• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 19 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало България

Язовирите за питейно-битово водоснабдяване в България са запълнени на 60%

отЕкип на The Epoch Times
29 ноември , 2024
Язовирите за питейно-битово водоснабдяване в България са запълнени на 60%

Заседание на Висшия консултативен съвет по водите (ВКСВ), председателствано от министъра на околната среда и водите инж. Петър Димитров, 27 ноември 2024 г. (снимка: МОСВ)

Висшият консултативен съвет по водите прие препоръки за ефективно използване на наличния воден ресурс в секторите „ВиК“ и „Напояване“

На 27 ноември в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) се проведе заседание на Висшия консултативен съвет по водите (ВКСВ), председателствано от министъра на околната среда и водите инж. Петър Димитров.

В заседанието участваха представители на:

  • Министерство на регионалното развитие и благоустройството
  • Министерство на земеделието и храните
  • Напоителни системи ЕАД
  • Министерство на икономиката и индустрията
  • Изпълнителна агенция Морска администрация
  • Министерство на финансите
  • Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ при МВР
  • Българска академия на науките
  • Университет по архитектура, строителство и геодезия
  • четирите Басейнови дирекции към МОСВ: Дунавски район с център гр. Плевен, БД Черноморски район с център гр. Варна, БД Източнобеломорски район с център гр. Пловдив и БД Западнобеломорски район с център гр. Благоевград
  • Националният институт по метеорология и хидрология
  • Национално сдружение на общините в Република България
  • Ивелина Василева – съветник на министър-председателя Димитър Главчев

„Целта на заседанието е да посочим решения при перспективите за трайно засушаване на климата. Конкретни данни на НИМХ показват красноречиво липсата на пролетно пълноводие – 72% е намалял речният отток за тази година в сравнение със сушавата 2023 г. В Дунавския район дори е намалял 82%“, каза министър Димитров при откриването на заседанието на ВКСВ.

Анализ на състоянието и управлението на водите в България

Пред членовете на Висшия консултативен съвет по водите Димитров подчерта, че МОСВ разчита на българската и световната наука, затова наблюденията и проучванията на Националния институт по метеорология и хидрология са важни в анализите и решения, които се взимат за справяне с безводието.

На заседанието експертите от НИМХ представиха подробна презентация с оценка за валежите, речния отток и състоянието на подземните води за периода януари-октомври тази година.

Според данните досега, 2024 г. е с валежи под климатичната норма и се определя като суха година. Валежният дефицит е най-силно изразен през месеците февруари (-63%) и октомври (-66%). Сушата е най-силно изразена в Северозападна България и по Черноморското крайбрежие. Тя продължи и през август, като най-тежко засегнати са западната част на Дунавската равнина и Горнотракийската низина. По отношение на подземните води в периода на „продължителна суша“ 2019-2022 г. се наблюдава преобладаваща тенденция на намаляване на запасите през есенно-зимния период, когато основно става тяхното подхранване.

screenshot 2024 11 28 at 19 07 36 powerpoint presentation nimh vksv 27.11.2024.pdf
Данни от презентация „Оценка на валежите, речния отток и състоянието на подземните води в България с акцент върху периода януари – октомври 2024 г.“, НИМХ

screenshot 2024 11 28 at 19 12 35 powerpoint presentation nimh vksv 27.11.2024.pdf
Данни от презентация „Оценка на валежите, речния отток и състоянието на подземните води в България с акцент върху периода януари – октомври 2024 г.“, НИМХ

screenshot 2024 11 28 at 19 13 31 powerpoint presentation nimh vksv 27.11.2024.pdf
Данни от презентация „Оценка на валежите, речния отток и състоянието на подземните води в България с акцент върху периода януари – октомври 2024 г.“, НИМХ

Дирекция „Управление на водите“ в МОСВ направи презентация на ключовата тема „Политика по управление на водите – проблеми с недостига на вода“. Експертите представиха данни за състоянието на комплексните и значими язовири, състоянието на водните ресурси в страната и загубите на вода във водопреносната мрежа.

Данни за водите в комплексните и значими язовири

Посочено беше, че реалният постъпил приток от началото на годината до момента за почти 80% от комплексните язовири е относим към притока, характерен за много суха година (приток с обезпеченост 95%), като към 27.11.2024 г. язовирите за питейно-битово водоснабдяване към момента са запълнени на 60,7%.

screenshot 2024 11 28 at 18 42 42 microsoft powerpoint mosv vksv 27 11 2024.pptx mosv vksv 27.11.2024.pdf
Данни от презентация „Политика по управление на водите – проблеми с недостига на вода“, МОСВ

Към момента с ниски нива в сравнение с предходни години, предвид липсата на пролетно пълноводие и поредна много суха година (т.е. година с констатиран приток с обезпеченост за 95%) са следните язовири, използвани за:

  • питейно-битовото водоснабдяване: „Тича“, „Камчия“, „Ястребино“, „Ясна поляна“ „Асеновец“
  • напояване: „Тича“, „Ястребино“, „Домлян“, „Пясъчник“, „Тополница“, „Копринка“ и „Жребчево“
screenshot 2024 11 28 at 18 48 27 microsoft powerpoint mosv vksv 27 11 2024.pptx mosv vksv 27.11.2024.pdf
Данни от презентация „Политика по управление на водите – проблеми с недостига на вода“, МОСВ

Загуби на вода във ВиК

Съгласно данните в Националния доклад за състоянието и опазването на околната среда в Република България, през 2022 г. общите загуби на вода от подадената вода от ВиК се оценяват на 485,43 млн. куб. м. Това е около 18 пъти годишното количество подадена вода на вход водоснабдителна система от „ВиК“ ЕООД, гр. Плевен, или 1/4 от общите загуби са достатъчни за да покрият нуждите за една година на „ВиК“ ЕАД, гр. Бургас, „ВиК“ ЕООД, гр. Плевен, „ВиК – Шумен“ ООД и „ВиК“ ООД, гр. Търговище.

Съгласно  Годишния доклад на Комисия за енергийно и водно регулиране за състоянието на ВиК сектора в Република България за 2023 г. общите загуби на вода във водоснабдителните системи за ВиК операторите е 60,21 %.

Със загуби над 70% са ВиК операторите на: Монтана, Плевен, Търговище, Разград, Ямбол, Хасково, Добрич, София-област, а над 80% – „ВиК – Сливен“ ООД, АД, „ВиК – Шумен“ ООД и „ВиК“ ООД, гр. Перник.

Загубите във ВиК по абсолютен размер са колкото цялото годишно количество вода разрешено от комплексните язовири за питейни и промишлени нужди, като за периода януари – октомври 2024 г. вкл., от комплексните язовири с месечните графици са разрешени общо 736 млн. куб. м. води за напояване, съответно 377 млн. куб. м. за питейно – битово водоснабдяване и 97 млн. куб. м. за промишлено водоснабдяване.

От друга страна загубите на вода в напоителните системи през 2023 г. са около около 700 млн. куб. м вода, които се изземват по време на поливния сезон (април – октомври) от водоизточниците и се отклоняват за поддържане на мрежата на „Напоителни системи“ ЕАД (НС ЕАД). За периода януари – октомври 2024 година вкл., от комплексните язовири с месечните графици са разрешени общо 736 млн. куб. м. води за напояване. Съгласно данни от Министерство на земеделието и храните общо иззетите от НС ЕАД през 2023 г. водни маси са в размер на 1,32 млрд. куб. м., от които иззети от водоизточника, но неоползотворени водни маси са 53,6 % . Загубите в НС ЕАД по абсолютен размер са колкото цялото годишно количество вода разрешено от комплексните язовири за напояване.

Причини за недостига на вода и препоръки

По време на Висшия консултативен съвет по водите министър Петър Димитров насочи разискванията към основните причини за недостига на ценния природен ресурс, а именно огромните загуби на вода във ВиК мрежата, които на места са над 80%, и в напоителните системи, където загубите на вода достигат до 90%. Той напомни, че в миналото България е имала широко развита хидромелиоративна, енергийна и водоснабдителна система, които са така проектирани, че да работят паралелно, и посочи необходимостта тези системи да бъдат реконструирани.

Министърът отправи апел към общините, чиято собственост са водопреносните мрежи в градовете, да предприемат бързи и решителни действия  за рехабилитация на съществуващата и изграждане на нова ВиК инфраструктура, като направят собствени анализи и насочат в тази посока приоритетно средствата от 7 милиарда и 100 милиона лева, които предоставя програмата на Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за общините.

След дискусия, в която бяха изразени редица становища, коментари и предложения, участниците в заседанието се обединиха около следните препоръки с цел изпълнение на политиките в сектори „ВиК“ и „Напояване“:

  • Съществено намаляване на загубите на вода – план и график за постигане;
  • Осигуряване на резервни водоизточници за питейно-битовото водоснабдяване на населените места, водоснабдяващи се от язовир Камчия (Бургас и Южното Черноморие, които бяха посочени като проблемни);
  • На сайта на МРРБ да се поддържа актуална информация за питейно-битово водоснабдяване на населението, в т.ч. наличие на режим на водоснабдяване и какви са причините за това;
  • Рехабилитация на съществуващите резервни водоизточници или включване на нови, когато при инвентаризацията на ВиК мрежата и анализа на нуждите на населението е доказана необходимост от допълнителни водоизточници;
  • Насърчаване на общините и приоритетно изпълнение на проекти, които имат отношение към решаване на проблеми във водоснабдяването на населените места;
  • Координиране на политиката в областта на рибарството и аквакултурите, прилагана чрез Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, и политиката по напояване на земеделски култури, прилагана от „Напоителни системи“ ЕАД, за язовирите, водите на които се ползват едновременно за рибовъдство и за напояване;
  • Инвентаризация на съществуващата хидромелиоративна мрежа и съоръженията към нея и представяне на информацията на сайта на НС ЕАД;
  • Интегрирано развитие и рехабилитация на системите за напояване, за де се постигне в максимална степен обезпечаване на доставките на вода за земеделските стопанства чрез мрежата на „Напоителни системи“ ЕАД, при намаляване на иззетите водни количества.
  • Постигане на ефективност на използването на напоителната инфраструктура и намаляване на неоползотворените водни маси.

„Водните ресурси на България са достатъчни да осигурят потреблението, но са неравномерно разпределени на територията на страната. Недостиг на вода може да възникне в региони със специфични природо-географски особености, голяма гъстота на населението, водоемки промишлени производства, както и при увеличаване на потребностите, вкл. поради увеличение на загубите“, посочиха експертите от МОСВ. Министерството осъществява политиката по управление на водите на национално ниво, подпомагано от 4 Басейнови дирекции, 15 Регионални инспекции по околната среда и води, 3 дирекции национални паркове, Изпълнителна агенция по околна среда и НИМХ.

ВИЖТЕ СЪЩО
energy forum istanbul 2024
България води регионални и глобални диалози за енергийна свързаност
5 1
България се присъедини към Многостранното споразумение за обмен на информация за данъчни цели
kozlodui nuclear plant
България подписа договор за изграждане на 2 нови блока на АЕЦ „Козлодуй“
Русия спира газовите доставки за Австрия
Русия спря доставките на газ за Австрия
Water Facebook
За способностите на водата и българските научни открития – разговор с проф. Живко Желев
d2d16fb802514b6310c78591b0c72c8e 3
Преваряването на твърдата чешмяна вода премахва до 90% от микропластмасите
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
Логото на СИФ в Конгресния център по време на годишната среща на Световния икономически форум (СИФ) в Давос на 18 януари 2023 г. (Фабрис Кофрини/AFP чрез Getty Images)

Голямото гладно зануляване: Няма да притежавате нищо и ще гладувате 

0
0

Свързани Публикации

Инициативата BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“

Започна инициатива BioBlitz за отбелязване 33 години „Натура 2000“ в ЕС

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Следваща публикация
Новоизбраният президент Доналд Тръмп говори в Trump National Golf Club в Палос Вердес, Калифорния, на 13 септември 2024 г. Джон Фредрикс/The Epoch Times

Бизнесът се подготвя за плановете на Тръмп за промени в митническата тарифа

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria