• За нас
  • Пишете ни!
четвъртък, 12 юни, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Комунистически режим

Внезапната смърт на бившия китайски премиер Ли Къцян и сътресенията в ръководството на ККП

отДороти Ли
2 ноември , 2023
бившият премиер Ли Къцян

Китайският лидер Си Дзинпин и бившият премиер Ли Къцян в Голямата зала на народа в Пекин (Noel Celis/Getty Images)

Getting your Trinity Audio player ready...

Внезапната кончина на Ли идва в момент, когато китайският лидер Си Дзинпин е изправен пред икономически и политически предизвикателства.

Смъртта на бившия премиер на Китай може да задълбочи потенциалните сътресения във висшите ешелони на ръководството на Китайската комунистическа партия (ККП), твърдят анализатори и изследователи.

Ли Къцян, някогашен номер 2 в Китай, е получил „внезапен сърдечен удар“ на 26 октомври, докато е бил на посещение в Шанхай, според съобщение за смъртта му, публикувано от китайската официална информационна агенция Синхуа. След неуспешни опити за спасяване на живота му, бившият министър-председател на Китай почина рано на 27 октомври на 68 годишна възраст – седем месеца след като се оттегли от поста си.

Смъртта на Ли Къцян беше последвана от няколко мистериозни изчезвания и смени на висши служители на режима, което според анализатори засилва спекулациите за сериозни политически борби в управляващия елит на партията.

Премиер, който Си Дзинпин оставя в периферията

Моментът на смъртта на бившия премиер е „необичаен“, посочва У Зуолай – китайски историк и политически коментатор, живеещ в Калифорния, като отбелязва, че мнозина вероятно свързват кончината му с политическата борба във висшето ръководство на ККП.

Бившият китайски премиер е едва на 68 години, което го определя като относително млад в сравнение с възрастта на други влиятелни партийни фигури, посочва Ву пред The Epoch Times. Предшественикът на Ли Къцян, Уън Дзябао, е бил на 81 години, заемащ съответния пост, а друг бивш премиер Джу Жунджи – на 95 години.

Ето защо внезапната смърт Ли Къцян оставя „много място за спекулации“, каза той.

Смъртта на Ли дойде само седем месеца след като той се оттегли от поста, който заемаше в продължение на десетилетие.

Въпреки че обикновено премиерът отговаря за икономиката на страната, засилването на влиянието на партията върху Китай от страна на държавния лидер Си Дзинпин отслаби влиянието на премиера върху икономическата и финансовата политика. През последните години Ли беше засенчен от Лиу Хъ, бивша дясна ръка на Си и директор на партийната комисия за финансовата политика.

Според анализатори Ли не е бил съгласен с идеите на Си за засилване на контрола на партията във всички сфери на живота. От 2021 г. насам режимът започна серия от регулаторни репресии в частните сектори, вариращи от сферите на обученията до технологиите. Като ключов член на Комунистическата младежка лига – политическа фракция, известна с това, че подкрепя либерализацията на пазара – Ли се застъпваше за политиките на реформи, въведени от Дън Сяопин през 1979 г.

Тези различия означават, че възходът на Ли неминуемо ще бъде разглеждан като заплаха за властта на Си, смята Сун Гуо-чен, изследовател в Института за международни отношения към Националния университет Ченчи в Тайван.

„Една планина не може да побере два тигъра“, казва Сун пред The Epoch Times, позовавайки се на древна китайска поговорка.

На годишната пресконференция на премиера през 2020 г. Ли Къцян разкри, че около 600 милиона китайци печелят по-малко от 1000 юана (140 щатски долара) на месец, което означава, че е възможно да не могат да си позволят наем в средно голям град.

Изявлението, което дойде, след като Си обеща да изкорени бедността до края на същата година, беше „предизвикателство към авторитета на Си Дзинпин“, посочи Сун.

gettyimages 1244133921 1200x800 1
Бившият китайски лидер Ху Дзинтао докосва рамото на премиера Ли Къцян (Noel Celis/AFP via Getty Images)

Макар че Ли Къцян може да не е бил съгласен със Си Дзинпин или с неговата политика, той не е предприел никакви „ефективни действия“ срещу партийния лидер, казва пред The Epoch Times Фън Чунги, професор по изучаване на Китай в Технологичния университет в Сидни.

Повечето от реторичните му изказвания бяха в подкрепа на управлението на Си.

„Той все още призоваваше да се обединим около Централния комитет на партията, оглавяван от Си Дзинпин.“, посочи Фън Чунги.

Чувствителен политически момент

Смъртта на Ли Къцян напомня за смъртта на Ху Яобан, либерален реформатор, който почина след сърдечен удар през 1989 г., две години след като беше принуден да подаде оставка от висшия пост в ККП. Смъртта му предизвика експлозия от обществен гняв, който прерасна в най-големите продемократични студентски протести в страната.

За разлика от 80-те години на миналия век ККП изгради държава на надзор, чийто народ е под постоянно наблюдение от милиони камери за видеонаблюдение, оборудвани с технология за разпознаване на лица в реално време. Според Сун това може да направи невъзможно провеждането на широкомащабно събиране за възпоменание на Ли Къцян.

Въпреки това общественото огорчение може да подхрани недоверието към Си Дзинпин, добави той.

june 4 1200x804 1
Студент показва плакат с един от лозунгите, скандирани от тълпата от около 200 000 души, изляла на площад „Тиенанмън“ в Пекин на 22 април 1989 г. в опит да участва в погребалната церемония на бившия лидер на Китайската комунистическа партия и либерален реформатор Ху Яобан по време на неразрешена демонстрация в памет на неговата кончина. (Catherine Henriette/AFP via Getty Images)

Ли Къцян рядко се появява в държавните медии, откакто се оттегли от премиерския пост по време на годишната политическа конференция през март, когато Си Дзинпин получи безпрецедентен трети петгодишен мандат като висш китайски лидер.

Последната му публична изява беше на 30 август, когато посети пещерите Могао в северозападния град Дунхуан. Според снимките и кадрите в социалните медии Ли изглеждаше в добро здраве и поздравяваше публиката с широка усмивка.

Ху Пин, главен редактор на продемократичното списание „Пекинска пролет“, заяви, че не е ясно какво е причинило фаталния сърдечен удар на Ли Къцян. Той заяви, че нарастващото недоверие към режима може да доведе до „големи събития“ в някакъв момент в бъдещето.

Смъртта на Ли идва в момент, когато втората по големина икономика в света се задъхва. Секторът на недвижимите имоти, който захранваше близо една трета от китайската икономика, е на ръба на колапса, което застрашава спестяванията на милиони семейства от средната класа в момент, когато младежката безработица е рекордно висока.

Икономическите проблеми настъпиха около година след като Си Дзинпин стана най-могъщият лидер на режима след Мао Дзедун, след като през октомври миналата година той сформира висшия орган за вземане на решения на партията със свои доверени съюзници.

Междувременно през последните месеци Си уволни без обяснение няколко висши служители – от избрани от него министри до висши командири, които контролират ядрения арсенал на Китай. В момент, когато се появиха спекулации за изтичане на военни тайни, китайските държавни медии публикуваха изявление с информация за смъртта на бившия командир на ракетните сили У Гуохуа, който почина през юли поради „здравословни проблеми“.

Изявлението обаче беше свалено малко след като се разпространи в китайските социални медии.

Списъкът с мистериозни смъртни случаи на високопоставени представители на партийния елит продължава да расте, откакто Си встъпи в длъжност, посочи Су Цзъюн, старши анализатор в Института за изследване на националната отбрана и сигурност – финансиран от правителството мозъчен тръст в Тайван.

Смъртните случаи може да показват, че политическите сътресения в ККП продължават, посочи също той.

id5518590 gettyimages 1748220543 1200x800 1
Цветя се виждат вляво пред бившата къща на бившия китайски премиер Ли Къцян в Чучжоу, в източната част на китайската провинция Анхуей, 27 октомври 2023 г. (Rebecca Bailey/AFP via Getty Images)

Китайският коментатор Уан Хъ каза, че настоящата политическа ситуация е „по-деликатна“ от тази през 1989 г.

Си Дзинпин е в „голям конфликт“ с хората от висшите етажи на партията, посочи Уан пред The Epoch Times, като предполага, че опозиционерите могат да използват смъртта на Ли Къцян, за да се противопоставят на ръководството на Си.

Въпреки че по-голямата част от опозицията мълчи, като предпочита да не предизвиква публично Си, тя може да не повярва на официалното обяснение за смъртта на бившия премиер, сподели Уан Хъ. Някои от тях вероятно ще заключат, че Ли Къцян е починал в следствие на „убийство“, докато други могат да свържат смъртта му с постоянното разочарование от Си Дзинпин.

„От политическа гледна точка позицията на Си виси на косъм“.

Луо Я и И Ру допринесоха за този материал.

ВИЖТЕ СЪЩО
Лекари пренасят органи за трансплантация в болница в провинция Хънан, Китай, 16 август 2012 г. (снимка от екран: Sohu.com)
Трагичната истина за отнемането на органи от живи затворници на съвестта в Китай
Драматизация на един от методите за изтезание, които ККП използва,за да принуди практикуващите Фалун Гонг да се отрекат от вярата си. (С любезното съдействие на Minghui.org)
Китайската комунистическа партия – партньор или завоевател?
moment na otnemane na organi
Насилственото отнемане на органи в Китай трябва да бъде спряно
olio ot kanalizacijata v kitaj
Олио от отпадъци – доходоносен бизнес в Китай
si dzinpin aplodira po vreme na preskonferencija
Малко известни факти за Си Дзинпин – маоистката идеология на китайския диктатор – I част
chlen na hakerska grupa na kompjutara si
Meta разкри мащабна операция за влияние на китайския режим
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Владимир Медински водеше руската преговорна група и през 2022 г. Снимка: Александър Рюмин/ ТАСС

Владимир Медински сравни ръководството на Украйна с латиноамериканските диктатори

0
0
Симеон Танчев

Да виждаш отвъд маските: разговор със Симеон Танчев за „Менажерията“

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
Българският президент Румен Радев в разговор с журналиста от CNN Ричард Куест. Снимка: Прес служба на президентската институция

Румен Радев в интервю за CNN: От санкциите срещу Русия най-много печели Китай

0
0
Администрацията на Тръмп изпраща 700 американски морски пехотинци в Лос Анджелис, съобщават от армията

Губернаторът на Калифорния Нюсъм иска незабавна съдебна забрана за разполагане на морски пехотинци и национална гвардия на Тръмп в Лос Анджелис

0
0
На бизнесфорума в Казахстан българският президент говори за възможностите за сътрудничество между двете държави в областта на енергетиката и транспортните връзки. Снимки: Прес служба на президентската институция

Румен Радев задълбочава сътрудничеството на България с Централна Азия

0
0
Анастасия Гешева

България не е влязла в еврозоната

0
0

Свързани Публикации

Държавният секретар Марко Рубио говори по време на American Compass New World Gala в National Building Museum във Вашингтон на 3 юни 2025. Kайла Бартковски/Getty Images

Марко Рубио осъди клането на площад „Тиенанмън“

0
0
Илюстрация от The Epoch Times, Екранна снимка чрез The Epoch Times/Youtube, Shutterstock

Как китайският режим използва YouTube за политическа пропаганда в САЩ

0
0
Малайзийски полицейски коли ескортират микробуси, превозващи задържани Фалун Гонг практикуващи в Куала Лумпур, Малайзия, на 13 април 2025 г. The Epoch Times

САЩ са загрижени заради арести на симпатизанти на Фалун Гонг в Малайзия

0
0
Бори ли се китайският Си за власт? "Безпрецедентната" смяна на висши служители на ККП подхранва спекулации

Стабилна ли е властта на китайския президент Си Дзинпин?

0
0
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш говори за приоритетите за 2025 г. пред Общото събрание на ООН в централата на ООН в Ню Йорк на 15 януари 2025 г. Анджела Вайс/AFP чрез Getty Images

Усилията на Китай да стане световен „лидер“ на човешките права са глобална заплаха

0
0
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов на съвместен брифинг с министъра на правосъдието Георги Георгиев, Варна, 10 юни 2025 г. (https://mlsp.government.bg/)

Министър Гуцанов: Няма да спрем, докато и последният незаконен обект за настаняване на възрастни не бъде намерен

0
0
Владимир Медински водеше руската преговорна група и през 2022 г. Снимка: Александър Рюмин/ ТАСС

Владимир Медински сравни ръководството на Украйна с латиноамериканските диктатори

0
0
Администрацията на Тръмп изпраща 700 американски морски пехотинци в Лос Анджелис, съобщават от армията

Губернаторът на Калифорния Нюсъм иска незабавна съдебна забрана за разполагане на морски пехотинци и национална гвардия на Тръмп в Лос Анджелис

0
0
Руски военнопленници под 25 години се качват на самолет за Беларус. След това те ще бъдат върнати в Руската федерация. Снимка: ТАСС

Започна размяната на военнопленници под 25 години между Русия и Украйна

0
0
Sofia Film Fest (13 - 15 юни)

Започва първото издание на Sofia Short Fest със Стефан Командарев и Иван Бърнев в журито

0
0
Следваща публикация
Показване на резултатите от гласуването в централата на ООН в Ню Йорк - Общото събрание на ООН гласува необвързваща резолюция, призоваваща за „хуманитарно примирие“ в Газа и прекратяване на военните действия (AP Photo/Bebeto Matthews)

Чешкият министър на отбраната призовава за оттегляне от ООН: Резолюция за Газа „приветства терористите“

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria