко шест други мащабни нападения с нож са регистрирани тази година в цял Китай, като няколко от тези инциденти са били насочени срещу деца и чужденци.
„Важно е да се създаде социална мрежа за сигурност и механизъм за психологическо консултиране, но за да се сведат до минимум такива случаи, най-ефективният начин е да се отворят обществени канали, които могат да наблюдават и разобличават използването на сила“, публикува Цю в китайската социална медийна платформа Weibo.
Краткото есе на Цю е било премахнато от цензорите на китайската комунистическа партия до следобеда на 17 ноември.
Партията често цензурира интернет съдържание, което смята за твърде чувствително или политическо. Повечето западни социални медии и търсачки като Google са блокирани зад т.нар. Велика защитна стена, която регулира какво е достъпно в Китай.
Масовите убийства предизвикаха рядка и силно цензурирана онлайн дискусия относно психичното здраве и по-дълбоките стресови фактори, докато втората по големина икономика в света забавя темповете си.
Актуалните онлайн теми за дискусия през последната година са фокусирани върху намаления оптимизъм в Китай относно подобряването на работните места, доходите и възможностите. Една от тях – „боклучавото време на историята“ – се разпространи през лятото като съкратено название за икономическото отчаяние.
През последните седмици китайските служители въведоха поредица от стимулиращи мерки за съживяване на икономиката. Нападението с автомобил от 11 ноември също предизвика намеса от китайския лидер Си Дзинпин, който призова местната полиция да „засили контрола върху рисковете“ чрез идентифициране на хора в риск от проява на сериозни изблици на агресия в обществото.
Reuters и The Associated Press допринесоха за този материал.