Getting your Trinity Audio player ready...
|
САЩ се стремят да използват търговските преговори с други държави в качеството на лост за натиск срещу Китай
Aдминистрацията на Тръмп се стреми да добави в своите търговски преговори с близо 70 държави условие, което да изолира Китай.
Според доклад, публикуван за първи път в Wall Street Journal, Вашингтон иска от други държави да ограничат търговските и икономическите си връзки с Пекин в замяна на по-ниски мита.
Представител на Белия дом, запознат с търговските преговори на администрацията, заяви пред The Epoch Times, че не може да потвърди, но и няма да „отхвърли“ това документирано твърдение. Той не даде подробности за стратегията на администрацията.
Съобщава се, че американски официални лица искат от други държави да забранят претоварването – практика, при която китайските стоки се променят минимално или просто се етикетират в други държави и след това се изпращат в Съединените щати.
Друга стратегия се заключава в това да не се позволява на китайските компании да преместят производството си в други държави, за да избегнат американските мита. Освен това, официални лица на САЩ призоваха други държави да не допускат проникването на евтини китайски стоки на техните пазари и много държави вече започнаха да се борят с тази практика.
На 2 април президентът Доналд Тръмп обяви базова тарифа в размер на 10% за почти всички държави и добави по-високи реципрочни тарифи за няколко ключови търговски партньори, включително Япония, Виетнам, Европейския съюз и Китай.
По-късно той обяви 90-дневно суспендиране на реципрочните мита за страните, които са изразили готовност да преговарят, като остави в сила базова тарифа от 10%. Той също така заяви, че суспендирането няма да се прилага за митата върху износа от Китай, обвинявайки Пекин в ответни мерки.
Понастоящем митата на САЩ върху много китайски вносни стоки са 145%. По данни на Белия дом някои китайски продукти, в това число електрически автомобили и спринцовки, са обект на мита от 245% поради комбинирания ефект на реципрочните мита, митата, наложени в отговор на доставките на прекурсори (химични вещества, от които се произвеждат наркотици) на фентанил от Китай, и митата по раздел 301, наложени при администрациите на Тръмп и Байдън, които варират от 7,5 до 100%.
През последните години китайските компании все по-често се обръщат към претоварването на стоки, за да избегнат американските мита. Тръмп обяви, че планира да затвори тези вратички и публично призова Мексико да повиши митата върху китайските стоки, за да попречи на Китай да ги използва като задна врата към пазара на САЩ.
Тръмп вече даде да се разбере, че е готов да намали или да спре митата, ако Китай се съгласи да преговаря. Предложението му беше посрещнато с публичен отказ от страна на Пекин.
„Топката е на страната на Китай. Китай трябва да сключи сделка с нас“, заяви прессекретарят на Белия дом Каролин Ливит по време на брифинг за пресата на 15 април.
„На нас не е нужно да сключваме сделка с тях. Няма никаква разлика между Китай и която и да е друга държава, освен че Китай е много по-голям“, каза тя и добави, че китайската икономика зависи от американския потребител.
В неотдавнашно интервю за испаноезичната програма Fox Noticias Тръмп заяви, че може да поиска от други държави да направят избор между Съединените щати и Китай в отговор на въпрос за това, че Панама е решила, да не поднови договора си с Пекин по инициативата „Един пояс, един път“.
През февруари Панама обяви, че ще се оттегли от глобалния инфраструктурен и инвестиционен проект, с което нанесе удар по Китай.
През последните дни Пекин предприе опити да подобри отношенията си с търговските партньори на САЩ, за да изолира Съединените щати.
По време на посещението си във Виетнам на 14-15 април председателят на КНР Си Дзинпин се опита да представи Китай като стабилен търговски партньор. По време на посещението си в Ханой той призова за укрепване на връзките с Виетнам и призова страната да се противопостави на „едностранния натиск“.
На 11 април Си Дзинпин също така прие в Пекин и испанския министър-председател Педро Санчес и му каза, че във всяка търговска война „няма да има победители“. По време на срещата той призова Китай и Европейския съюз да обединят усилията си за защита на глобализацията.