Getting your Trinity Audio player ready...
|
Боевете продължават в руския регион Курск, който споделя граница със Суми, съобщиха официални лица в Москва
Десетки хора бяха ранени на 24 март, когато руски ракети удариха район на североизточния украински град Суми, според украински официални лица.
Володимир Артюх, губернатор на област Суми, каза, че общо 88 души, включително няколко деца, са били ранени при предполагаемия ракетен удар.
„Две училища попаднаха в зоната на въздействие,“ каза той в телевизионно изявление. „Присъствах, когато нашите спасители разчистваха местата, където бяха децата.“
Според Артюх, няколко деца са били евакуирани в противовъздушни убежища малко преди атаката, като по този начин са избегнали нараняване.
„Те бяха в защитни съоръжения,“ каза той. „Всички деца бяха спасени и евакуирани на безопасно място.“
Артем Кобзар, изпълняващ длъжността кмет на град Суми, който се намира на около 20 мили от руската граница, заяви в Telegram, че промишлено съоръжение – което не уточни – също е било подложено на руска ракетна атака.
The Epoch Times не може да потвърди независимо украинските твърдения.
В своето нощно видео обръщение украинският президент Володимир Зеленски обвини Русия в „удължаване на тази война и измъчване както на нашия народ, така и на целия свят.“
„За да принудим Русия към мир, са необходими силни мерки и решителни действия,“ каза той.
Руското нападение срещу Суми се случи, докато висши руски и американски служители се срещнаха в саудитската столица Рияд, за да изработят споразумение за прекратяване на огъня между Русия и Украйна.
След съобщената ракетна атака украинският външен министър Адрий Сибиха обвини Москва, че говори за мир с американски служители, „докато извършва брутални удари по гъсто населени жилищни райони в големи украински градове.“
„Вместо да правят кухи изявления за мир, Русия трябва да спре бомбардирането на нашите градове и да прекрати войната срещу цивилни,“ каза Сибиха.
През последните месеци руските сили извършиха чести атаки срещу енергийната инфраструктура на украинска територия.
Москва твърди, че използва прецизни оръжия, за да избегне убиването на цивилни, и че всичките ѝ удари по украинската инфраструктура служат за чисто военни цели.
Продължаващи боеве в Курск
Украинската област Суми споделя дълга граница със западния руски регион Курск, където според съобщенията продължават ожесточени боеве между воюващите страни.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви на 21 март, че Украйна е атакувала газоизмервателна станция в района Суджа на Курск. Украинската армия отрече твърдението и обвини руските сили, че са я обстрелвали. Песков каза, че това твърдение е абсурдно.
На 25 март Родион Мирошник, висш служител на руското външно министерство, заяви, че украинските сили се опитват да се закрепят в няколко села в Суджа.
„Ситуацията в този район е стабилна от военна гледна точка,“ каза Мирошник в телевизионни коментари, цитирани от държавната руска информационна агенция ТАСС. „Украинските формирования се задържат в едно, [или] едно и половина села точно в граничната област.“
Той добави, че руските сили в момента се опитват да създадат буферна зона в съседната украинска област Суми.
Според Мирошник, създаването на буферна зона в Суми е необходимо, за да се изтласкат украинските сили на около 20 мили от границата, за да се предотвратят украински артилерийски атаки срещу гражданска инфраструктура в Курск.
„Всяка движеща се цел за тях [украинските сили] става приоритет,“ каза той. „Те удрят абсолютно без каквото и да е разграничение дали има пожарни коли, линейки или обикновени автомобили.“
ТАСС също цитира неназован руски служител по сигурността, който каза, че украинските сили, подложени на силен натиск, сега са изгонени от стратегически пункт в Суджа.
„[Руските] бойци прогонват украинските войски от нашата земя близо до пункта Суджа, докато възвръщат контрола над този ключов сектор на държавната граница в региона,“ каза служителят.
През последните осем месеца украинските сили се задържаха в малко парче руска територия в Курск, след като организираха изненадваща трансгранична офанзива миналото лято.
Кремъл също обвини Украйна, че стои зад атака с дрон на 19 март срещу нефтено депо в Кавказкая, в руския регион Краснодар.
Депото се намира близо до помпена станция Кропоткинская на Каспийския тръбопроводен консорциум (КТК) и е ключово за руския нефтен износ чрез КТК, който транспортира главно казахстански нефтен износ.
Пожарникарите все още се бореха да овладеят пожара в съоръжението в понеделник.
Съоръжението беше ударено и от дрон миналия месец, пораждайки страхове от спад в доставките на петрол на глобалните пазари.
Украинските дронове многократно са атакували руската енергийна инфраструктура през последните месеци, включително в Краснодарския регион.
The Epoch Times не може да потвърди независимо руските твърдения.
Крис Съмърс и Ройтерс допринесоха за този материал.