Двойката търси неопределена сума обезщетение.
Консервативната коментаторка и водеща на подкаст Кандис Оуенс е дадена на съд за клевета на 23 юли от френския президент Еманюел Макрон и съпругата му Брижит Макрон заради твърдението ѝ, че първата дама на Франция е мъж.
Двойката подаде 22-точкова жалба във Върховния съд на Делауеър срещу Оуенс, дружеството ѝ Candace Owens LLC и оператора на уебсайта ѝ GeorgeTom Inc., търсейки неопределена сума обезщетение.
В иска се твърди, че през март 2024 г. Оуенс „каза на света, че би заложила цялата си професионална репутация на факта, че Брижит Макрон всъщност е мъж“.
„Оттогава Оуенс използва това лъжливо твърдение, за да популяризира собствената си платформа, да придобие известност и да печели пари“, се казва в жалбата.
„Оуенс пренебрегна всички достоверни доказателства, опровергаващи твърдението ѝ, в полза на даването на трибуна на известни конспиративни теоретици и доказани клеветници. И вместо да отговори на опитите на президента и г-жа Макрон да изяснят нещата, Оуенс им се присмя и ги използва като допълнителна храна за разярената си фенска база.“
Искът се фокусира върху осемчастната поредица подкасти „Becoming Brigitte“, водена от Оуенс, която има над 2 милиона гледания в YouTube, както и върху свързаните с нея публикации в X.
Според семейство Макрон поредицата се базира на „абсурдни, клеветнически и далечни от истината измислици“ за Макрон, включително че първата дама „е родена мъж, открила е чужда самоличност и е преминала преобразяване, за да стане Брижит“.
В жалбата се казва, че поредицата включва и твърдения, че семейство Макрон са „кръвни роднини, които извършват кръвосмешение“, че президентът е избран да ръководи Франция „като част от управляваната от ЦРУ програма MKUltra или подобна програма за контрол на съзнанието“, и че двойката „извършва фалшификации, измами и злоупотреби с власт, за да прикрие тези тайни“.
„Тези твърдения са очевидно неверни и Оуенс знаеше, че са неверни, когато ги публикува“, се посочва в иска. „Въпреки това тя ги публикува. И причината е ясна: не преследва истината, а славата.“
Оуенс отрази съдебния иск по време на епизод от своя подкаст на 23 юли, но заяви, че той е „пълен с фактически неточности“, въпреки че призна, че все още не е имала време да го прочете изцяло.
Брижит Макрон е 39-годишна омъжена майка на три деца, когато се запознава с Еманюел Макрон – тогава тийнейджър – докато преподава в гимназията, която той посещава. Двойката се жени през 2007 г.
В иска се посочва, че спекулациите относно пола на Брижит Макрон започват да се появяват в социалните мрежи през 2021 г. и оттогава са обсъждани от влиятелни коментатори, включително Джо Роган и Тъкър Карлсън.
Твърдението включваше, че Брижит Макрон е родена мъж на име Жан-Мишел Троньо – действителното име на по-големия ѝ брат, твърдят семейство Макрон.
Оуенс увековечила подобни „лъжи“ в своята поредица, се посочва в съдебния иск.
„Тези лъжи причиниха огромни щети на семейство Макрон“, се казва в жалбата. „Ответниците подложиха семейство Макрон на кампания за глобално унижение, превръщайки живота им в материал за лъжи с цел печалба. Оуенс анализира външността им, брака им, приятелите им, семейството им и личната им история – превръщайки всичко това в гротесков разказ, предназначен да разпалва и унижава. Резултатът е безмилостен тормоз в световен мащаб.“
Макрон заявиха, че изправени пред тази „безмилостна и неоправдана клеветническа кампания“, нямали „друг избор, освен да потърсят съдебна защита… за да изяснят нещата, да предотвратят по-нататъшни вреди и да подведат ответниците под отговорност за поведението им“.
В отговор на жалбата Оуенс заяви в своя подкаст, че била „съдена от първия мъж на Франция“ и определи иска като „очевидна и отчаяна пиар стратегия“.
Тя каза, че нейните адвокати разговарят с адвокатите на Макрон от януари, но че последните не предупредили адвокатите на Оуенс, че ще подадат иск.
Говорител на Оуенс заяви в изявление пред медиите, че искът е опит за заплашване на неговата клиентка, след като Брижит Макрон отхвърли многократните искания на Оуенс за интервю.
„Това е атака на чужда държава срещу правата по Първата поправка на американски независим журналист“, каза говорителят.
Това не е първият случай, в който Брижит Макрон подава иск за клевета заради твърдения, че е родена мъж.
През 2021 г. първата дама на Франция съди две жени – Амандин Рой и Наташа Рей, обвинявайки ги в разпространяване на това твърдение в социалните мрежи.
Съд от по-ниска инстанция през септември 2024 г. призна двете жени виновни в клевета и ги осъди да платят обезщетение както на Брижит Макрон, така и на брат ѝ. През юли обаче апелативният съд в Париж отмени присъдите, след като установи, че коментарите им не представляват клевета и са направени добросъвестно, представлявайки свобода на словото.
В момента Брижит Макрон обжалва това решение пред най-висшия съд на Франция.
Френското посолство в САЩ все още не е дало коментар пред медията.