• За нас
  • Пишете ни!
вторник, 1 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало

Премиерът на Нидерландия повдигна въпроса за забраната за износ на ASML в разговори с гостуващия китайски вицепремиер

отАлекс Ву
30 януари , 2025
Нидерландският премиер повдига въпроса за забраната за износ на ASML по време на разговори с гостуващия китайски вицепремиер

Нидерландският парламент в Хага, Нидерландия, на 5 юни 2023 г. Nicolas Maeterlinck/BELGA MAG/AFP чрез Getty Images

Наблюдатели казват, че забраната за износ на оборудване за производство на чипове вероятно няма да се промени, докато китайският режим продължава да нарушава човешките права.

Нидерландският министър-председател Дик Схоф заяви, че е провел „критични разговори“ с гостуващия китайски вицепремиер относно доставчика на оборудване за производство на чипове ASML и човешките права на 24 януари.

Наблюдателите споделят, че нидерландското правителство вероятно няма да разхлаби експортния контрол върху оборудването на ASML за Китай, тъй като не се очаква подобрение на условията за човешките права при управляващия режим – Китайската комунистическа партия (ККП).

„Китай е изключително важен търговски партньор, особено за Нидерландия, и това означава, че трябва да се съобразявате с това във всички ваши срещи“, заяви Схоф пред репортери след срещата си с китайския вицепремиер Дин Сюесян.

Схоф каза, че нидерландското правителство не очаква промяна в политиката на САЩ относно износа на полупроводниково оборудване по време на администрацията на президента Доналд Тръмп. Въпреки че Нидерландия решава сама своята експортна политика, тя и САЩ са близки съюзници.

„Трябва да изчакаме какво ще предложи американското правителство“, каза Схоф.

По време на посещението си Дин се срещна и с Вилем-Александър, крал на Нидерландия.

Китайското министерство на външните работи заяви, че Дин е казал на нидерландските висши сановници, че Китай иска да работи с Нидерландия за „поддържане на стабилни и безпрепятствени глобални индустриални и снабдителни вериги“.

Посещението на Дин последва обявяването от нидерландското правителство на 15 януари, че ще разшири контрола си върху износа на усъвършенствано полупроводниково оборудване, считано от 1 април. Решението на нидерландското правителство дойде след като американското правителство обяви нови ограничения върху износа на полупроводници за Китай през декември 2024 г.

Китайското министерство на търговията заяви, че „твърдо се противопоставя“ на новите мерки за контрол върху износа на полупроводници.

Полупроводниковите чипове се използват в почти всеки електронен сектор, включително компютри, мобилни телефони, автомобили, комуникационни системи и военно оборудване като системи за насочване на ракети.

Агресията и военните заплахи от страна на ККП в Индо-тихоокеанския регион през последните години разтревожиха САЩ и техните съюзници. От 2022 г. САЩ обявиха редица ограничения върху износа на усъвършенствани чипове и оборудване за производство на чипове за Китай с надеждата да предотвратят използването на тези технологии за укрепване на китайската армия.

ASML е най-големият доставчик за полупроводниковата индустрия и единствената компания в света, която произвежда оборудване за екстремна ултравиолетова литография (EUV), използвана при производството на усъвършенствани чипове.

Поради съображения за сигурност нидерландското правителство никога не е позволявало на ASML да изнася най-модерното си EUV оборудване за Китай. В съответствие с искането на САЩ нидерландското правителство разшири експортния контрол върху серията NXT:2000 и някои по-усъвършенствани устройства за дълбока ултравиолетова литография (DUV) през септември 2023 г.

През септември 2024 г. нидерландското правителство разшири забраните за износ до машините за DUV имерсионна литография 1970i и 1980i на ASML. Тези два модела са продукти от среден клас в продуктовата линия DUV на ASML.

Що се отнася до това дали посещението на Дин би могло да окаже влияние върху нидерландската забрана за износ на ASML, Су Дзъюн, изследовател и директор на отдела за отбранителна стратегия и ресурси в тайванския Институт за национална отбрана и изследвания на сигурността, заяви пред The Epoch Times на 25 януари, че е малко вероятно ASML да разхлаби експортния си контрол.

„Особено сега, при втория си мандат, Тръмп затяга технологичното ограничаване на китайския режим заедно със страните съюзници. Така че мисля, че посещението на китайския вицепремиер може да няма никакъв ефект“, каза Су.

Въпреки че Китай е най-големият купувач на ASML, „въпросът с AI чиповете вече не е чисто пазарен въпрос, а въпрос на сигурност“, каза той.

„Шансовете ASML да разхлаби ограниченията за износ на оборудване за AI чипове към Китай са много малки“, каза Су.

Шен Минших, директор на отдела за изследване на националната сигурност в тайванския Институт за национална отбрана и изследвания на сигурността, сподели подобна оценка.

„Забраната на Нидерландия за износ на оборудване за производство на чипове ASML за Китай всъщност беше забрана, наложена от администрацията на Байдън. Съдейки по това, което Тръмп каза в речта си при встъпване в длъжност, тази забрана едва ли ще се промени по време на неговото президентство“, каза Шен пред The Epoch Times на 25 януари.

Ако Нидерландия не се съобрази със забраната и настоява да продава оборудване за производство на чипове на Китай, тя може да се изправи пред наказателни мита от администрацията на Тръмп, каза Шен.

„Ето защо нидерландският премиер повдигна въпроса за ASML по време на срещата и каза, че чакат да видят какво ще предприеме американското правителство“, каза той.

„Освен ако САЩ изрично не заявят, че ще премахнат ограниченията върху износа на оборудване за производство на чипове към Китай, ограниченията за износ на Нидерландия ще продължат.“

Човешки права

Схоф каза, че е разговарял с Дин и за човешките права. Експерти казаха, че е малко вероятно дискусията да предизвика положителни промени в Китай.

„При еднопартийното управление на ККП нарушенията на човешките права ще продължат“, каза Су.

Той сподели, че е малко вероятно ККП да промени стратегиите си в отношенията си със западните демократични страни, въпреки че може да направи някои незначителни корекции в тактиката си.

Шен каза, че страните от Европейския съюз винаги са били много загрижени за проблемите с човешките права в Китай.

„Нидерландският премиер също заяви, че Нидерландия отдава голямо значение на развитието на човешките права в Китай“, каза той. „Но е много ясно, че китайският режим никога няма да позволи на китайския народ да има основни човешки права, особено сега, когато режимът е изправен пред вътрешни и външни проблеми.“

Луо Я и Reuters допринесоха за този репортаж.

ВИЖТЕ СЪЩО
trudno za vjarvane
„Трудно за вярване“ – филмът разказва за съвременния Холoкост в Китай
marosh shevchovich
ЕС: Китай дискриминира европейските доставчици на медицинско оборудване
Проучване показва, че европейският внос на руски газ се е увеличил значително въпреки санкциите
Европейският внос на руски газ се е увеличил рязко въпреки санкциите
Износът на коли от Китай ще забави ръста си през 2025 г. заради митата от страна на Европейския съюз и САЩ
Износът на коли от Китай ще забави ръста си през 2025 г. заради мита от страна на Европейския съюз и САЩ
Бивш китайски служител предупреждава за принудителното отнемане на органи от ККП
Бивш китайски служител предупреждава за насилствено отнемане на органи от страна на режима в Китай
id5675289 gettyimages 2154344363 1080x720 1
ЕС с нови санкции срещу китайски компании, подкрепящи Русия
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Яйца по панагюрски звездев

Яйца по панагюрски с кисело мляко

0
0
Снимка: flashlight.bg

Ароматен сироп от бял бъз без варене

0
2
unnam6ed

Нови протести в София срещу въвеждането на еврото

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
Патриарх Даниил произнася словото си на 23-ти май пред учени от БАН, както и пред министъра на образованието и  науката. Снимка: Българска патриаршия

ППДБ иска прокуратурата да разследва патриарх Данаил

0
1

Свързани Публикации

Екипът на Спешното отделение на УМБАЛ „Царица Йоана - ИСУЛ“

Спешното отделение на ИСУЛ с поредно признание

0
0
Българските отбори завоюваха три сребърни и пет бронзови медала на Европейската олимпиада по физика - 2025, София (https://www.mon.bg/)

Българските отбори завоюваха 8 медала на Европейската олимпиада по физика

0
0
Звездното небе над Астрономическата обсерватория в Рожен. Снимка: Михаил Минков

Национална астрономическа обсерватория Рожен – с вход свободен на 8-ми юни

0
0
Илюстрация от The Epoch Times, Shutterstock

Цивилни пилоти свидетелстват за срещи с НЛО

0
0
Ужасяващият начин, по който измамниците клонират гласа ви, за да измамят вашето семейство

Телефонни измамници клонират гласа ви, за да излъжат семейството ви

0
0
3d rendering gas cylinder

Енергийната трансформация на ЕС: Европа плаща повече за по-малко енергийни ресурси

0
0
image-5850726

Стратегическа победа: Русия поема контрол над най-перспективното литиево находище в Украйна

0
0
image 2025 06 28 212512284

Радев от Панагюрище: Твърденията за прием на еврото без поскъпване са подигравка с хората

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Следваща публикация
Подемно съоръжение (https://liftgroupbg.com)

МТСП набира проекти на хора с увреждания за достъпна жилищна среда

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria