Някога приветстван като „маяк на свободата на изразяване“, Хонконг постоянно се понижава в класацията на Световния индекс за свобода на печата на „Репортери без граници“. Свободата на словото е непрекъснато редуцирано, откакто бившата британска територия се върна под китайско управление през 1997 г.
По време на отразяването на продемократичното движение, което започна през юни 2019 г., най-малко 141 журналисти съобщиха, че са били обект на вербално или физическо насилие от страна на полицията, а още десетки – на грубо отношение.
Въпреки обещанието да запази автономията и свободите на Хонконг до 2047 г., Пекин бавно, но сигурно затяга властта си над града. Миналата година той прие широкообхватен Закон за националната сигурност, с който да унищожи някога процъфтяващото демократично движение в града и да гарантира, че независимата територия вече ще е в неогови ръце.
Властите преследват десетки продемократични активисти, журналисти и медии.
Заради отразяването на чувствителни за Китайската комунистическа партия теми хонконгското издание на „Епок Таймс“ претърпя четвърта атака през нощта на 12 април, когато четирима маскирани нахлуха в печатницата, откраднаха компютър и за втори път разрушиха изцяло подновеното печатарско и компютърно оборудване.
Държавният департамент на САЩ осъжда атаката
Държавният департамент на САЩ на 13 април осъди нападението над хонконгското печатарско издание и настоя служителите на града да разследват инцидента. „Осъждаме нападението срещу печатницата на „Епок Таймс“. Призоваваме властите в Хонконг да проведат щателно разследване и да изправят извършителите пред закона“ – заяви говорителят на Държавния департамент.
„Съединените щати проявяват загриженост за упоритите усилия за заглушаване на независимите медии. Казано с други думи, това е потискане на свободата на словото, като в това число влиза и подтикнатото от политически мотиви набелязване на журналисти. Наша отговорност е да отстояваме свободата на печата и по-широкия достъп до информация. Свободата на словото, което засяга и членовете на пресата, е от решаващо значение за прозрачността“ – добави той.
Представител на Междупарламентарния алианс за Китай (IPAC), международна група законодатели, заяви пред „Епок Таймс“ следното: „Свободата на печата е абсолютно задължително условие за всяка държава, която зачита върховенството на закона“.
„Ако властите в Хонконг наистина бяха независими в своята демократична система, щяха да защитят „Епок Таймс“ – добави той. – Но те отказват да признаят, че Хонконг е попаднал в хватката на авторитарна комунистическа партия, която не търпи никаква критика.“
Андерс Кор – издателят на базирания в Ню Йорк Journal of Political Risk (издание, посветено на политическите рискове и възможности), определи атаката като „почетен знак за „Епок Таймс“, макар и скъп“. „Самото нападение показва, че там се провежда сериозна журналистика в ущърб на ККП в момент, в който разкриването на истинската природа на режима е изключително важно за свободата не само днес, но и в обозримото бъдеще“ – добави той пред „Епок Таймс“.
„Използването на чукове срещу пресата показва какво разбойническо бъдеще очаква света, ако ККП не бъде спряна – заяви той и добави, – времето, в което това трябва да се направи, изтича“.
Реакция на законодатели
Канадски законодатели също осъдиха нападението над печатницата на „Епок Таймс“ в Хонконг и отправиха призив към китайския режим да зачита свободата на печата.
Депутатът и опозиционер от Консервативната партия Джеймс Безан заяви: „Бях шокиран да науча за толкова явна атака. Това е пряко нарушаване на международните норми за защита на свободата на печата и свободата на словото“.
Безан нарече нападателите „бандити, чиято връзка с комунистическата партия на Китай е повече от ясна“. Той добави, че вандалският акт от тяхна страна е опит да бъдат отречени „правилните демократични процеси в Хонконг“.
„Това е поредното доказателство, което потвърждава че Китайската комунистическа партия е унищожител на свободното слово, на нормите за правата на човека и гражданските свободи, на които се радваме в целия демократичен свят“.
„Трябва да продължим единното си противопоставяне срещу тази тирания, идваща от най-високите нива в Пекин“ – заключи той.
Независимата сенатор Марилу Макфедран посочи, че свободата на печата е от ключово значение за демокрацията и мира. Атака срещу свободната преса, „свързана с държавата, която се опитва да репресира и заглушава медиите“ е ситуация, която „засяга всеки един от нас“.
Тя добави още: „Тази последна атака е индикатор за много сериозен спад в Хонконг. Отново виждаме главния побойник в света в лицето на Китай.“
Критикът на външната политика от Консервативната партия Майкъл Чун осъди атаката и призова Отава да се изкаже относно репресиите на китайския режим срещу свободата на печата в Хонконг.
„Потискането на независимата преса в Китай е обезпокоително. Консерваторите призовават правителството на Джъстин Трюдо да се обяви срещу репресиите над Хонконг и свободната преса“ – посочи Чун в изявление.
В изявлението си сенаторът консерватор Тхан Хай Нго посочва: „Това престъпно деяние, което е второто за съоръжението за последните осемнадесет месеца, отразява ескалацията на непрекъснато нарастващите репресии срещу базовите свободи и права на човека в Хонконг. В този случай особено е засегната свободата на печата и словото.“
„Категорично осъждам тази брутална атака срещу пресата на „Епок Таймс“ – известна със своето независимо, честно и нецензурирано отразяване на факти, свързани с Китай и Китайската комунистическа партия“ – каза Нго.
Депутатът консерватор Кени Чиу заяви, че хората в Хонконг не трябва да бъдат подлагани на насилствени атаки като тази, случила се в съоръжението на „Епок Таймс“ в Хонконг, и добави, че свободата на печата трябва да бъде поддържана.
„Знам, че „Епок Таймс“ са претърпели множество атаки. Такова дело е отвратително и бих искал да осъдя всяка подобна постъпка“ – каза той.
Консервативният депутат Арнолд Вирсен също се присъедини към възмущението срещу репресиите върху свободата на словото и печата.
„Разтревожен съм от последните вести за атаки срещу медии като „Епок Таймс“ и Viersen. Призовавам либералното правителство да заеме позиция по въпроса и да застане против наложените репресии в Хонконг над свободната преса.“
Още мнения може да прочетете тук.