• За нас
  • Пишете ни!
събота, 23 септември, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай

Замразени сметки на вложители заради банковата криза в Китай

отАлекс У
7 август , 2022
Замразени сметки на вложители заради банковата криза в Китай

Служител на банка разговаря с клиенти, които искат да изтеглят пари в брой, на входа на банка в квартал Дзин'ан в Шанхай на 1 юни 2022 г. (Hector Retamal/AFP via Getty Images)

Банкови вложители в няколко китайски провинции съобщиха, че банковите им и кредитни сметки са били замразени – действия, които се разглеждат като свързани с масовите тегления на банкови депозити в Хънан и националния бойкот на ипотечните кредити. Според експертите всичко това показва, че китайската икономика е в много несигурно състояние.

На 18 юли медията „Securities Daily“ от континентален Китай съобщи, че някои вложители в южната провинция Хайнан са заявили, че дебитните им банкови спестовни карти са били замразени. Съобщава се, че те са могли само да правят депозити, но не са могли да теглят пари в брой. Ограничени са били и онлайн транзакциите им.

Съобщава се, че подобни ситуации са възникнали и в много банки в други региони, включително в Пекин и Шандун, и на други места.

Редица банкови мениджъри заявиха пред китайските медии, че подобни действия са били главно мерки за контрол на риска като част от така наречената „кампания за разбиване на карти“, стартирана от властите през 2020 г., за която се предполага, че е насочена към измами в телекомуникациите.

Служител в отдел „Обслужване на клиенти“ в голяма държавна банка в Хайнан заяви, че ескалацията на „разбиването на карти“ е насочена главно към сметки, които може да са замесени в незаконна търговия, лизинг и отпускане на заеми с банкови карти, както и в услуги по прехвърляне и пране на пари за дейности, свързани с измами в телекомуникационни мрежи.

Това е операция в цялата страна, заяви служителят от отдела за обслужване на клиенти.

„Спящи“ сметки

По отношение на това как са били замразени и сметките на обикновените потребители, управителят на градска търговска банка в Шандун заяви пред медиите: „На нашия клон беше наредено процентът на „спящите“ сметки да не надвишава 20% и трябва да увеличим усилията си за тяхната проверка и изчистване.“

Управител на банка в Пекин обясни допълнително пред медиите за спящите сметки.

„Това са сметки, по които не са извършвани активни трансакции повече от три последователни години, имат салдо по разплащателна сметка по-малко от 10 юана“, каза мениджърът. „Те нямат подписана кредитна карта или погасяване на личен заем. Ще бъдат проверявани и други договори за събиране на вземания и плащания“.

Мениджърът заяви, че такива сметки лесно се замразяват, „щом се появи необичайна транзакция“.

Но много вложители се оплакаха в социалните медии, че банковите им сметки са били замразени без причина и те не са могли да харчат или прехвърлят парите си. Можели само да внасят пари в сметките си.

Според публикации в социалните медии сред замразилите сметки банки са „China Merchants Bank“, „Industrial and Commercial Bank of China“, „China Construction Bank“, „Agricultural Bank of China“ и „Ping An Bank“.

Корупция и присвояване

Д-р Франк Тиен Сиун от Университета на Южна Каролина в Айкен направи преглед на случващото се в Китай.

„Внезапното замразяване на банкови и кредитни сметки в Китай се случва в момент, когато масовите тегления на банкови кредити и бойкотите на ипотеки стават все по-чести в страната, където балонът на недвижимите имоти е на път да се спука“, заяви д-р Сиун на 20 юли.

Всичко това се случва „след 20 години на бърза и безпорядъчна експанзия“, казва той. „И корупцията е изиграла важна роля.“

„Обременените с корупция и присвояване държавни служители на местно и регионално ниво се в съзаклятие с тези новосъздадени банки в градовете и предприемачите на недвижими имоти, за да прехвърлят, често тайно и незаконно, средства за строителство към рискови финансови продукти. Това доведе до спирането и прекратяването на тези предварително продадени проекти, които възлизат на стотици хиляди жилища и ипотеки. Тези ипотечни кредитори, разочаровани от спирането на строителството и от намаляващата им надежда да се нанесат в апартаментите си в обозримо бъдеще, предпочетоха да спрат изцяло плащанията по ипотеките си. Това колективно действие, нечувано в най-новата история на Китай и много необичайно по време на комунистическото управление, накърнява дълбоко репутацията на банките и вреди на тяхната ликвидност. Когато паричните потоци са ограничени, единственото, което китайските банки могат да направят, е да замразят и ограничат сметките на своите вложители и издадените от тях кредитни карти.“

Страх от банкови сривове

Джън И, бивш инвестиционен банкер в континентален Китай, споделя същото мнение.

„Сега банките са в най-тежко положение. Те са отпуснали всички пари, но сега не могат да си ги съберат. Ако в този момент има масово теглене на пари, банките ще се сринат. Сега рискът е в банките“, каза той пред The Epoch Times на 17 юли.

Джън посочва, че паричните потоци на предприемачите в областта на недвижимите имоти са нарушени и те са спрели строителството, но сега банките искат купувачите на жилища да продължат да плащат ипотеки за незавършени къщи, докато купувачите изискват от предприемачите да възобновят строителството, преди да започнат да плащат ипотеки.

„Но как строителите могат да възобновят строителството и откъде ще вземат средства за това? Това е като омагьосан кръг. В момента няма никакво решение“, казва той.

Д-р Сиун описва последиците от настоящата банкова криза в Китай.

„Ситуацията изглежда много сериозна, тъй като средствата на банките са източени и пресъхнали, поради присвояване и неадекватен надзор от страна на властите. Тези финансови сътресения вече се разпространяват в над 25 провинции в Китай и ще нанесат щети на китайската икономика още преди края на годината. И ако Китай навлезе в рецесия през третото тримесечие, което е почти сигурно, световната икономика също ще усети кризата, тъй като търсенето на стоки на китайския пазар ще спре.“

Китайските власти изпращат танкове да потушат гражданските протести.

Статията е написана със съдействието на Лин Цънсин и И Жу.

Споделете тази статия
Tags: Препоръчани

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

С прочетения Манифест за независимостта от 22 септември 1908 г., княз Фердинанд става цар (снимка: исторически архив)

Честваме 115 години от независимостта на България

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
Събраният плод от дренки се подготвя за производство на сироп (снимка: Милена Атанасова)

Рецепта за домашен сироп от дренки

0
0
Чешмата е изградена изцяло със средства от дарители, а идеята е на журналиста Георги Тошев (Ева Иванова/Epoch Times)

В памет на журналиста Милен Цветков откриват чешма в София

0
0
Царска туршия (снимка: zvezdev.com)

Хрупкава царска туршия без консерванти

0
0
Кадър от представление на първокласници от училище "Свети Климент Охридски" в Добрич, посветено на Трети март-национален празник на българия преди 1944 (снимка: dobrudja.tv)

Трети март – противоречивият национален празник

0
0
Психотерапевтът Орлин Баев гостува в "Духът на здравето" по BTV (снимка: стоп кадър на BTV)

Орлин Баев за болните страсти, безверието и разпада на семейната структура

0
0

Последвайте ни във Фейсбук

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Член на хакерска група на компютъра си в офис в Дунгуан, южната китайска провинция Гуандун (Nicolas Asfouri/AFP via Getty Images)

Meta разкри мащабна операция за влияние на китайския режим

0
0
Си Дзинпин и Ли Къцян на церемонията по откриването на Парламентарния конгрес (Wang Zhao/AFP via Getty Images)

Малко известни факти за Си Дзинпин – свалянето на бившия премиер Ли Къцян от власт – III част

0
0
(tfiglobalnews.com)

Олио от отпадъци – доходоносен бизнес в Китай

0
0
На екран на улица в Пекин излъчват новини за речта на китайския лидер Си Дзинпин (Jade Gao/AFP via Getty Images)

Малко известни факти за Си Дзинпин – военните амбиции на диктатора – II част

0
0
Си Дзинпин аплодира по време на пресконференция (Florence Lo/AFP via Getty Images)

Малко известни факти за Си Дзинпин – маоистката идеология на китайския диктатор – I част

0
0
Китайски издигнаха плакати с надпис "Ban GFW" на китайски, английски или руски език, за да подкрепят глобалното онлайн движение за премахване на Великата защитна стена. (The Epoch Times)

Движението BanGFW призовава за разрушаване на китайската интернет стена

0
0
Китайският премиер Ли Цян и германският канцлер Олаф Шолц говорят пред медиите. (Sean Gallup /Getty Images)

Китайският премиер посещава Европа, докато ЕС приема стратегия за икономическа сигурност

0
0
Драматизация на насилствено отнемане на органи в Китай от практикуващи Фалун Гонг, в Тайпе, Тайван, 23 април 2006 г. (Патрик Лин/AFP/Getty Images)

Изтезавани до смърт, защото вярват в Истинност, Доброта, Търпение

0
0
Централата на Европейската комисия в Брюксел, Белгия (Yves Herman / Ройтерс)

ЕС: Засилва се китайската шпионска активност

0
0
Картина със заглавие "Практикуваща [Фалун] Дафа в момент на отнемане на органи" от Хунг Ю Чен. Картината е отличена с почетно отличие в Международния конкурс за живопис – фигурална композиция на New Tang Dynasty за 2019 г (NTD International Figure Painting Competition 2019) . и изобразява момента, в който последователка на духовната практика Фалун Дафа, лишена от свобода заради вярата си, е насилствено отведена от китайски лекари, за да отнемат органите ѝ, докато е жива и в добро здраве.

Принудителното отнемане на органи в Китай трябва да бъде спряно

0
0
Китайски войник

Китай: Следващата война ще се води от роботи

0
0
Златни кюлчета

Китайската централна банка увеличава златните си резерви

0
0
Следваща публикация
Украинска самоходна артилерия стреля към руските сили на фронтовата линия в Харковска област, Украйна, 27 юли 2022 г. (снимка: Евгени Малолетка/AP Photo)

Украинският Вердюн

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria