• За нас
  • Пишете ни!
събота, 25 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Комунистически режим

Какво означава за Тайван новото управление на ККП?

отСофия Лам
3 ноември , 2022
Какво означава за Тайван новото управление на ККП?

Китайският лидер Си Дзинпин (отпред) заедно с членовете на новия Постоянен комитет на Политбюро на Китайската комунистическа партия - висшия орган за вземане на решения в страната - се среща с медиите в Голямата зала на народа в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Уан Джао/AFP чрез Getty Images)

На 23 октомври Китайската комунистическа партия (ККП) обяви членовете на своето 20-то Политбюро и Централната военна комисия (ЦВК).

Четирима от новите членове на Политбюро са с военно образование, а двама от членовете на ЦВК са от командването на източния фланг на Китай, отговарящ за Тайван, което предизвика допълнителна загриженост за острова в чужбина .

В йерархията на ККП генералният секретар е върховен лидер, под чието ръководство са седем постоянни членове от общо 24-те членове на Политбюро. Политбюро се пренарежда веднъж на всеки пет години, когато ККП свиква своето национално събрание.

Теоретично тези висши ешелони участват в процеса на вземане на решения на ККП.

Нови членове на Политбюро
Двадесетото Политбюро на ККП има общо 24 членове, седем от които са постоянни членове и се считат за второто ниво на властта, под ръководството на Си.

Според официалното съобщение седемте постоянни членове са: Си Дзинпин, Ли Цян, Джао Лъдзи, Уан Хунин, Цай Ци, Дин Сюесян и Ли Си.

Останалите 17 членове на 20-ото Политбюро са: Уан И, Ин Ли, Шъ Тайфън, Лиу Гуоджун, Ли Шулей, Ли Хунджун, Хъ Уейдун, Хъ Лифън, Джан Йоуся, Чън Уънцин, Чън Дзинин, Чън Мин’ър, Хуан Кун, Ли Гандзие, Ма Синжуей, Джан Гуоцин и Юен Дзядзюн.

Последните четирима членове са с военно образование и са новоназначени в Политбюро от Си Дзинпин.

Ли Гандзие, партиен секретар на североизточната китайска провинция Шандун, е експерт по ядрена безопасност. Ма Синжуей, партиен секретар на западния китайски регион Синдзян, и Юен Дзядзюн, партиен секретар на източната китайска провинция Джъдзян, са експерти в областта на космическите изследвания. Джан Гуоцин, партиен секретар на североизточната китайска провинция Ляонин, е бил генерален директор на China Ordnance Industries Group Corp., Ltd.

China Ordnance Industries Group Corp., Ltd. е държавен производител на търговски и военни продукти. В бизнес отношения с други държави е по-известен като  Norinco Group (North Industries Corporation)

Нови членове на Централната военна комисия
В 20-ата Централна военна комисия (ЦВК) на ККП има седем членове. Си Дзинпин е председател на ЦВК. Джан Йоуся и Хъ Уейдун са двамата заместник-председатели на ЦВК. Другите членове са Ли Шанфу, Ли Джънли, Миао Хуа и Джан Шънмин. Джан Йоуся и Ли Джънли имат боен опит във войната на ККП срещу Виетнам през 1979 г.

putin i japonec
Руският президент Владимир Путин (в) се среща със заместник-председателя на Централната военна комисия на Китай Джан Йоуся в държавната резиденция Ново Огарьово край Москва на 7 декември 2017 г. (снимка: Сергей Карпухин/AFP/Getty Images)


Хъ Уейдун е бивш командир на командването на източния театър на ККП. Миао Хуа дълго време е служил в 31-ва групова армия на Китайската народноосвободителна армия – военно формирование, принадлежащо към командването на източния театър. Командването на източния театър е фронтовата военна сила на ККП за борба с Тайван.

Вътрешна политическа стабилност

Су Цзююн, военен анализатор в Института за национална отбрана и изследвания в областта на сигурността в Тайван, смята, че Си ще продължи да дава приоритет на вътрешнополитическата стабилност и през третия си мандат.

„Повечето от членовете на Политбюро са доверени лица на Си, което означава, че Си все още отдава първостепенно значение на поддържането на вътрешната стабилност на ККП“, казва Су в интервю за китайското издание на The Epoch Times на 23 октомври.

„ККП със сигурност не е отслабила военните си приготовления срещу Тайван, но [атакуването на] Тайван в момента не е в основните планове на ККП. Само когато има сериозни проблеми с вътрешната стабилност, ККП ще използва военното напрежение срещу Тайван за промяна на фокуса“, казва Су.

Су също така смята, че през третия мандат на Си напрежението около Тайванския проток ще се запази.

„Едно от новите лица на ККП – Хъ Уейдун – затвърждава значението, което Си придава на така наречения си тайвански дневен ред“, казва Су.

helikopter
Хеликоптер под командването на Източния театър на Китайската народноосвободителна армия участва във военни учения във водите около Тайван на 8 август 2022 г. (снимка: Командване на Източния театър/Handout чрез Reuters)

Според Су Хъ Уейдун е бил просто бивш командир на командването на Източния театър на ККП, но Си го е повишил директно, за да стане един от двамата заместник-председатели на ККП, което разкрива засиленото чувство за неотложност на ККП по отношение на Тайван.

„Освен това Лин Сянян, настоящият командващ на Източния театър, е роден в провинция Фудзиен. Следователно цялата военна подготовка е наистина насочена към Тайван“, добавя Су.

Фудзиен е най-близката провинция, която се намира директно срещу Тайван през пролива.

Су предлага Тайван да остане нащрек.

„Тайван не трябва да се плаши твърде много; просто трябва да бъде бдителен, но не и прекалено нервен“, коментира Су.

Повишена несигурност
Фън Чуни, доцент в Технологичния университет в Сидни, е на различно мнение от Су.

В разговор с китайското издание на The Epoch Times Фън твърди, че по-голямата част от новата администрация на ККП са доверени лица на Си, което улеснява Си в прокарването на програма за война в Тайван сред висшите ешелони.

Фън смята, че правителството на САЩ трябва да е било информирано за съответните разузнавателни данни относно Тайванския проток, тъй като Антъни Блинкен, държавен секретар на САЩ, на 17 октомври е казал, че „Пекин е решен да преследва обединението в много по-бърз срок“.

Блинкен споделя това в разговор с бившия държавен секретар на САЩ Кондолиза Райс в Станфордския университет, по време на 20-ата национална среща на ККП.

„И ако мирните средства не проработят, тогава тя ще използва принудителни средства – и евентуално, ако принудителните средства не проработят, може би силови средства – за да постигне целите си. И именно това дълбоко нарушава статуквото и създава огромно напрежение“, казва още Блинкен.

Фън твърди, че опасността от война заради Тайванския проток съществува, тъй като Си е предупредил, че ККП „никога няма да обещае да се откаже от използването на сила“, за да отстоява претенциите си към самоуправляващия се остров в речта си, произнесена пред над 2000 делегати на ККП на 16 октомври.

raketa tajvan
Ракета е изстреляна от неуточнено място в Китай на 4 август 2022 г. Китайските военни изстрелват ракети във водите край Тайван в рамките на планираните си учения на 4 август. (снимка: CCTV чрез AP)

„Планът на Си да атакува Тайван е, за да докаже, че е постигнал големи успехи по време на мандата си, независимо от последствията“, казва Фън. „Несигурността по отношение на Тайван се увеличи. Нормалната логика изобщо отсъства [при Си].“

Тайван в „голяма опасност“
Уан Хъ, коментатор по актуални въпроси и наблюдател на Китай, заяви пред китайското издание на The Epoch Times на 22 октомври, че Тайван е „в голяма опасност“.

Уан твърди, че Тайван разполага с военни сили от 189 000 души в сравнение с населението му от 23 милиона души. Добро сравнение е Израел, който разполага с военни сили от 180 000 души при население от само 8 милиона. Но според Уан Израел може да мобилизира 300 000 души за борба в рамките на 24 часа.

„Врагът, с който Тайван се сблъсква, е ККП – враг, който е по-жесток от този на Израел“, добавя Уан.

Уан заявява още, че Съединените щати и Тайван биха били пасивни, ако позволят на ККП да решава кога да нападне Тайван.

„Съединените щати трябва да упражнят най-големите си възпиращи мерки, така че ККП да не смее да действа прибързано“, казва Уан. „Администрацията на Байдън наложи строги забрани върху чиповете, с което директно отряза високотехнологичната военна мощ на ККП. Това е добър ход. [Но] ако Съединените щати не предприемат действия сега, ще бъде твърде късно.“

Нападението срещу Тайван „няма да е скорo”
Уан Дзюнтао, председател на Националния комитет на Китайската демократична партия и бивш студентски лидер на протеста на студентите на Тиенанмън през 1989 г., изрази мнение в коментар на 22 октомври, че Си няма да нападне Тайван в близко бъдеще.

Според Уан има две причини за това.

Едната е, че Си се нуждае от време, за да изпълни плана си сега, когато си е осигурил трети мандат, тъй като преди 20-ия национален конгрес на ККП Си е бил зает с вътрешни борби, за да запази властта.

Втората причина е, че китайските военнослужещи са по-професионално обучени и се страхуват да се бият, тъй като знаят, че оръжията на ККП се представят зле на бойното поле.

Нин Хайджун и Луо Я допринесоха за съставянето на материала.

София Лам се присъединява към The Epoch Times през 2021 г. и отразява теми, свързани с Китай.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Драматизация на един от методите за изтезание, които ККП използва,за да принуди практикуващите Фалун Гонг да се отрекат от вярата си. (С любезното съдействие на Minghui.org)

Китайската комунистическа партия – партньор или завоевател?

0
0
Протестиращ за човешки права и демокрация в Хонконг държи плакат с надпис "Небето ще унищожи ККП" по време на митинг в Чатър Гардън, Хонконг, на 23 декември 2019 г. (Sung Pi-lung/The Epoch Times)

Защо 400 млн. китайци прекъснаха връзките си с комунистическата партия

0
0
Сцена във филма „Доктор Стрейндж в Мултивселената на лудостта“ показва жълта кутия за вестници на The Epoch Times, на която с китайски йероглифи е изписано името на медията (Екранна снимка/IMDb/YouTube)

Кутия за вестници на The Epoch Times в новия „Доктор Стрейндж“ обиди Китай

0
0
Мирният апел на Фалун Гонг практикуващите продължава вече 23 години, изобличавайки престъпленията на Китайската комунистическа партия (снимка: The Epoch Times, 2017)

Емблематичната дата 20 юли, която пробужда света

0
0
Руският президент Владимир Путин (вляво) и китайският лидер Си Дзинпин преди семейна фотосесия на срещата на върха на Г-20 в Осака, Япония, 28 юни 2019 г. (снимка:Ким Кюн Хун - Pool/Getty Images)

Има ли разделение във висшия слой на ККП по оста Русия-Украйна?

0
0
Украинският президент Володимир Зеленски пристига на метростанция в Киев, Украйна, на 23 април 2022 г. (снимка: Геня Савилов/AFP чрез Getty Images)

Сменя ли КНР курса в конфликта Русия-Украйна?

0
0
Белгийската състезателка по скелетон Ким Мейлеманс на летището в Брюксел, Завентем, 29 януари 2022 г. (Laurie Dieffembacq/Belga Mag/AFP via Getty Images)

Пекин: Ужасът на олимпийците под карантина

0
0
Обща снимка на западните граждани, секунди преди да бъдат арестувани от полицията на ККП (скрийншот от филма "Пътуване на Тиенанмън")

20 ноември 2001: Защо 36 западняци бяха арестувани в Китай

0
0
Китайският президент Си Дзинпин произнася реч на срещата на върха на изпълнителните директори на страните от Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) чрез видеовръзка, Пекин, 11 ноември 2021 г. (Li Xueren/Xinhua via AP)

С историческа резолюция Си Дзинпин се отправя към трети мандат

0
0
Снимка: DAFOH

Световна среща за борба с насилственото отнемане на органи започва днес

0
0
Логото на The Epoch Times

Осъждаме поредното нападение над свободата на словото в Китай

0
0
Севернокорейската дезертьорка и активистка за човешки права Йонми Парк, автор на книгата "За да живееш", в Ню Йорк на 17 август 2021 г. (Брендън Фалън/НТД)

Поддържащата роля на Китай в севернокорейската диктатура

0
0
Следваща публикация
Комбайн жъне пшеница в поле край село Згуривка, Киевска област, Украйна, 9 август 2022 г. (снимка: Viacheslav Musiienko/Reuters)

Скок в цените на зърното - Русия се оттегля от "Черноморската зърнена инициатива"

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.