На 9-ти декември от 16.30 часа в Панорама „Плевенска епопея“ се открива изложбата „Блокада и последен бой за Плевен – 10 декември 1877 г.“
На 18 табла е представен последният период от битката за Плевен – пълната блокада на града и финалната битка в долината на река Вит.
Спечелването на Плевен, заедно с героичната отбрана на Шипка и зимното преминаване на Стара планина над София са трите най-решаващи събития за изхода на Руско-Турската освободителна за България война. Щурмуването на Плевен продължава цели пет месеца. Градът е здраво укрепен от Западната турска армия, под командването на Осман паша. Три неуспешни щурма на руската армия стават причина на бойното поле да бъде призована руската Лейбгвардия, а за главен военачалник да бъде извикан ген. Едуард Иванович Тотлебен – потомък на стар род от Тюрингия и талантлив военен инженер, герой от обсадата на Севастопол. Тотлебен заявява, че четвърти щурм от страна на руските войски няма да има. Вместо това изработва план за пълна блокада на града и прекъсване на съобщенията към външния свят.
Боевете при Горни Дъбник и Телиш (24 и 28 октомври 1877 г.) са първата победа на руската армия, подпомогната от войниците на румънския крал Карoл I. В сраженията участва и Трети стрелкови Фински батальон, част от Лейбгвардейската стрелкова бригада. Софийското шосе е овладяно. Плевен е стегнат в железен обръч.
Ето как описва последните дни на турската войска Музафер паша, адютант на Осман паша: „Плевен се беше превърнал в една обширна гробница, в която гинеше от мизерия и мъчително безпокойство една 40-хилядна армия, напълно изолирана от останалия свят. Положението изглеждаше отчаяно“.
На 10 декември 1877 г. Осман паша прави опит да пробие блокадата и да се изтегли на запад към София. При река Вит турската армия е разбита. Раненият Осман паша капитулира с 40 000-та си армия. След петмесечни сражения Плевен е свободен.
Цената на победата е висока. Около 50 000 руски воини дават живота си при Плевен. От румънската армия са убити около 3000 души.
Сред интересните за разглеждане обекти от изложбата са оригинален мундир на главнокомандващия руската армия Велик княз ген. Николай Николаевич и копие на мундир на турски паша, както и оригинално хладно оръжие, снимки, румънски ордени, четирите степени на Георгиевския кръст за храброст и дори лични вещи на Рифат паша, участник в Третия щурм за Плевен. Изложени са и фотокопия на снимки на отделни части от оригиналното платно на панорамата на известния френски художник – панорамист Пол Филипото „Битката при Плевен на 28-и ноември 1877 г.“, както и оригинално писмо на подпоручик от лейбгвардейския Егерски полк Николай Константинович Шилдбах, загинал в сражението при Телиш на 24 октомври 1877 г. В деня преди атаката той изпраща трогателни думи на своите близки.
Изложбата се съпътства от 12 художествени произведения от колекциите на музея, изложени във фоайето на Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“. Те представят герои от войната, батални сцени и паметници в памет на хилядите знайни и незнайни воини, загинали за освобождението на Плевен. Сред авторите на картините са утвърдени художници като Христо Бояджиев, Дионисий Дончев, Михаил Ананиев, Сашо Рачев и др.
На 10-ти декември, послучай 147 години от освобождението на Плевен, изложбата ще бъде със свободен вход. Тя може да бъде разгледана до 21 февруари 2025 г.