Нови избори предстоят в Германия през следващата година. Днес Олаф Шолц поиска за правителството си вот на доверие от парламента и не го получи. 394 депутати гласуваха против правителството, 207 го подкрепиха, а 116 се въздържаха. Шолц е предложил на германския президент Франк-Валтер Щайнмайер да бъде разпуснат и парламентът. Той има срок да вземе решение за това до 6-ти януари. Новите избори в Германия се очертават за края на февруари.
В 25-минутна реч Щолц обоснова решението си да поиска вот на доверие. Това искане е насочено не към парламента, а към избирателите. Те трябва да решат в какво да се инвестира и каква да бъде политическата ориентация на страната. Канцлерът защити и решението си да уволни финансовия министър Кристиан Линднер от Партията на свободните демократи (FDP). Липсата на единомислие той определи като „непоносима“. Политиката не е игра и е нужна „елементарна зрялост“, заяви Шолц. Вместо това FDP е „саботирала правителството“, а „актьорството им като цяло е навредило на демокрацията“.
Председателят на FDP и бивш финансов министър Кристиан Линднер от своя страна заяви, че Германия се намира в „изостряща се икономическа криза“. Десетки хиляди работни места са застрашени и най-смислената социална политика би била ориентираната към растеж на икономиката. Според Линднер причина за уволнението му е станало ултимативното искане на Шолц за 15 милиарда евро отвъд законовата дългова граница. Бившият министър обвинява социалдемократите, че искат да правят популистка политика за сметка на все по-голямата задлъжнялост на Германия. Според Линднер
това би довело до опасност за стабилността на еврото, особено предвид дълговата криза във Франция.
Всички държави от Г-7 имат дълг от над 100% от БВП, само Германия е под 60%, отвръща Шолц. Ако някой може да си позволи да продължи да задлъжнява, това сме ние.
Председателят на парламентарната група на християндемократите Фридрих Мерц определя отношението на Шолц към Линднер „не само като неуважително, но и безсрамно“. Той разкритикува и министъра на икономиката от Зелените Роберт Хабек. Мерц открито го нарича „лицето на икономическата криза“ и се обръща към него с думите: „Хората усещат на гърба си енергийната Ви политика“ и „в коалиция с нас тази икономическа политика няма да се случва“.
По отношение на отбраната Мерц заявява: „Искаме край на войната в Украйна, но и повече средства за армията. Човек трябва да може да се защитава, за да не му се налага да го прави“.
Критики към Шолц и министрите му отправиха също и от Алтернатива за Германия, Левицата и Движение „Сара Вагенкнехт“. Зелените заявиха, че са направили всичко по силите си правителството да се задържи на власт.
Материалът е написан със съдействието на Райнхард Вернер от германоезичния „Епок Таймс“.