„Народен трибунал“ бе създаден на 4 юни 2021 г. в Лондон, за да реши дали са налице нарушения на правата на уйгурите, от страна на Китай, за които се твърди през последните години. Свидетели твърдят, че затворниците в лагерите за задържане на уйгури са системно унижавани, измъчвани и малтретирани.
По време на четиридневното изслушване повече от тридесет свидетели изложиха сериозни обвинения срещу китайските власти.
Трибуналът, съставен от адвокати, академици и бизнесмени, няма подкрепата на правителството на Обединеното кралство или каквито и да било правомощия да санкционира или да налага наказания на Китай. Организаторите обаче се надяват, че процесът на публично излагане на доказателства ще провокира международни действия за справяне с репресиите срещу етническата група и ще създаде „дълговременна структура за излагане и съхраняване на доказателства за извършените престъпления, ако такива бъдат потвърдени“.
Лондонският трибунал е още един опит да бъде потърсена отговорност от Китай за предполагаеми нарушения на правата на уйгурите и други предимно мюсюлмански и тюркски етнически малцинства.
Според изследователи през последните няколко години над 1 милион души – повечето от тях уйгури – са затваряни в лагери за превъзпитание в китайския западен регион Синдзян. Китайските власти са обвинени в налагане на принудителен труд, систематичен принудителен контрол на раждаемостта и изтезания, както и отделяне на деца от затворени в лагерите родители.
През април британският парламент – макар и не британското правителство – последва законодателните органи на Белгия, Холандия и Канада, като заяви, че политиката на Пекин срещу уйгурите представлява геноцид и престъпления срещу човечеството. Правителството на САЩ направи същото.
Първата свидетелка, която даде показания, бе учителката Келбинур Сидик. Тя разказа как пазачите системно унижават затворници в лагер за мъже в Синдзян, където тя е преподавала уроци по мандарин през 2016 г.
„Охраната в лагера не се отнасяше към затворниците като към хора. Те бяха третирани по-лошо и от кучета – каза тя чрез преводач. – Нещата, които видях и преживях, не могат да се забравят“.
Свидетелят Омир Бекали каза, че е бил затварян в три лагера за уйгури и казаси, обвинени в екстремизъм и тероризъм. Той сподели, че са били държани до 50 затворници в килия, инжектирани са с непознати наркотици и са подлагани на тежки физически мъчения. Според показанията му, няколко затворници, които познавал, са починали по време на мъченията.
Свидетелите на Трибунала включваха и жена, която сподели, че е била принудена да направи аборт малко преди седмия месец от бременността си; бивш лекар, който говори за драконовски политики за контрол над раждаемостта и бивш затворник, който твърди, че е бил „измъчван денем и нощем” от китайски войници, докато е бил затворен в отдалечения граничен регион.
Пекин категорично отхвърля обвиненията. Длъжностни лица характеризират лагерите, които според тях вече са затворени, като центрове за професионална квалификация, в които се преподават трудови умения, китайски език и закони, с цел подпомагане на икономическото развитие и борбата с екстремизма. В тази връзка се излага и твърдението, че Китай е установил вълна от терористични атаки във връзка със Синдзян през 2016 г.
Сър Джефри Найс, който председателстваше трибунала, заяви, че Китай е бил поканен да участва, но посолството в Лондон „нито е потвърдило получаването на поканата, нито е отговорило на изпратените писма“.
Китайското посолство не отговари на исканията за коментар, но китайски служители заявявиха, че трибуналът е създаден от „антикитайски сили“, за да разпространява лъжи.
Според Найс западните правителства, включително британското, също са отказали да участвт.
Трибуналът планира да проведе още четири дни изслушвания през месец септември и се надява да изложи своето решение до края на годината.