• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 29 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай

Започна 20-ият конгрес на Китайската комунистическа партия

отДороти Ли
17 октомври , 2022
Започна 20-ият конгрес на Китайската комунистическа партия

Китайският лидер Си Дзинпин произнася реч на откриването на политическа конференция на Китайската комунистическа партия в Пекин на 16 октомври 2022 г. (снимка: Ноел Селис/AFP чрез Getty Images)

Китайската комунистическа партия (ККП) никога няма да се откаже от използването на сила спрямо Тайван, заяви китайският лидер Си Дзинпин при откриването на важна партийна среща на 16 октомври.
Двадесетият партиен конгрес на ККП започна в Пекин на фона на обществено разочарование, подхранвано от ескалиралите ковид ограничения в страната и международните критики към агресията на режима по отношение на Тайван.

По време на седмичната среща ще бъде обявен следващият кръг на висшето партийно ръководство, а 69-годишният Си вероятно ще си осигури рекорден трети петгодишен мандат, затвърждавайки мястото си като най-могъщия партиен ръководител след Мао Дзедун.

В речта си при откриването на събранието, Си изтъкна постиженията на ККП за петте години, който период той определи като „изключително необичаен и извън норма“.

Си защити политиката на ККП за „нулев ковид“ и заяви, че този подход съхранява живота на хората и икономиката. Пропусна да спомене обаче, как тази политика е навредила икономически на страната и е причинила страдание на народа.

Затвърждавайки позицията на партията, Си заяви, че Китай „никога няма да обещае да се откаже от използването на сила“ по отношение на Тайван, с което разгневи самоуправляващия се остров, който се зарече да защитава своя суверенитет и демокрация.

Приблизително двучасовата реч на Си беше значително по-кратка от изказванията му през 2017 г., продължили над три часа.

По време на речта, думите „сигурност“ и „безопасност“ се появяваха по-често, отколкото преди пет години. Според стенограмата, публикувана от официалната информационна агенция Синхуа, на 16 октомври Си е споменал двете думи 73 пъти, в сравнение със срещата през 2017 г., когато ги споменава 55 пъти. Макар да е засегнал сигурността на храните и сигурността на веригата за доставки, акцентът е бил върху „националната сигурност“.

Ключовото политическо събитие се случва на фона на нарастващите международни критики към нарушенията на човешките права от страна на ККП в Синдзян, Тибет и Хонконг, както и към тормоза ѝ над Тайван. В навечерието на конференцията, законодатели от цял свят призоваха демократичните държави да държат ККП отговорна за нарушенията на човешките права.

В изявление от 14 октомври Междупарламентарният алианс за Китай заяви, че срещата разкрива, че ККП ще затвърди авторитарното си управление, което означава, че тя ще продължи да бъде „заплаха за човешките права и за мира и стабилността на международния ред, основан на правила“.

ohrana kitaj
Охранител пази площад „Тиенанмън“ преди откриването на политическата конференция на Китайската комунистическа партия в Пекин на 16 октомври 2022 г. (снимка: Ниел Селис/AFP чрез Getty Images)

Тайван

На срещата Си подчерта, че ККП се противопоставя на независимостта на Тайван, което беше посрещнато с бурни аплодисменти.

Тайван, самоуправляващ се остров, който ККП обяви за своя територия, е подложен на засилен военен, политически и икономически натиск от страна на Пекин през последните месеци. След посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайпе през август, Пекин започна учения с бойни стрелби и изстреля 11 балистични ракети във водите около Тайван.

В речта си Си определи провокациите на ККП като демонстрация на нейната „решителност и способност“ да се бори срещу „сепаратистките сили“.

„Пълното обединение на нашата страна трябва да бъде осъществено и то без съмнение може да бъде постигнато“, каза той.

В отговор Тайван заяви, че е суверенна държава и че няма да отстъпи от защитата на своята демокрация и свобода.

„Позицията на Тайван е категорична: няма отстъпление от националния суверенитет, няма компромис с демокрацията и свободата, а срещата на бойното поле е абсолютно неприемлива за двете страни на Тайванския проток“, заяви Чан Тун-хан, говорител на президентската канцелария на Тайван, в изявление от 16 октомври. „Това е единодушното мнение на тайванския народ.“

В изявлението се отбелязва също, че екипът за национална сигурност на Тайван ще следи отблизо развитието на събитията по време на седмичната среща на партията.

Политика за „нулев ковид“

В речта си Си изтъкна, че ККП „поставя хората и техния живот над всичко и упорито провежда динамична политика на нулев ковид насред всеобхватната война срещу вируса“.

Изглежда, че думите на Си попарват надеждите на китайците, които търсят признаци за разхлабване на политиката. Драконовският подход има за цел да елиминира всяка зараза сред общностите, чрез строги забрани, многократни тестове и масово наблюдение.

Седмици преди конференцията служителите на ККП в цял Китай засилиха ограниченията за пътуване и карантината, въпреки че бяха съобщени само няколко случая на заразени. По оценка на японската банка Nomura от 10 октомври най-малко 36 китайски града са поставени под някакъв вид ограничения или блокаж, което е засегнало близо 196,9 млн. души.

Подобни ограничения изнервиха обществеността и доведоха до неприсъщи за страната протести. Два големи плаката с лозунги, сред които един с призив за отстраняването на Си и друг с призив за прекратяване на драконовската политика за „нулев ковид“, бяха разпънати в политическия център в условията на засилена охрана.

kovid
Политически протест в Пекин на 13 октомври 2022 г. (Скрийншот от акаунта на Фаншъмин в Twitter чрез The Epoch Times)


Китайски активисти предполагат, че ограниченията на COVID-19 имат за цел да засилят контрола на ККП, а не да ограничат епидемиите.
„Епидемията не е толкова тежка, колкото грипната инфекция (инфлуенца)“, казва на 16 октомври пред The Epoch Times Джао Чанцин, активист за човешки права.

Според него има повече страдание поради строгите ограничителни мерки, отколкото заради самия вирус. Според Международната кампания за Тибет, правозащитна група, в Тибет, където някои градове са били карантинирани за 50 дни миналия месец, нечовешкото блокиране е довело до самоубийството на най-малко петима души.

Джао заяви, че необичайният протест в Пекин показва нарастващото желание сред обществото за премахване на мерките за социален контрол.

„Чрез натиск и контрол във фашистки стил ККП не позволява на борбата срещу нейната тирания да се разпространи“, каза Джао.

„Ройтерс“ и Луо Я участваха в съставянето на този материал.

Дороти Ли е репортер за The Epoch Times в Европа.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Руският президент Владимир Путин разговаря с китайския президент Си Дзинпин (Сергей Бобилов/Getty Images)

Анализатори: Путин се превръща във васал на новата Китайска империя

0
0
Китайски католици се молят по време на Великденската страстна седмица в "подземна" или "неофициална" църква близо до Шидзяджуан, Китай (Kevin Frayer/Getty Images)

Преклонение пред Си: Китай засилва преследването на християните

0
0
Крематориума и погребалния дом Dongjiao, един от няколкото в града, където се изгарят телата на починалите от COVID-19 в Пекин, Китай, на 18 декември 2022 г. (снимка: Getty Images)

Масова смърт сред китайския комунистически елит

0
0
Майки с детски колички по бизнес улица в Пекин, 13 юли 2021 г. (Wang Zhao/AFP via Getty Images)

За първи път от десетилетия – спад в населението на Китай

0
0
Хора скандират заедно на улица в Шанхай на 27 ноември 2022 г.(снимка: Хектор Ретамал AFP чрез Getty Images)

ККП цензурира масовите протести в Китай и търси „социална стабилност“

0
0
Бившият китайски диктатор Дзян Дзъмин в Голямата зала на народа в Пекин, Китай, на 8 ноември 2012 г. (Feng Li/Getty Images)

Кървавият завет на Дзян Дзъмин – управление на терор, убийства и лъжи

0
0
Протестиращи по време на протест срещу драконовските мерки на Китайската комунистическа партия за нулев COVID в Пекин, Китай, на 28 ноември 2022 г. (Kevin Frayer/Getty Images)

Масови протести срещу ковид мерките в Китай след пожар в жилищна сграда

0
0
Панелът за въпроси и отговори на срещата на високо равнище на медицинските сестри за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи на 1 ноември 2022 г. (от ляво на дясно, отгоре надолу) Дженифър Джонсън, президент на AFN; Жералдин Монти от DAFOH-Франция; Катлийн Тимсен, съосновател на AFN; Роуз Ева Константино от Училището за медицински сестри към Университета в Питсбърг; Дебора Колинс-Перика, директор по въпросите на медицинските сестри в DAFOH; Итън Гутман, разследващ журналист; Екои Руни, председател на Комитета по етика към AFN; Дебра Холбрук, директор на Съдебномедицинското сестринство в Медицински център "Мърси" в Балтимор, Мд. (С любезното съдействие на DAFOH)

Медици се обединиха в борбата с насилственото отнемане на органи от ККП

0
0
Китайският лидер Си Дзинпин (отпред) заедно с членовете на новия Постоянен комитет на Политбюро на Китайската комунистическа партия - висшия орган за вземане на решения в страната - се среща с медиите в Голямата зала на народа в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Уан Джао/AFP чрез Getty Images)

Какво означава за Тайван новото управление на ККП?

0
0
Драматизация на един от методите за изтезание, които ККП използва,за да принуди практикуващите Фалун Гонг да се отрекат от вярата си. (С любезното съдействие на Minghui.org)

Китайската комунистическа партия – партньор или завоевател?

0
0
Лидерът на ККП Си Дзинпин (отпред) води членовете на новия Постоянен комитет на Политбюро - най-висшия орган за вземане на решения в страната - по време на срещата им с медиите в Голямата зала на народа в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Ноел Селис / AFP чрез Getty Images)

Кои са седемте политици, които ще управляват Китай?

0
0
Постери на китайския лидер Си Дзинпин и на покойния комунистически лидер Мао Дзедун (в средата, и горе) на пазар в Пекин, 26 февруари 2018 г. (Грег Бейкър/AFP via Getty Images)

Китай: Висши партийни служители с доживотни присъди заради корупция

0
0
Следваща публикация
img 2449 crop c0 5 0 5 750x400 1

САЩ няма да прекратят помощите за Украйна след изборите на 8 ноември

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.