• За нас
  • Пишете ни!
събота, 25 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Комунистически режим

Законодатели и експерти от цял свят осъдиха нападението над Epoch Times в Хонконг

отЕкип на The Epoch Times
18 април , 2021
Законодатели и експерти от цял свят осъдиха нападението над  Epoch Times в Хонконг

Законодатели, експерти и организации по целия свят осъдиха последната атака срещу печатницата на Epoch Times в Хонконг, заявявайки, че не би било изненада, ако Китайската комунистическа партия (ККП) стои зад атаката в опит да заглуши критичната към режима медия.

Някога приветстван като „маяк на свободата на изразяване“, Хонконг постоянно се понижава в класацията на Световния индекс за свобода на печата на „Репортери без граници“. Свободата на словото е непрекъснато редуцирано, откакто бившата британска територия се върна под китайско управление през 1997 г.

По време на отразяването на продемократичното движение, което започна през юни 2019 г., най-малко 141 журналисти съобщиха, че са били обект на вербално или физическо насилие от страна на полицията, а още десетки – на грубо отношение.

Въпреки обещанието да запази автономията и свободите на Хонконг до 2047 г., Пекин бавно, но сигурно затяга властта си над града. Миналата година той прие широкообхватен Закон за националната сигурност, с който да унищожи някога процъфтяващото демократично движение в града и да гарантира, че независимата територия вече ще е в неогови ръце.

Властите преследват десетки продемократични активисти, журналисти и медии.

Заради отразяването на чувствителни за Китайската комунистическа партия теми хонконгското издание на „Епок Таймс“ претърпя четвърта атака през нощта на 12 април, когато четирима маскирани нахлуха в печатницата, откраднаха компютър и за втори път разрушиха изцяло подновеното печатарско и компютърно оборудване.

epoch times 05
Разрушения в печатницата на „Епок Таймс“ след нападението на 12 април

Държавният департамент на САЩ осъжда атаката

Държавният департамент на САЩ на 13 април осъди нападението над хонконгското печатарско издание и настоя служителите на града да разследват инцидента. „Осъждаме нападението срещу печатницата на „Епок Таймс“. Призоваваме властите в Хонконг да проведат щателно разследване и да изправят извършителите пред закона“ – заяви говорителят на Държавния департамент.

„Съединените щати проявяват загриженост за упоритите усилия за заглушаване на независимите медии. Казано с други думи, това е потискане на свободата на словото, като в това число влиза и подтикнатото от политически мотиви набелязване на журналисти. Наша отговорност е да отстояваме свободата на печата и по-широкия достъп до информация. Свободата на словото, което засяга и членовете на пресата, е от решаващо значение за прозрачността“ – добави той.

Представител на Междупарламентарния алианс за Китай (IPAC), международна група законодатели, заяви пред „Епок Таймс“ следното: „Свободата на печата е абсолютно задължително условие за всяка държава, която зачита върховенството на закона“.

 „Ако властите в Хонконг наистина бяха независими в своята демократична система, щяха да защитят „Епок Таймс“ – добави той. – Но те отказват да признаят, че Хонконг е попаднал в хватката на авторитарна комунистическа партия, която не търпи никаква критика.“

Андерс Кор – издателят на базирания в Ню Йорк Journal of Political Risk (издание, посветено на политическите рискове и възможности), определи атаката като „почетен знак за „Епок Таймс“, макар и скъп“. „Самото нападение показва, че там се провежда сериозна журналистика в ущърб на ККП в момент, в който разкриването на истинската природа на режима е изключително важно за свободата не само днес, но и в обозримото бъдеще“ – добави той пред „Епок Таймс“.

„Използването на чукове срещу пресата показва какво разбойническо бъдеще очаква света, ако ККП не бъде спряна – заяви той и добави, – времето, в което това трябва да се направи, изтича“.

Реакция на законодатели

Канадски законодатели  също осъдиха нападението над печатницата на „Епок Таймс“ в Хонконг и отправиха призив към китайския режим да зачита свободата на печата.

Депутатът и опозиционер от Консервативната партия Джеймс Безан заяви: „Бях шокиран да науча за толкова явна атака. Това е пряко нарушаване на международните норми за защита на свободата на печата и свободата на словото“.

Безан нарече нападателите „бандити, чиято връзка с комунистическата партия на Китай е повече от ясна“. Той добави, че вандалският акт от тяхна страна е опит да бъдат отречени „правилните демократични процеси в Хонконг“.

 „Това е поредното доказателство, което потвърждава че Китайската комунистическа партия е унищожител на свободното слово, на нормите за правата на човека и гражданските свободи, на които се радваме в целия демократичен свят“.

„Трябва да продължим единното си противопоставяне срещу тази тирания, идваща от най-високите нива в Пекин“ – заключи той.

Независимата сенатор Марилу Макфедран посочи, че свободата на печата е от ключово значение за демокрацията и мира. Атака срещу свободната преса, „свързана с държавата, която се опитва да репресира и заглушава медиите“ е ситуация, която „засяга всеки един от нас“.

Тя добави още: „Тази последна атака е индикатор за много сериозен спад в Хонконг. Отново виждаме главния побойник в света в лицето на Китай.“

Критикът на външната политика от Консервативната партия Майкъл Чун осъди атаката и призова Отава да се изкаже относно репресиите на китайския режим срещу свободата на печата в Хонконг.

 „Потискането на независимата преса в Китай е обезпокоително. Консерваторите призовават правителството на Джъстин Трюдо да се обяви срещу репресиите над Хонконг и свободната преса“ – посочи Чун в изявление.

В изявлението си сенаторът консерватор Тхан Хай Нго посочва: „Това престъпно деяние, което е второто за съоръжението за последните осемнадесет месеца, отразява ескалацията на непрекъснато нарастващите репресии срещу базовите свободи и права на човека в Хонконг. В този случай особено е засегната свободата на печата и словото.“

 „Категорично осъждам тази брутална атака срещу пресата на „Епок Таймс“ – известна със своето независимо, честно и нецензурирано отразяване на факти, свързани с Китай и Китайската комунистическа партия“ – каза Нго.

Депутатът консерватор Кени Чиу заяви, че хората в Хонконг не трябва да бъдат подлагани на насилствени атаки като тази, случила се в съоръжението на „Епок Таймс“ в Хонконг, и добави, че свободата на печата трябва да бъде поддържана.

„Знам, че „Епок Таймс“ са претърпели множество атаки. Такова дело е отвратително и бих искал да осъдя всяка подобна постъпка“ – каза той.

Консервативният депутат Арнолд Вирсен също се присъедини към възмущението срещу репресиите върху свободата на словото и печата.

„Разтревожен съм от последните вести за атаки срещу медии като „Епок Таймс“ и Viersen. Призовавам либералното правителство да заеме позиция по въпроса и да застане против наложените репресии в Хонконг над свободната преса.“

Още мнения може да прочетете тук.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Джордж Сорос на среща на Световната банка и Международния валутен фонд (Chip Somodevilla/Getty Images)

Връзките на Джордж Сорос с медийни организации му осигуряват международно влияние

0
0
Все повече камери остават без журналисти (Bicanski/PIXNIO)

Рекорден брой журналисти са убити през 2022 година

0
0
Китайският лидер Си Дзинпин (отпред) заедно с членовете на новия Постоянен комитет на Политбюро на Китайската комунистическа партия - висшия орган за вземане на решения в страната - се среща с медиите в Голямата зала на народа в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Уан Джао/AFP чрез Getty Images)

Какво означава за Тайван новото управление на ККП?

0
0
Драматизация на един от методите за изтезание, които ККП използва,за да принуди практикуващите Фалун Гонг да се отрекат от вярата си. (С любезното съдействие на Minghui.org)

Китайската комунистическа партия – партньор или завоевател?

0
0
Протестиращ за човешки права и демокрация в Хонконг държи плакат с надпис "Небето ще унищожи ККП" по време на митинг в Чатър Гардън, Хонконг, на 23 декември 2019 г. (Sung Pi-lung/The Epoch Times)

Защо 400 млн. китайци прекъснаха връзките си с комунистическата партия

0
0
Сцена във филма „Доктор Стрейндж в Мултивселената на лудостта“ показва жълта кутия за вестници на The Epoch Times, на която с китайски йероглифи е изписано името на медията (Екранна снимка/IMDb/YouTube)

Кутия за вестници на The Epoch Times в новия „Доктор Стрейндж“ обиди Китай

0
0
Мирният апел на Фалун Гонг практикуващите продължава вече 23 години, изобличавайки престъпленията на Китайската комунистическа партия (снимка: The Epoch Times, 2017)

Емблематичната дата 20 юли, която пробужда света

0
0
Руският президент Владимир Путин (вляво) и китайският лидер Си Дзинпин преди семейна фотосесия на срещата на върха на Г-20 в Осака, Япония, 28 юни 2019 г. (снимка:Ким Кюн Хун - Pool/Getty Images)

Има ли разделение във висшия слой на ККП по оста Русия-Украйна?

0
0
Украинският президент Володимир Зеленски пристига на метростанция в Киев, Украйна, на 23 април 2022 г. (снимка: Геня Савилов/AFP чрез Getty Images)

Сменя ли КНР курса в конфликта Русия-Украйна?

0
0
Белгийската състезателка по скелетон Ким Мейлеманс на летището в Брюксел, Завентем, 29 януари 2022 г. (Laurie Dieffembacq/Belga Mag/AFP via Getty Images)

Пекин: Ужасът на олимпийците под карантина

0
0
Обща снимка на западните граждани, секунди преди да бъдат арестувани от полицията на ККП (скрийншот от филма "Пътуване на Тиенанмън")

20 ноември 2001: Защо 36 западняци бяха арестувани в Китай

0
0
Китайският президент Си Дзинпин произнася реч на срещата на върха на изпълнителните директори на страните от Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) чрез видеовръзка, Пекин, 11 ноември 2021 г. (Li Xueren/Xinhua via AP)

С историческа резолюция Си Дзинпин се отправя към трети мандат

0
0
Следваща публикация
visuel rsfindex 2020 cp fr 0

"Репортери без граници": България изостава в световния индекс по свобода на словото

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.