Заместник-началникът на индийската армия твърди за пряко участие на Пекин в конфликта с Пакистан – нарастват опасенията за задълбочаване на враждебните съюзи
На 4 юли заместник-началникът на индийската армия Раул Сингх заяви, че Китай предоставил на Пакистан „информация в реално време“ по време на ожесточения четиридневен конфликт преди два месеца.
На 7 май Индия започна военни удари – известни като операция „Синдур“ – срещу Пакистан заради териториални спорове в Пахалгам. Това предизвика рязка ескалация от страна на двете ядрени държави. На 10 май беше обявено прекратяване на огъня, което временно охлади политическото напрежение.
Говорейки за поуките от конфликта, Сингх заяви на отбранително събитие в петък, че Индия се изправила пред трима противници. Докато Пакистан бил „на фронта“, отзад комунистическият режим на Китай „предоставял всяка възможна подкрепа“, каза той.
„Пакистан получаваше информация за нашите позиции от Китай в реално време“, каза Сингх. Освен подаването на оперативни данни на живо, „81% от военната техника на Пакистан е китайска“. Друг цел на Пекин е „да тества оръжията си срещу други оръжия, така че това е като жива лаборатория за тях“, добави той.
Сингх заяви, че Китай прилага стратегемата „убийство с чужд нож“ – начин за атакуване на враг чрез трета страна, описан в китайската книга от VI век „Тридесет и шест стратегеми“. „Китай предпочитат да използва съседа, за да нанесат удар, вместо сами да се включват в битката“.
Освен Китай, „Турция също изигра много важна роля в осигуряването на подкрепа: Байрактар, разбира се. Видяхме и множество други дронове, които пристигаха и кацаха в разгара на войната, заедно с обучени лица.“
Двустранните отношения между Пекин и Исламабад датират от 1950 г., малко след като Комунистическата партия поема контрола над Китай. Пакистан е първата мюсюлманска държава, която признава Китай в ООН. От 60-те години на миналия век китайският режим демонстрира близкия си стратегически съюз, като модернизира военния потенциал на Пакистан.
След клането в Пахалгам на 22 април – смъртоносното нападение на бойци в Кашмир, при което загинаха двадесет и пет индийски граждани и един гражданин на Непал – Индия обяви операция „Синдур“. Ударите бяха насочени срещу пакистански бази и получиха ответни мерки, преди Делхи да се съгласи на прекратяване на огъня с посредничеството на САЩ.
Пакистан отрече твърдението, че стои зад нападението, а вместо това обвини Индия, че сама е организирала атаката под фалшив флаг.
Исламабад и Ню Делхи периодично влизат в сблъсъци за контрола над Кашмир от 1947 г. насам, когато Индия и Пакистан са разделени за първи път и получават независимост от Британската империя.
Президентът Доналд Тръмп обяви прекратяването на огъня в социалните мрежи, като заяви, че „ще работи с двамата, за да опитаме да се стигнем до решение относно Кашмир“.
Андрю Торнебрук допринесе за този материал.