Анализатор заяви, че ККП постоянно търси нов баланс между постигането на икономическо развитие и поддържането на комунистическото управление в Китай.
Китайският лидер Си Дзинпин проведе необичайна среща с водещите бизнес лидери на страната в понеделник в опит да повиши доверието на частния сектор към китайския режим на фона на икономическото забавяне.
Като символичен жест беше поканен и Джак Ма, съоснователя на конгломерата Алибаба. От 2020 г. Ма рядко се появява пред обществото, след като Алибаба се превърна в една от най-приоритетните мишени на Пекин в кампанията му срещу частния сектор.
Компанията беше глобена с 2.75 милиарда долара за нарушения на антимонополното законодателство през 2021 г. и оттогава претърпя голямо корпоративно преструктуриране и промени в ръководството, изправяйки се пред интензивна конкуренция от съперници като Pinduoduo.
Сред другите присъстващи бяха основатели на технологичните гиганти Huawei, Tencent и Xiaomi; производителят на батерии CATL; компания за роботи Unitree; стартъпът за изкуствен интелект DeepSeek; земеделската корпорация New Hope; компанията за интелигентна енергия Chint Group; и проектантът на чипове Will Semiconductor, според кадри от конференцията.
DeepSeek наскоро шокира глобалните инвеститори със своя изкуствен интелект, който привидно е много по-рентабилен от американските си конкуренти. Въпреки това, не всички са убедени в достойнствата на продукта, като някои специалисти заявиха, че ефективността на китайската технология е преувеличена, а няколко страни веднага забраниха използването на DeepSeek на правителствени устройства и дори в магазините за приложения поради опасения свързани с рисковете за сигурността на данните и цензурата.
Unitree привлече общественото внимание този месец, след като десетки от роботите ѝ изпълниха представление с женски танцьорки в официалния новогодишен гала концерт на режима, облечени в североизточен стил флорални топове и въртящи кърпички.
По време на понеделнишкия симпозиум, Си заяви, че Китайската комунистическа партия (ККП) ще „насърчава, подкрепя и направлява“ развитието на частните предприятия в рамките на социалистическата икономическа система.
Той каза, че китайският пазар има „огромен потенциал“ и призова лидерите на частния бизнес да „унифицират своето мислене, да укрепят своето доверие“ и да допринесат за икономическото развитие на Китай.
Симпозиумът беше такава среща по рода си, която Си провежда от повече от шест години. Китайският лидер последно проведе симпозиум с бизнес лидери от частния сектор през ноември 2018 г., месеци след като първата администрация на Тръмп наложи допълнителни мита върху китайски внос на стойност 200 милиарда долара.
По-рано този месец президентът Доналд Тръмп обяви допълнителни мита от 10 процента върху стоки от Китай, заради неуспеха на режима да спре потока от незаконни наркотици като фентанил към Съединените щати. Пекин отвърна с контрамита и други мерки.
„Положителен сигнал“ в регулаторната „черна кутия“
Кристофър Бедор, заместник-директор на изследванията на Китай в Gavekal Dragonomics в Хонконг, заяви, че симпозиумът е „мълчаливо признание, че китайското правителство се нуждае от фирми от частния сектор за технологичната надпревара със Съединените щати.“
Той описа присъствието на Ма като „изключително символично“ за това как Пекин променя позицията си към технологичния сектор.
Режимът „няма друг избор, освен да ги подкрепи, ако иска да се конкурира със Съединените щати,“ каза Бедор пред Reuters, добавяйки, че революционните иновации в Китай идват от компании от частния сектор.
Гари Нг, старши икономист за Азиатско-тихоокеанския регион в Natixis, каза, че пазарът интерпретира включването на Ма като „положителен сигнал“ и „надежда за край на технологичните репресии“, но регулаторната среда в Китай остава „черна кутия“.
Пишейки в китайското издание на The Epoch Times, американският коментатор за Китай Уанг Хе каза, че ККП вече е обявила поредица от политики през последните две години за стимулиране на частния сектор в Китай, включително проектозакон, публикуван миналата година за насърчаване на частната икономика. Въпреки това, официалните данни за инвестициите и печалбите не дават поводи за оптимизъм.
В пет от последните седем години частните инвестиции в дълготрайни активи са нараствали по-бавно от общите инвестиции в дълготрайни активи. През 2023 и 2024 г. частните инвестиции в дълготрайни активи отбелязаха отрицателен растеж от минус 0.4 процента и минус 0.1 процента съответно. Делът на частните инвестиции в дълготрайни активи също се сви от 61.99 процента през 2018 г. до 50 процента през 2024 г.
Уанг каза, че цифрите показват, че частният бизнес „не е повярвал“ на уверенията на властите.
Постоянно търсене на „нов баланс“
По време на понеделнишката среща, Си обеща равна правна защита и конкурентна среда за частните предприятия.
Говорейки пред The Epoch Times, американският икономист Дейви Уонг каза, че свръхрегулацията на частните предприятия от страна на ККП и нейния подход към дипломацията на директна конфронтация са допринесли за икономическите предизвикателства в Китай, които режимът сега се опитва да поправи чрез въвеждане на допълнителни правила.
Все пак обаче подкрепата на ККП към частните предприятия ще бъде ограничена от нуждата на партията да запази властта, според Уонг.
Въпреки че Пекин разчита на частните предприятия да подкрепят китайската икономика, той каза, че фундаментално вярва, че икономическият просперитет ще накара предприемачите да поискат политическа власт, потенциално подкопавайки основите на управлението на ККП.
Лидерите на ККП са „притеснени от тази сила“, но също така осъзнават, че не могат да разчитат на партийни лоялисти за икономическо развитие; така че те „постоянно търсят нови точки на баланс“ с всяка нова политика, каза Уонг, добавяйки, че някои служители на ККП вярват, че не се нуждаят от експерти за стимулиране на икономиката.
В предишно интервю за The Epoch Times, Уонг каза, че политиките на ККП често се конкурират и подкопават взаимно, цитирайки въвеждането от режима на законодателство в полза на частната икономика през октомври 2024 г., неговия стремеж към национален „унифициран пазар“ и директивата му за големите предприятия да създават вътрешни клонове на ККП.
Reuters допринесе за този доклад.