СЗО предупреждава да не се разчита прекомерно на PCR тестовете
Световната здравна организация (СЗО) предупреди здравните експертите да не разчитат единствено на резултатите от PCR тест за диагностициране на COVID-19.
В актуализирани насоки, публикувани на 20 януари, СЗО дава указания на лабораторните и здравните експерти при диагностициране на вируса да вземат под внимание не само резултата от PCR теста (както беше до сега), но и историята на пациента и епидемиологичните рискови фактори.
Тези изисквания могат значително да редуцират потвърдените случаи, установявани ежедневно.
„Повечето PCR тестове са посочени като помощно средство за диагностика, следователно здравните експерти трябва да вземат предвид всеки резултат, отчитайки времето за вземане на пробата, типа на пробата, спецификата на анализа, клиничната картина, историята на пациента, наличието на контакти със заразни лица и епидемиологичната информация“, е посочено в ръководството.
Не е ясно защо здравната агенция е чакала повече от година, за да издаде новата директива. СЗО не отговори на запитването на „Епок Таймс“.
В продължение на дълги месеци учените повдигаха въпроси за прекомерната зависимост и погрешно прилагане на PCR теста като диагностичен инструмент, тъй като той не може да направи разлика между жив заразен вирус и инактивиран вирусен фрагмент, който не е заразен.
PCR тестът усилва генетичния материал от вируса на цикли, което увеличават риска от фалшиви положителни резултати. Колкото по-малко цикли се изискват, толкова по-голямо е количеството на вируса или вирусният товар в пробата. Колкото по-голям е вирусният товар, толкова по-вероятно е пациентът да бъде заразен.
Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) казват, че техните PCR тестовете улавят генетичния материал на вируса в 40 цикъла. При усилване до 40 цикъла и повече човек може да бъде разпознат като COVID-позитивен, дори ако в неговия биоматериал има някои остатъчни, напълно незначителни следи от вируса.
На 13 ноември CDC най-накрая включиха информация за праговите стойности на цикъла в своите „Често задавани въпроси за COVID-19 за лаборатории„.
Много медицински експерти смятат, че граничната стойност от 40 цикъла дава само фалшиви положителни резултати, тъй като пробите, които преминават през много цикли на усилване, ще отчетат незначителни последователности на РНК, независимо дали вирусът е инактивиран или вирусният товар е изключително нисък, за да е заразен.
Пояснява се, че когато разпространението на вируса е ниско, „рискът от фалшив положителен резултат се увеличава“, което означава, че „вероятността човек, който има положителен резултат, да е наистина заразен намалява с намаляването на разпространението, независимо от претендираната специфичност [на PCR теста].“
Преди диагностицирането на пациент изискваше както положителен тест, така и изразени клинични признаци и симптоми. Но с настъпването на пандемията, за да се отчете като случай на COVID-19, за пациента бе достатъчно наличието на положителен PCR тест. И без значение колко пъти е тестван индивида, всеки положителен тест се броеше като отделен случай.
СЗО препоръчва от тук нататък положителният PCR тест, който „не съответства на клиничната картина“, да бъде проверен чрез вземане на „нова проба“ и повторно тестване.
Този съвет може също да помогне за редуциране на случаите на вируса в болниците, тъй като по-ясно ще определя кой случай се счита за изискващ хоспитализация.
Директорът на Националната здравна служба на Обединеното кралство (NHS) д-р Лейла Маккей потвърди пред talkRADIO, че част от хоспитализираните пациенти, считани за положителни случаи на COVID-19, всъщност се лекуват за други заболявания. Те просто са дали положителен тест за вируса в болницата, без да показват подобни симптоми.
„Вярно е, че в болница пациентите с положителен тест за COVID-19 могат да проявяват пълна гама от симптоми – каза Маккей. – Но те ще останат на заден план, пред същинския проблем, заради който са хоспитализирани.“
Ден след като СЗО публикува новите си насоки, главният медицински съветник на президента Джо Байдън, д-р Антъни Фаучи, заяви, че САЩ отново ще се присъединят към Организацията.
„За мен е чест да съобщя, че САЩ ще останат член на Световната здравна организация – каза Фаучи. – Вчера президентът Байдън подписа писма, с които оттегля съобщението на предишната администрация за оттегляне от Организацията и тези писма са предадени на генералния секретар на ООН и на Вас, д-р Тедрос, скъпи мой приятелю.“ – заяви Фаучи, адресирайки генералния директор на СЗО – Тедрос Аданом Гебрейесус.
„Съединените щати също възнамеряват да изпълнят финансовите си задължения към Организацията“ – добави Фаучи.
През юли миналата година администрацията на президента Тръмп се оттегли от СЗО заради съмнения, че Организацията е подпомогнала китайския комунистически режим да прикрие тежестта и разпространениято на вируса.
Конгресът реагира разнопосочно на решението на Байдън САЩ да се присъедини отново към СЗО.
Републиканката Лорън Боубърт на 21 януари внесе законопроект (pdf) за „забрана САЩ да заплаща вноски за Световната здравна организация, докато Конгресът не получи пълен доклад за Китай и пандемията от COVID-19.“
Тя заяви в изявление: „СЗО е ориентирана към Китай и се подчинява на Пекин на всяка крачка. Няма причина американските данъкоплатци да внасят повече от 400 милиона щатски долара годишно за организация, която покрива Китай и не успя да ограничи разпространението на пандемията COVID-19.“
Според статистиката на Държавния департамент Съединените щати са били основен донор на средства на СЗО преди президентът Доналд Тръмп да се оттегли от Организацията.
Помогнете на приятелите си да научат за нас. Споделете тази статия с тях.