Getting your Trinity Audio player ready...
|
Турция започна да изнася около 15 000 тона яйца за Съединените щати, тъй като опустошителната епидемия от птичи грип намалява драстично американското производство и изстрелва цените нагоре, заяви водещ представител на сектора.
Смъртта на милиони кокошки носачки застрашава обещанието на президента на САЩ Доналд Тръмп да намали ежедневните разходи, докато хранителните магазини въвеждат ограничения на доставките, а ресторантите вдигат цените на ястията с яйца.
Доставките за Съединените щати от Турция започнаха този месец и ще продължат до юли, каза Ибрахим Афьон, председател на Централния съюз на производителите на яйца в Турция.
„Износът ще се осъществява чрез нашите фирми-членки с необходимите разрешителни, докато две фирми ще координират процеса,“ каза Афьон.
„Ще бъдат изпратени общо 15 000 тона яйца—равняващи се на 700 контейнера“, добави той.
Съединените щати работят за овладяване на птичия грип, който беше открит за първи път при млечни крави в Тексас миналия март и оттогава се е разпространил в повече от 970 стада в 17 щата. Вирусът е заразил близо 70 души от април насам, предимно селскостопански работници, които са били в контакт със заразени птици или добитък. Един от заразените е починал.
Епидемията при птиците започна през 2022 г. и е унищожила около 162 милиона пилета, пуйки и други птици, според данни на САЩ. Скорошното увеличаване на инфекциите подклажда недостига на яйца.
„Подкрепяме временния внос на яйчни продукти, за да помогнем за облекчаване на напрежението върху американските доставки на яйца,“ каза Чад Грегъри, главен изпълнителен директор на United Egg Producers, кооператив, представляващ американските производители на яйца.
Изправени пред ограничения в доставките, американските компании са потърсили алтернативни пазари за внос, което е довело до преговори с турски производители, каза Афьон. Очаква се сделката да генерира около 26 милиона долара приходи от износ, добави той.
Турция се нарежда сред първите 10 износители на яйца в света, каза Афьон.
Министерството на земеделието на САЩ не коментира вноса.