Getting your Trinity Audio player ready...
|
Коментар
Близкият съюзник на китайския лидер Си Дзинпин и заместник-председател на Централната военна комисия (ЦВК) Хъ Уейдун не е виждан от последната му публична поява на 11 март по време на церемонията по закриването на Общокитайското събрание на народните представители. На 13 март независимият журналист Джао Ландзян разкри, че Хъ е бил арестуван, което предизвика широко внимание.
На 25 март Washington Times съобщи, че според разузнавателните служби на САЩ Хъ, третата по ранг фигура в армията на Китайската комунистическа партия (ККП), е бил освободен от длъжност, позовавайки се на служители на американската отбрана. Това беше първият сигнал за потвърждение от страна на правителството на САЩ.
Абсурдното е, че на 27 март, по време на рутинен брифинг за пресата, говорителят на китайското министерство на отбраната, на въпрос по темата, отговаря: „Няма такава информация, не сме запознати със ситуацията.“ Подобно тромаво отричане е много показателно.
За сравнение, на 27 ноември 2024 г. същият говорител отговаря на чуждестранни медии за разследването на китайския министър на отбраната Дун Дзюн, като заявява, че съобщенията са „чисто измислени, със злонамерени намерения, и Китай категорично не е съгласен с подобни клеветнически действия“.
Въз основа на информацията за „изчезването“ на Хъ Уейдун и като сравнявам свързаните с това разкрития и реакцията на ККП, е почти сигурно, че Хъ Уейдун се е сблъскал с неприятности.
Основният въпрос сега е дали свалянето на Хъ се дължи на подозренията на Си към неговата лоялност, които водят до безмилостен ход, или е резултат от действията на силите, насочени срещу Си, което кара Си да загуби контрол?
Аз клоня към второто, подкрепено от следните три явления.
Доверен съветник на Си във военните среди е отстранен
Що се отнася до военния персонал, Си контролира армията от десет години, а сегашните висши генерали на поста са хора, които той лично е повишил. Въпреки това нивото на доверие на Си в армията е сравнително ниско, като се има предвид, че той не е от военно потекло и няма дълбоки корени във въоръжените сили.
Например в 19-ия Централен комитет имаше 41 членове от армията и въоръжените полицейски сили, но от „20-ия национален конгрес“ останаха само 11, като 30 бяха заменени. Този процент на замяна е много по-висок от този на Политбюро, където от 25 членове са заменени 13, като са останали около половината. 72-годишният Джан Юся беше оставен на поста заместник-председател на ЦКП, като буфер срещу опасенията, че новоиздигнатите по-млади генерали могат да бъдат нелоялни.
След „двете заседания“ през март 2023 г. обаче голям брой висши военни и военнопромишлени фигури са прочистени, повечето от които са били подчинени на Джан Юся, което поставя Джан в несигурно положение. За да се защити, Джан се обръща срещу Си и ситуацията в армията се променя драматично, като доверените помощници на Си са отстранявани един по един. Три ключови фигури могат да бъдат посочени като примери.
Джун Шаодзюн
През 2002 г. Си е преместен от провинция Фуджиан в провинция Джъдзян, а Джун става близък помощник на Си. След като Си идва на власт, той назначава Джун в Главното управление на КМС, за да контролира военните. През 2017 г. Джун е назначен за директор на Главното управление на КМС, а до края на 2019 г. е повишен в генерал-майор.
На 23 април 2024 г. обаче, когато Си инспектира Армейския медицински университет в Чунцин, Джун отсъства. Вместо това той е заместен от генерал-майор Фан Юнсян, заместник-министър на Министерството по въпросите на ветераните. Записът показва, че освен заместник-председателя на ЦКМ Хъ Уейдун, Фан придружава Си, докато Джун, обикновено придружаващият директор на Генералния офис на ЦКМ, не се вижда никъде.
Предишни съобщения сочеха, че 55-годишният Джун е бил назначен на длъжността политически комисар в Китайския университет за национална отбрана на 3 април. Прехвърлянето от ключова роля на по-ниска позиция не е само край на кариерата на Джун; то също така означава, че контролът на Си върху военните е отслабен.
Миао Хуа
По време на престоя на Си във Фудзиен той поддържа близки отношения с 31-ва групова армия, разположена там. Миао, който е с две години по-млад от Си, отдавна се занимава с политическа работа в 31-ва групова армия.
След идването на Си на власт, Миао бързо се издига в редиците. През декември 2014 г. той е назначен за политически комисар на военноморските сили; през август 2017 г. става директор на отдела за политическа работа на КМС, а по-късно е преизбран за член на КМС и на 19-ия, и на 20-ия национален конгрес, като има значителна власт над решенията за военния персонал на Си. Миао повишава голям брой военни офицери от 31-ва армейска група и Военноморските сили.
На 28 ноември 2024 г. обаче говорител на китайското министерство на отбраната обявява на рутинна пресконференция, че Миао е „отстранен за разследване“ поради сериозни дисциплинарни нарушения.
Хъ Уейдун
Също две години по-млад от Си, той идва от 31-ва групова армия. След идването на Си на власт Хъ заема различни ключови военни длъжности, включително заместник-началник на щаба на военния район Нанкин, командир на военния окръг в провинция Дзянсу, командир на гарнизона в Шанхай, заместник-командир на Западния театър, командир на армията и командир на Източния театър.
На 20-ия национален конгрес е издигнат за член на Централното политбюро и заместник-председател на ЦМС. Може да се каже, че без Си, Хъ нямаше да има почти никакъв шанс да достигне до такава висока позиция. Нещо повече, няма индикации, че Си някога се е съмнявал в лоялността на Хъ.
Ако само едно от тези три лица се сблъскваше с проблеми, това можеше да се дължи на лични причини; щом обаче и тримата са изправени пред проблеми, това не е случайно. Това показва внимателно разработена стратегия за прочистване на влиянието на Си в армията.
Голямо преструктуриране на Централната военна комисия
Задачата за директно осъществяване на военната чистка на Си е поверена на Комисията за дисциплинарна инспекция към Централната военна комисия. След встъпването на Си в длъжност длъжността секретар на дисциплинарната инспекция остава относително стабилна, като от ноември 2012 г. до януари 2017 г. на този пост е генерал Ду Дзинкай, а от януари 2017 г. досега – генерал Джан Шенмин.
Си издигна статута на Военната дисциплинарна комисия, като повиши Джан в член на КМС (позиция, която Ду не заемаше). В рамките на Военната дисциплинарна комисия служителят от първи ранг е секретарят, а от втори ранг е заместник-секретарят на пълно работно време, който отговаря за разглеждането на конкретни случаи.
След 20-ия национален конгрес лицето, отговорно за извършването на чистката на двама министри на отбраната, трима командири на ракетни войски и други, е Чън Гуоцян, който през август 2021 г. е назначен за заместник-секретар на пълно работно време на Комисията за дисциплинарна инспекция.
Роден през 1963 г., Чен е бил генерал от военновъздушните сили и има значителен принос за ръководството на Си. През септември 2024 г. обаче той неочаквано е преназначен на длъжността политически комисар в Националния университет за наука и технологии в областта на отбраната, като на практика е изместен встрани. Зад това трябва да се крие нещо необичайно.
Освен това Тан Юн, който през декември 2023 г. е преместен от длъжността заместник-политически комисар на въоръжените полицейски сили в заместник-секретар на Комисията за дисциплинарна инспекция към Централната военна комисия, на 26 март 2025 г. внезапно е лишен от правото да бъде член на Националния комитет на Китайската народна политическа консултативна конференция (КНПКК).
Според практиката на ККП лишаването от членство в ККПКИ означава, че лицето има проблеми. Публичните регистри показват, че Тан е имал дългогодишни връзки с Хъ Уейдун и Мяо Хуа във военния район Нанкин. По време на мандата на Мяо като член на Централната военна комисия и директор на отдела за политическа работа Тан многократно е бил повишаван и е заемал ключови позиции.
Военната комисия за дисциплинарна инспекция, която ръководи военната чистка, преживява непрекъснати сътресения и сама се превръща в мишена на чистката. Междувременно фокусът на военната чистка се измества от фракцията на Джан Юся към близките съюзници на Си. Двете неща са ясно свързани, което подсказва, че силите, насочени срещу Си в армията, вече са придобили контрол над военните.
Серия от необичайни явления
На 20 март, докато Си инспектира югозападната провинция Юнан, той се срещна с висши ръководители на войските в Кунмин, включително офицери с чин полковник, както и с представители на низовите напреднали структури и цивилни служители. Изненадващото беше, че не се появи нито един от двамата заместник-председатели на Централната военна комисия (ЦВК) – Джан Юся и Хъ Уейдун.
Кадрите на Централната китайска телевизия показаха, че в срещата е участвал У Янан, командир на командването на Южния флот. Единственият човек, който придружаваше Си, беше генерал-майор Фан Юнсян, за когото се смята, че е заменил Джън Шаоджун като директор на офиса на КМС. Преглеждайки предишни официални доклади на ККП, Си почти винаги е посещавал военни лагери по време на вътрешните си пътувания, като е присъствал поне един заместник-председател на ККП.
Още по-изненадващо е, че на 11 март, когато Общокитайското събрание на народните представители приключи и Си си тръгваше, кадрите показваха, че много членове на Политбюро се обърнаха и застанаха до местата си, за да го изпратят. Въпреки това, Джан Йоуся остана с лице напред и дори когато Си мина покрай него, той не се обърна.
Освен това, на 14 март министърът на отбраната Дун Дзюн необичайно отсъстваше от пленарното заседание на Държавния съвет и не се е появявал в никакви публични дейности оттогава. Следобед на 7 март Си участва в пленарното заседание на делегацията на военните и въоръжените полицейски сили на 14-ото Общокитайско събрание на народните представители и произнесе реч, но политическият комисар на флота Юан Хуаджъ и командирът на Въоръжената полиция Уан Чунин отсъстваха.
Освен това, командирът на Ракетните сили Уан Хоубин, командирът на Източния театър Лин Сянян и бившият политически комисар на армията Цин Шутун, наред с други – тези членове на вътрешния кръг на Си – всички са били обект на слухове, че са под разследване.
Междувременно, докладите, свързани със Си и военните, претърпяха значителни промени. Не само че фирменият лозунг на Си, „Система на отговорност на председателя на ЦВК“, не е споменаван, но докладите, специално за Си, също намаляват.
Заключение
ККП винаги е провъзгласявала, че „политическата власт идва от дулото на оръжието“. Само чрез истински контрол над военните Си може да осигури позицията си. От серията необичайни явления изглежда, че Си вече е загубил военната си власт. Причината, поради която той все още може да играе на сцената, може да е, че различните фракции в ККП все още не са достигнали до консенсус относно неговия наследник.
Въпреки това, който и да се издигне на власт, трябва да признае настоящата тенденция и да разбере, че ККП е извън спасяване. Те трябва да следват повелята на небесата и да се съобразят с волята на народа, насърчавайки мирната трансформация на Китай. В противен случай историята ще се повтори.