• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 29 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Конфликти

Тайван се готви за нахлуване от Китай в териториалните му води

отЕкип на The Epoch Times
5 август , 2022
Тайван се готви за нахлуване от Китай в териториалните му води

Ракетни сили под командването на Източния фронт на Народноосвободителната армия на Китай (НОАК) изстрелва във водите до Тайван ракети от неясна локация в Китай на 4 август 2022 г. (снимка: Ройтерс)

Китай изстреля вчера пет балистични ракети, които попаднаха във водите на ексклузивната икономическа зона на Япония, което предизвика международен протест срещу действията на комунистическия режим.

Ракетите са изстреляни като част от военните учения на Китайската комунистическа партия (ККП) срещу Тайван. Ученията отрязаха няколко международни въздушни и морски пътища към острова и той де факто е почти блокиран.

“Никога не се е случвало нещо подобно – пет китайски ракети да попаднат в ексклузивната икономическа зона на Япония“, каза японският министър на отбраната Нобуо Киши. “Протестирахме категорично чрез дипломатическите канали.“

Малко преди ракетния обстрел властите на ККП отмениха предварително планираната среща между външните министри на Китай и Япония заради общото изявление на G7, подписано и от Япония, с което Китай се призовава да реши възникналото с Тайван напрежение по мирен път.

“Призоваваме КНР да не променя със сила статуквото в региона и да разреши противоречията, свързани с Тайванския проток, с мирни средства“, се казва в документа.

Военните учения са най-мащабните, провеждани от ККП в Тайванския проток. Те включват морски, въздушни и ракетни сили, които действат в шест зони, обкръжаващи Тайван.

Някои от областите, където се провеждат ученията, които ККП е обявила за забранени за международно пътуване, са само на 10 мили от бреговете на Тайван. Според международните закони териториалните води започват на 12 мили от бреговата ивица.

Подобни маневри може да доведат до навлизане в териториалните води на Тайван, смята тайванският законодател Уан Тин-ю.

“Ако те изпратят самолети или военни кораби в териториалните ни води, това ще означава, че Китай е навлязъл на територията ни и ние ще отговорим по стандартната процедура”, казва Уан. “Не желаем да провокираме конфликт, но ако някой се осмели да нападне нашата страна, домът ни, наш дълг е да се отбраняваме.“

Според ККП Тайван е провинция на Китай, която трябва да бъде обединена с континентален Китай на всяка цена. Китайските държавни медии в момента пишат статии, че териториалните води на Тайван всъщност са териториални води на КНР. Тайван, наричан още Република Китай, е създаден през 1949 г. от Чан Кайшъ, който губи гражданската война с ККП. След като Хонконг попадна в ръцете на ККП, Тайван остава единствената малка частица от някогашната Поднебесна империя, свободна от комунизъм. Република Китай има демократично избрано правителство и процъфтяваща пазарна икономика.

chan kaishy
Основателят на Република Китай / Тайван Чан Кайшъ има издигнат мавзолей в столицата Тайпе

Според Белия дом Китай се кани да предприеме още агресивни действия срещу Tайван, след обявяването на ученията, които де факто блокират много важни международни търговски пътища към острова.

“Китай се е поставил в позицията да предприеме нови стъпки и очакваме да предприеме дългосрочни действия“, заяви координаторът на Съвета по национална сигурност към Белия дом Джон Кърбине на брифинг за медиите на 2 август. “САЩ не търсят и не желаят криза. Но ще реагираме съответно, ако Пекин избере да ни предизвика. Действията им досега са точно според нашите очаквания“, каза Кърби.

Ескалацията от страна на ККП в региона идва след посещението на говорителя на Конгреса Нанси Пелоси в Тайван, срещу което ККП протестира. И САЩ, и Китай се обвиниха взаимно в едностранни опити за промяна на статуквото по отношение на Тайван.

САЩ поддържат политиката за единен Китай, която признава, но не насърчава принципите на ККП, че Китай е неделим и Тайван е част от него. Освен това между САЩ и Тайван има договор, че Америка ще снабдява Тайван с необходимите за независимостта му оръжия. Документите, върху които стъпва съгласието между САЩ и КНР за статуквото по въпроса с Тайван, изискват никоя от двете страни да не се опитва да променя статуквото чрез насилие или принуда.

ККП заяви, че „ще започне война, без значение от цената“, ако Тайван поиска да бъде признат за независим от международната общност. Бившият секретар по отбраната на САЩ Марк Еспер пък заяви, че според договореностите САЩ не изключват възможността от преки военни действия, за да защитят Тайван от нападение на ККП.

“Ако се върнем 50 години назад, в това отношение нашите възгледи по въпроса са ясни, това ще е въпрос на „сериозна загриженост“, което на дипломатически език означава, че сме готови да отидем на война заради него“, заявява Еспер преди месец. “Китай е този, който подкопава политиката за Единен Китай, както всички страни са видели за 50 години, и Китай променя статуквото чрез сила. Това са фактите по въпроса“, допълва той.

Според ККП визитата на Нанси Пелоси в Тайван е знак, че САЩ имат намерение да нарушат статуквото. 45-ият президент на САЩ Доналд Тръмп също разкритикува визитата. „Защо лудата Нанси Пелоси е в Тайван“, попита Тръмп в типичния си стил чрез новата си социална платформа, цитиран от „Ню Йорк Поуст“. „Причинява само неприятности. Стойте и ГЛЕДАЙТЕ.“ Самият Тръмп, макар и да не посети Тайван лично, проведе един от първите си разговори с президентката на Тайван Цай Ин-уен – нещо, което не се е случвало, откакто Джими Картър стопля отношенията с комунистически Китай през 1978 г. Веднага след това обаче в телефонен разговор със Си Дзинпин Тръмп потвърди ангажимента на САЩ към политиката на единен Китай, през февруари 2017 г. Според настоящата администрация в Белия дом подобни посещения са обичайни и никога не са били посрещани с толкова агресия от ККП.

Политическото и военно ръководство на Тайван също защити визитата на Нанси Пелоси и се зарече да пази територията и демократичното управление на Тайван от агресия на ККП.

“Не желаем битка, но не се плашим да влезем в такава, ако се налага – казва министърът на отбраната на Тайван във видео в социалните мрежи. – Имаме способността и волята да защитим скъпоценните си свобода и демокрация, и да допринесем за стабилността на региона.”

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Ракетна установка БМ-21 "Град" обстрелва руски позиции

Китай подпомага войната на Русия в Украйна, според проучвания

0
0
Руският президент Владимир Путин произнася годишната си реч за състоянието на нацията, Москва на 21 февруари 2023 г. (Рамил Ситдиков/SPUTNIK/AFP via Getty Images)

Русия прекрати участието си в договора за контрол на ядрените оръжия със САЩ

0
0
Германският канцлер Олаф Шолц и войници от Бундесвер до танк Leopard 2 (Moritz Frankenberg/AP)

Германия и САЩ въоръжават Украйна с модерни танкове; в отговор Русия отново атакува

0
0
Американски военни стоят пред система за противоракетна отбрана Patriot

САЩ ще обучават украински военнослужещи на ракетната система “Пейтриът”

0
0
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в централата на алианса в Брюксел (Yves Herman/Reuters)

Ръководителят на НАТО предупреждава за потенциална „голяма война“ с Русия

0
0
Комбайн жъне пшеница в поле край село Згуривка, Киевска област, Украйна, 9 август 2022 г. (снимка: Viacheslav Musiienko/Reuters)

Скок в цените на зърното – Русия се оттегля от „Черноморската зърнена инициатива“

0
0
Ракета Falcon 9 на SpaceX изстрелва катарски комуникационен сателит от историческата стартова площадка 39А в Космическия център "Кенеди" в Кейп Канаверал, Флорида, на 15 ноември 2018 г. (снимка: Джо Скипър/"Ройтерс")

Търговските сателити на САЩ като потенциални мишени за Русия – напрежението расте

0
0
Етнически арменски войници стоят на границата на село Харектар в сепаратисткия район Нагорни Карабах при конфликта от 2020 г. (снимка: Сергей Гритс / AP)

Азърбейджан обстрелва Армения

0
0
Запорожската атомна електроцентрала край контролирания от Русия град Енергодар в Запорожка област, Украйна, на 22 август 2022 г. (снимка; Александър Ермоченко/ "Ройтерс")

Русия – Украйна (август): Продължават взаимните обвинения за обстрела на Запорожката АЕЦ

0
0
Според украинските медии Ирина Венедиктова и Иван Баканов имат още едно прегрешение: на 24 февруари, когато Русия изненадващо започна да обстрелва Украйна, те са били в Лвов, а не в Киев (снимка: telegraf.com.ua)

Русия – Украйна (юни-юли): Зеленски продължава с масовите уволнения, САЩ предупреждават за по-интензивни бойни действия

0
0
Според Хенри Кисинджър идеалният случай би бил, ако конфликтът Украйна-Русия приключи със завръщане на ситуацията в положението преди началото му (снимка: theweek.in)

Русия – Украйна, най-важното до момента (април-май): Хенри Кисинджър посъветва Запада да търси компромис с Русия

0
0
Руският президент Владимир Путин на среща на лидерите на ОДБК в Кремъл на 16 май 2022 г. (снимка: Александър Неменов / AFP)

Путин не разглежда Финландия и Швеция като заплаха, ако са в НАТО без военни бази

0
0
Следваща публикация
Служител на банка разговаря с клиенти, които искат да изтеглят пари в брой, на входа на банка в квартал Дзин'ан в Шанхай на 1 юни 2022 г. (Hector Retamal/AFP via Getty Images)

Замразени сметки на вложители заради банковата криза в Китай

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.