• За нас
  • Пишете ни!
вторник, 1 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Европа

Иберийското затъмнение повдига опасения относно електроенергийните мрежи с преобладаващ дял на възобновяеми източници

отОуен Еванс
4 май , 2025
Иберийско затъмнение повдига опасения относно електрически мрежи с преобладаващи възобновяеми източници

Клиентите се хранят в ресторант, осветен от генератор по време на спиране на тока в Барселона, Испания, с дата 28 април 2025 г. Емилио Моренати/AP Photo

„Инцидентът е урок за отключващите събития и системния риск, които са преувеличени от възобновяемите източници,“ казва анализаторът Анди Майер.

За един ден на слънчевия Иберийски полуостров светлините угаснаха, като това е определено като най-тежкото спиране на тока в историята на Европа.

След възстановяването на електрозахранването, властите разследват първопричината, но енергийните анализатори твърдят, че силната зависимост на региона от непостоянните възобновяеми източници може да е спомогнала за срива на мрежата.

Основният проблем е мрежовата честота, 50Hz „сърдечен ритъм“, който трябва да остане балансиран и е фундаментален за начина, по който електричеството преминава през мрежата.

За да поддържа стабилна честота, мрежата се нуждае от постоянна сила на захранването, нещо, което индустрията нарича „инерция“.

Електроцентралите на изкопаеми горива – петрол и газ, както и ядрените централи, традиционно са позволявали на десетилетната мрежа да поддържа постоянна честота.

Въпреки това, бързото увеличаване на възобновяемите източници и тяхната променлива производителност може ефективно да извади останалата част от мрежата от равновесие, според анализаторите.

Необяснима повреда на 28 април доведе до широкоразпространени прекъсвания на електрозахранването в Испания, Португалия и части от Южна Франция.

Смущението причини изключване на междусистемната връзка Франция-Испания, моментално изолирайки двете мрежи.

Red Eléctrica de España (REE) заяви на 30 април, че вече е имало двe значителни „събития на изключване“ или прекъсвания на електрозахранването по-рано в същия ден.

„Иберийският инцидент е урок за отключващи събития и системен риск, като и двете са преувеличени от възобновяемите източници“, заяви Анди Майер, главен оперативен директор и енергиен анализатор в либералния мозъчен тръст Institute of Economic Affairs в имейл до The Epoch Times.

След приемането на Закона за климатичните промени и енергийния преход през май 2021 г., Испания се ангажира с климатична неутралност до 2050 г., с пълно премахване на ядрената енергия до 2035 г.

Първият реактор е планиран да бъде затворен през 2027 г., като се предвижда мрежа, захранвана почти изключително от вятър и слънце.

На брифинг на 29 април, ръководителят на системните операции на REE, Едуардо Прието, призна „голяма загуба на генериране“ в югозападна Испания, възможно причинена от слънчевата енергия, но предупреди, че разследванията продължават.

Въпреки това, ден по-късно, президентът на REE, Беатрис Коредор Кадена, бивш социалистически министър, категорично отхвърли всякаква връзка между зависимостта от слънчева енергия и прекъсването на електрозахранването, заявявайки, че възобновяемите източници днес работят „толкова надеждно, колкото и конвенционалните генератори“.

Социалистическият министър-председател Педро Санчес също отрече да има проблем с прекомерната зависимост от възобновяема енергия.

id5851212 luq 1200x800 1
Млада двойка на наблюдателна площадка с изглед към Лисабон по време на прекъсване на електрозахранването в цялата страна, 28 април 2025 г. (Армандо Франка/AP Photo)

В годишния си доклад, публикуван през февруари, REE, която е 20% държавна собственост, а останалата част е частна, предупреди за загубата на твърда производителност поради постепенното извеждане от експлоатация на традиционните електроцентрали.

„Затварянето на конвенционални електроцентрали като въглищни, комбиниран цикъл и ядрени (в отговор на регулаторните изисквания) води до намаляване на твърдото производство и балансиращия капацитет на електрическата система, както и нейната сила и инерция“, се казва в документа.

Инерцията е съхранената кинетична енергия на гигантските въртящи се метални турбини на системата.

В големите електроцентрали тези стоманени турбини тежат стотици тонове и се простират на няколко метра, въртейки се със скорост 3000 оборота в минута в система с 50 Hz, за да стабилизират честотата, като устояват на внезапни промени в скоростта.

„Това увеличава риска от оперативни инциденти, които могат да засегнат захранването и да навредят на репутацията на компанията. Това носи риск в краткосрочен до средносрочен хоризонт“, заяви REE.

„Това засяга както собствените операции, така и тези на клиентите и потребителите“, добави компанията.

„Идеологичен подход“

Анализаторите не се съгласиха с нежеланието да се обвиняват възобновяемите източници.

Майер каза, че вятърната и слънчевата енергия са непостоянни и зависими от времето.

И всеки ден носи „повишен риск от прекъсване на електрозахранването в сравнение с конвенционалното производство от газ, въглища или ядрена енергия“, каза той.

Според Майер, възобновяемите източници са по-трудни за свързване към мрежата и по-разпръснати, изискващи повече оборудване и създаващи повече точки на отказ.

Той каза, че такива източници нямат инерция, което означава, че когато се повредят, „те се повреждат бързо и силно“.

„Внезапната загуба на мощност от своя страна може да изтласка останалата част от мрежата от равновесие, задействайки релета, предназначени да спрат ‘събитията на осцилация’ от повреждане на оборудването“, каза той.

„Следователно има по-висок риск от отключващо събитие и по-висок риск от системен каскаден ефект в мрежа, богата на възобновяеми източници. Това е точно това, което се случи в Испания и Португалия“, каза той.

Той добави, че има решения, наречени „инерционни услуги“, като маховици – които са машини, които могат непрекъснато да ускоряват и забавят, за да балансират електрическото предлагане и търсене – така че мрежата да може да бъде настроена на правилната честота.

Той добави, че батериите и инверторите, формиращи мрежата, също могат да намалят риска от възобновяеми източници, но те увеличават разходите за внедряване.

Въпреки че електричеството бе възстановено в по-голямата част от Испания и Португалия рано във вторник, европейските лидери ще искат да дадат уверения, че това няма да се случи отново.

Майер каза, че всички национални мрежи с възобновяеми източници „са наясно с този проблем, но стимулите в политиката са грешни“.

Той критикува, че повечето правителства са възприели „идеологичен подход“ за постигане на Neto Zero (нулеви нетни емисии на парникови газове), като определят цели за възобновяем капацитет, а не доставят цели за производство.

Той каза, че това е довело до понякога „безполезно свръхпредлагане, на неправилните места, без съпътстващи инвестиции в сигурността на мрежата“.

„Катастрофата, която трябва да се избегне, е да се продължи с Net Zero без значение, и да се надяваме, че потребителите и индустрията ще понесат вече високата цена или ще простят случайния ден на тъмнина“, каза той.

„Всяко правителство, което не преразглежда внимателно по кой път върви след тази седмица, трябва да има предвид, че тези, които губят електричество, губят власт“, добави той.

Енергийният експерт Дейвид Търверт сподели пред The Epoch Times по имейл, че според него страните с висок дял на вятърна и слънчева енергия са „най-уязвими“.

Той каза, че 50GW ядрени електроцентрали на Франция ще осигурят значителна инерция, заедно с въглищните електроцентрали на Германия.

„Начинът да се генерира синтетична инерция е чрез батерии и вероятно маховици. Всичко е много скъпо“, добави той.

„Първо тотално спиране на тока“

В статия за Cinco Días от 29 април, Хорди Севиля, който е бил председател на REE до 2020 г., посочва, че правителството се движи твърде бързо, за да пенсионира ядрените електроцентрали, аргументирайки, че те са от ключово значение за осигуряването на стабилна продукция, необходима за изглаждане на възходите и паденията на непостоянните възобновяеми източници.

„Това е първото тотално спиране на тока, преживявано някога в Испания. Това е също първият път, когато несинхронните технологии са осигурили по-голямата част от нашето електричество“, каза Севиля.

Той каза, че при сегашната технология, мрежата трябва да поддържа „синхронен резервен капацитет“ от водноелектрически централи, газ или ядрена енергия, към които може да се прибегне, когато слънчевата и вятърната енергия са недостатъчни, било поради тяхната „непостоянност (може да няма слънце или вятър) или защото им липсва синхронът, необходим за стабилността на генератора“.

Обединената високоволтова преносна мрежа на Испания е била обединена през 1985 г., с повече от 10 000 км линии. Днес мрежата обхваща около 45 000 км.

Оборудването на подстанциите, включително трансформатори, често е изградено за многодесетилетна експлоатация, до 40 години.

Не цялото оборудване на подстанциите в Испания е било подменено наведнъж, за да се подготви за масова електрификация с нулеви емисии, но има текуща, многомилиардна в евро програма за модернизация.

Възобновяемият капацитет на Испания също почти се е удвоил през последните пет години, според доклад на Aurora Energy Research от месец март т.г.

Адаптирането на инфраструктурата на страната към Net Zero ще бъде скъпо, като се има предвид, че търсенето на електроенергия в ЕС се очаква да се повече от удвои до 2050 г.

Миналия месец Европейската сметна палата предупреди, че настоящият темп на планираните инвестиции в мрежата е недостатъчен за бъдещото търсене на електроенергия и енергийния преход.

Те казаха, че ако операторите на мрежи продължават да инвестират с днешния темп, ще изразходват 1,8 трилиона евро до 2050 г., което е под 1,9-2,2 трилиона евро, които Европейската комисия казва, че са необходими.

ВИЖТЕ СЪЩО
ЕС да проучи инвестиции в чуждестранен втечнен природен газ (LNG) за намаляване на рекордно високите цени на енергията
ЕС ще проучва чуждестранни инвестиции в природен газ за понижаване на рекордно високите цени на енергията
Работници монтират соларни панели
Слънчевата енергия – процъфтяваща технология или предстояща екокатастрофа?
maxresdefault 1
ООН отстрани Нобелов лауреат, който отрича климатичните промени
GreenpeaceAlaska1971 700x420 1
Съосновател на „Грийнпийс“: Страшните климатични прогнози са продукт на лявата идеология
boern longbord
Не е вярно, че климатичните промени ще доведат до края на света
logoto na evroto
Как зеленият фанатизъм и санкциите унищожиха германската икономика
gettyimages 168292900 1200x800 1
Преминавайки към слънчева енергия, Европа става зависима от Китай
jonmi park
Йонми Парк: Китай – Народната република на оковите
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Яйца по панагюрски звездев

Яйца по панагюрски с кисело мляко

0
0
Снимка: flashlight.bg

Ароматен сироп от бял бъз без варене

0
2
Патриарх Даниил произнася словото си на 23-ти май пред учени от БАН, както и пред министъра на образованието и  науката. Снимка: Българска патриаршия

ППДБ иска прокуратурата да разследва патриарх Данаил

0
1
unnam6ed

Нови протести в София срещу въвеждането на еврото

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0

Свързани Публикации

3d rendering gas cylinder

Енергийната трансформация на ЕС: Европа плаща повече за по-малко енергийни ресурси

0
0
Белград спря износа на оръжия след като Русия заяви, че сръбски оръжия са стигнали до Украйна

Белград спря износа на оръжия, след като Русия заяви, че сръбски оръжия са стигнали до Украйна

0
0
7mcmantah5 v23 ax s2048 801x534 2

Нова цел на НАТО: страните членки ще дават 5 процента за отбрана – не всички участват

0
0
ЕС ограничава китайските компании при участие в търгове за медицинска апаратура

ЕС въвежда ограничения за китайски фирми при участие в търгове за медицинска техника

0
0
Британските депутати гласуваха за декриминализиране на аборта до момента на раждане

Британските депутати гласуваха за отмяна на наказателната отговорност при аборт до момента на раждане

0
0
image-5850726

Стратегическа победа: Русия поема контрол над най-перспективното литиево находище в Украйна

0
0
image 2025 06 28 212512284

Радев от Панагюрище: Твърденията за прием на еврото без поскъпване са подигравка с хората

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Никола Цолов спечели квалификацията във Формула 3 на писта Шпилберг, Австрия

Никола Цолов спечели квалификацията във Формула 3 на писта Шпилберг, Австрия

0
0
Следваща публикация
Може ли изкуственият интелект да създава изкуство? Сотбис казва да

Може ли AI да създава изкуство? Sothebys казва „Да"

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria