На 4-ти февруари в Централния военен клуб се проведе дискусия на тема „Оттук накъде със съдебната власт?“. Форумът се организира от Българския институт за правни инициативи, а сред поканените са народни представители и представители на съдебната власт, професионални организации на магистрати, на академичната общност и на гражданския сектор.
Свои изказвания по време на дискусията направиха председателка на Народното събрание Наталия Киселова, която е и специалист по конституционно право, както и българският президент Румен Радев.
Наталия Киселова подчерта, че тя е за малки стъпки, които да доведат до промяна в правилната посока. И че конституционни и законови промени не се правят като част от нечий пиар, а като част от дългосрочна стратегия, независимо дали става дума за конституцията, или промени в отделни държавни закони.
Доста по-детайлен и критичен в изказването си беше президентът Радев. Той обвини прокуратурата в бездействие, довело до «криминализиране на част от българската политическа класа».
Той припомни мрежите на Мартин Божанов – Нотариуса (убит на 31-ви януари 2024 г., а убийството остава неразкрито до днес – бел.авт.), аферата с Осемте джуджета (при която голям бизнес в Дупница е иззет от законния му собственик с помощта на служители в прокуратурата (бел.авт.), както и „лепкавото безвремие, обгърнало делото за КТБ“. Румен Радев нерече българското правосъдие „избирателно“ и допълни, че „темата за състоянието на съдебната система е болезнена, но е необходим задълбочен и искрен дебат“.
Президентът разкритикува конституционните промени в 49-ото Народно събрание (приети с гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС) и призова политиците да работят в посока да се гарантира независимост на съдилищата и отчетност на държавното управление.
Румен Радев призова новосформираните парламент и правителство, да предприемат сериозни действия за осветляване съществуващите мрежи за политическо влияние в правосъдната система и посочи, че без тази стъпка бързото и справедливо правораздаване си остава добро пожелание.
В изказването си президентът посочи също, че прокуратурата се меси в политическия живот на страната и даде за пример тенденциозното подхвърляне на документи и СРС-та от текущи разследвания за конкретни медии, както и задържането на хора с месеци и дори години, без обвиненията да стигат до съдебна фаза. „Двойните стандарти, които рушат самата идея за правосъдие“, заяви Румен Радев и добави, че прокуратурата не успява да се справи и с изключително важните за гражданите ежедневни престъпления – шофиране в нетрезво състояние, разпространение на наркотици, насилие – домшано и от всякакъв характер.
В края на речта си държавният глава напомни на народните представители, както и на съдебната власт да пристъпят към обновяване на персоналния състав на Висшия съдебен съвет, както и на други длъжности с изтекъл мандат: например главният прокурор, както изпълняващият функциите председател на Върховния административен съд.