По време на предишния кръг мирни преговори Русия поставяше катo условие за прекратяване на войната сериозни териториални отстъпки от страна на Украйна
Руският президент Владимир Путин даде сигнал за готовност да преговаря за мир с Украйна, но Москва ще си поставя като приоритет собствените си цели, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков на 20 юли.
В изявление пред държавната телевизия на 20 юли Песков каза, че понякога „рязката“ реторика на американския президент Доналд Тръмп вече се възприема като нормална от голяма част от света, но подчерта и че Тръмп многократно е повтарял в коментарите си за Русия, че целта му е постигането на мирно споразумение.
„Президентът Путин неведнъж говори за желанието си украинският въпрос да получи мирно решение възможно най-скоро. Това е дълъг процес, изисква усилия и не е лесен“, заяви Песков пред репортера на държавната телевизия Павел Зарубин.
„Основното за нас е да постигнем целите си. Целите ни са ясни.“
Тръмп разговаря с Путин на 3 юли за възможността за прекратяване на огъня с Украйна.
„Никакъв напредък не постигнах с него“, заяви Тръмп пред журналистите след разговора.
Той каза, че „не е доволен“ от състоянието на потенциалното споразумение за прекратяване на огъня.
Макар че Пентагонът първоначално обяви, че ще спре някои доставки на оръжия за Украйна, докато провежда „разглеждане на възможностите“, Тръмп в крайна сметка смени курса.
На 14 юли той обяви, че заема по-твърда позиция спрямо Русия и предложи нов пакет военна помощ за Украйна, включително ракетни системи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“.
Тръмп също обяви, че ще наложи 100-процентови „вторични мита“ на Русия, насочени към страни търгуващи с Русия, ако Путин откаже да се съгласи на прекратяване на огъня с Украйна в рамките на следващите 50 дни. Тези мита на практика добавят още един слой тарифи за всички държави, които купуват руски петрол и енергийни продукти, включително Китай и Индия.
На 18 юли Европейският съюз одобри поредния пакет санкции срещу Русия, които включват наказателни мерки, насочени към енергийния сектор на Москва.
На 19 юли украинският президент Володимир Зеленски предложи нов кръг мирни преговори с Русия след двата кръга, които се проведоха в Турция по-рано през 2025 г. Досегашните мирни преговори не доведоха до напредък.
„Диалогът с руската страна за размяна на пленници продължава – продължаваме да изпълняваме договореностите, постигнати по време на предишната среща в Истанбул“, написа Зеленски на 19 юли в официалния си канал в „Телеграм“. „В момента нашият екип работи по нова размяна.“
Украинският министър на отбраната Рустем Умеров, който ръководеше първоначалните кръгове преговори, отправил предложение към Русия за нова среща, съобщи Зеленски, който сигнализира, че би искал да се срещне лично с Путин.
„Необходима е среща на най-високо ниво, за да се гарантира истински мир – наистина траен такъв. Украйна е готова за подобна среща“, каза той.
„Темпото на преговорите трябва да се ускори. Трябва да направим всичко възможно за постигане на прекратяване на огъня. А руската страна трябва да спре да избягва вземането на решения.“
По време на предишния кръг преговори през юни Москва предостави списък с твърди искания за прекратяване на войната, включително Украйна да предаде четири югоизточни области, където руските сили запазват частичен контрол.
Тези териториални отстъпки, без да се включва анексирането на Крим от Русия през 2014 г., биха се равнявали на приблизително 15% от територията, която Украйна определя като своя.
За този материал допринесоха Адам Мороу, Емел Акан, Франк Фанг, Бил Пан и „Ройтерс“.