Райони в провинциите Хъбей, Ляонин, Хъйлундзян, Хънан, Нинся, Вътрешна Монголия и Пекин въведоха военно положение поради резкия скок на случаите на заразени с коронавирус.
При „военно положение“ всички обществени места като училища, паркове, градини и стадиони са затворени.
На пресконференция, състояла се на 8 януари, говорителят на градското правителство Сю Хъдзиен заяви: „Към момента в цялата страна има множество диагностицирани пациенти и нови огнища на заразата.“
Строг контрол
Всяка година на 12 февруари (Китайската Нова година) милиони жители се връщат в родните си градове, за да бъдат с близките си. Тази година централното правителство в Китай препоръча да не се предприемат такива пътувания. Градските власти в страната обявиха ново правило, според което всички желаещи да пътуват, трябва да получат предварително одобрение от работното си място.
Например град Мейджоу, провинция Гуандун подаде известие още на 8 януари: „Целият персонал и служители в правителствените отдели на града, държавните предприятия и частни компании не трябва да напускат Мейджоу за Китайската Нова година. Ако пътуването е неотложно, трябва да получите одобрение от мениджърския екип на компанията/отдела.“
Шъдзяджуан
Междувременно 11-милионният град Шъдзяджуан в Северен Китай продължава да отчита нови случаи на заразени с коронавирус.
На пресконференция, организирана от градската управа, е взето решение, че всички жители трябва да си направят повторен PCR тест, както и да не напускат домовете си в продължение на 7 дни. Единствено куриери и медицински лица, които имат специален пропуск, могат да пътуват свободно по улиците. Градът е поставен в локдаун.
Поради затварянето на всички хранителни магазини в града, цените на продуктите са поскъпнали. Жителите на Шъдзяджуан могат да поръчват храна само онлайн.
Гун Хуо – жител на града се оплака в социалната платформа Weibo, твърдейки, че някои магазини отказват да продават храна, освен ако не са закупени няколко артикула. „От хранителния магазин ме помолиха да поръчам брашно, олио и ориз, ако искам да закупя зеленчуци и яйца. Освен това трябва да чакам и доставката, докато се съберат поне 100 поръчки от моя жилищен комплекс“ – публикува той.
В други региони
Уан Цян (псевдоним) от окръг Нанпи, град Чанджоу – провинция Хъбей, сподели пред китайско-езичния „Епок Таймс“, че семейството му е било принудено да се премести в карантинен център, след като са били в изолация седем дни. От властите потвърдиха, че това е така, защото той и съпругата му наскоро са се върнали от друг град.
„Баба ми е на 80 години, а родителите ми са с диабет и хипертония – посочва Уан в интервюто. – Те са уязвими от COVID-19. Служителите ни принудиха да напуснем дома си и да се преместим в карантинен център. В противен случай щяха да ни арестуват.“
Той добави, че служителят, отговарящ за епидемичния контрол в района му, е казал, че огнището в близкия окръг Дунгуан е много сериозно. Властите не са дали официално становище за ситуацията там.
„Епок Таймс“ се свърза с Центъра за контрол и профилактика на заболявания в Нанпи, провинция Хъбей (CDC). Служителят, който отговори на обаждането, потвърди наложената политика за поставяне в карантинни центрове на всички семейства, пътували напоследък извън града. Допълнителни подробности за местното огнище не бяха предоставени.