На 20 юли се навършват 26 години от началото на бруталното преследване на духовната практика Фалун Гонг от китайския комунистически режим
Правозащитната организация Safeguard Defenders публикува наскоро данни за задържането и осъждането на последователи на китайската медитативна практика Фалун Гонг между 2008 и 2022 г. в Китай. Тази информация ясно показва продължаващото преследване на практиката – повече от две десетилетия, след като тя е обявена за престъпна по член 300 от „антисектантския“ закон с цел дискредитиране на групата.
Член 300 от Наказателния кодекс на Китайската народна република (КНР) е основният инструмент за преследване на практикуващи Фалун Гонг. Този закон обявява за престъпление „организирането или използването на мистични секти или култови организации, или използването на суеверия за подкопаване на прилагането на държавните закони и административни разпоредби“. Присъдите по този член могат да достигнат максимум седем години, без ограничение за „тежки“ случаи.
Проучването на Safeguard Defenders е установило, че средната присъда за лишаване от свобода за лице, осъдено по член 300, е повече от пет години. Това е повече от два пъти по-дълго от средната присъда от 2 -3 години за престъплението „предизвикване на кавги и безредици“ – обвинение, което често се използва за преследване на дисиденти и правозащитници в Китай.
Предисторията на преследването се корени в събитията от 22 юли 1999 г., когато Китайската комунистическа партия (ККП) официално забранява Фалун Гонг и го обявява за „заплаха за обществената и политическата стабилност“ след мирен протест в Пекин. Голямото количество последователи, оценявано тогава на десетки милиони и способността им да организират мащабни демонстрации притеснява партията и предизвиква забраната. ККП използва член 300, за да се насочи срещу практикуващите Фалун Гонг, което води до тяхното арестуване, задържане и дългогодишни присъди.
Данните, събрани от Safeguard Defenders, разкриват мрачна картина. Много практикуващи умират в ареста, а на други се онемат органите им с цел трансплантация, преследвани са извън съдебната система и са подлагани на задържане в трудови лагери или психиатрични заведения. „Управление 6-10″ – тайна партийна организация, създадена през юни 1999 г. за наблюдение и изкореняването на Фалун Гонг, вероятно играе роля при определянето на продължителността на присъдите за обвинените в престъпления по член 300. Въпреки че „Управление 6-10“ официално е разпуснато през 2018 г., преследването на Фалун Гонг продължава.
Наскоро Safeguard Defenders събра данни за около 1400 случая на преследване на Фалун Гонг и документира имената, пола, местоположението, предполагаемите престъпления, за които са обвинени, и продължителността на присъдата. Констатациите подчертават продължаващото преследване на практикуващите Фалун Гонг и позволяват сравнение с други случаи, свързани с правата на човека.
Данните са разделени на три политически епохи въз основа на лидера на ККП по това време: вторият мандат на Ху Дзинтао (2008-2012 г.), първият (2013-2016 г.) и вторият (2017-2022 г.) мандат на Си Дзинпин. Повече от половината от делата са по член 300, което подчертава решимостта на ККП да наказва практикуващите Фалун Гонг.
Данните показват също, че член 300 се използва за криминализиране на десетки други забранени секти, като например Църквата на Всемогъщия Бог. Всъщност християните в Китай, особено тези от подземните домашни църкви, все по-често стават мишена на този член – сравнително ново развитие, което допълнително показва как ККП разглежда духовността като потенциална екзистенциална заплаха за властта си.
В географско отношение повечето случаи са регистрирани в североизточната част на Китай, като провинция Хъйлундзян има най-голям брой. Данните разкриват и неравнопоставеност между половете – в периода 2008-2022 г. жените осъдени за престъпления по член 300 са с 50% повече от мъжете.
Сравняването на случаите по член 300 с тези по други престъпления, свързани с правата на човека, като член 293 (предизвикване на кавги и безредици) и член 105 (подривна дейност и подстрекаване към подривна дейност), подчертава тежестта на наказанията, с които се сблъскват практикуващите Фалун Гонг. Средната продължителност на присъдите по член 300 е 5,2 години, което е значително повече от средната продължителност на присъдите по член 293 – 2,3 години.
Накратко, практикуващите Фалун Гонг и до днес могат да очакват да бъдат наказани много по-строго от почти всяка друга група в Китай, и то често единствено заради убежденията си, а не заради конкретни действия.
Въпреки промените в политическото ръководство и изминалото време, преследването на Фалун Гонг от страна на ККП остава непроменено. Данните служат като ярко напомняне за продължаващите нарушения на правата на човека в Китай и за спешната необходимост от международно внимание и действия за справяне с тези несправедливости.