Сделката на Илон Мъск за Twitter накара Департамента за вътрешна сигурност на САЩ да учреди Съвет за управление на дезинформацията
Департаментът за вътрешната сигурност на САЩ (DHS) създаде Съвет за управление на дезинформацията, с цел да се бори с „фалшивата информация“ и да защитава „свобода на словото, неприкосновеността на личния живот и гражданските права“.
Секретарят на DHS Алехандро Майоркас разкри новата инициатива пред американските законотворци по време на сесия в Конгреса на 27 април 2022 г. В отговор на въпроса на конгресмена – демократ Джим Ланджевин от Роуд Айлънд – какво прави департаментът, за да гарантира сигурността на изборите и да предотврати наличието на дезинформация в междинните избори през 2022 г., Майоркас отговори:
„Току-що създадохме Съвет за управление на дезинформацията към Департамента за вътрешната сигурност, за да се борим по-ефективно с тази заплаха, не само заради сигурността на изборите, но и заради нашата национална сигурност“. Той също така отбеляза, че новата агенция ще се съсредоточи върху спиране разпространението на дезинформация в малцинствените общности.
Нина Янкович – изпълнителен директор на новата институция
Нина Янкович, която преди това е работила като експерт по дезинформацията в Wilson Center във Вашингтон, ще оглави Съвета в ролята на изпълнителен директор.
„За мен е чест да служа в DHS на администрацията на Байдън и да помагам за реализирането на усилията за борба с дезинформацията – написа Янкович в Twitter, добавяйки, – ОГРОМЕН фокус в нашата работа, и действително една от ключовите причини да бъде създаден Съветът, е да поддържа ангажимента на Департамента към защита на свободата на словото, неприкосновеността на личния живот, гражданските права и гражданските свободи.“
В официалния уебсайт на Янкович пише, че тя е „международно признат експерт по дезинформация и демократизация“ и е автор на книги като „Как да загубим информационната война“ и „Как да бъдеш жена онлайн“, последната от които ще бъде публикувана през септември тази година и представлява преглед на онлайн злоупотребите, достоверността на информацията и съвети как да се справяме с тях.
Янкович има диплома от Центъра за евразийски, руски и източноевропейски изследвания към Джорджтаунския университет и владее отлично руски език. Тя също така говори добре украински и полски, и е била съветник на Министерството на външните работи на Украйна по въпросите за дезинформацията и стратегическите комуникации, като част от стипендиантската програма Фулбрайт-Клинтън.
Въпреки това, само седмици преди президентските избори в САЩ през 2020 г., самата Янкович разпространява фалшива информация за скандала с лаптопа на сина на Джо Байдън – Хънтър Байдън. New York Post беше първата медия, която публикува новината и беше незабавно цензурирана в социалните мрежи, включително Facebook и Twitter, последният от които блокира акаунта на медията за повече от две седмици.
Янкович нарече в Twitter лаптопът на Хънтър „лаптоп от ада“, „операция за руска намеса“ и „продукт на кампанията на Тръмп”.
Множество медии, включително The Washington Post и The New York Times, впоследствие публикуваха статии, с които потвърдиха и признаха автентичността на лаптопа на Хънтър Байдън.
Янкович се опита да оправдае поста си от октомври 2020 г. в нов туит, в който написа: „За онези, които вярват, че този туит е ключ към всичките ми възгледи, той просто е директен цитат от двамата кандидати по време на последния президентски дебат. Ако погледнете моята хронология, ще видите, че туитвах на живо онази вечер.”
Съвсем наскоро Янкович обаче заяви в Twitter, че я „побиват тръпки“ от „абсолютистите на свободата на словото“, което е очевиден намек за милиардера Илон Мъск, който постигна споразумение да купи Twitter за сумата от 44 милиарда долара (81 милиарда лв.) с идеята да защити свободата на словото.
Янкович също така подкрепя контрола върху свободното слово, като заяви, че противопоставянето на свободна реч и цензура е фалшива дихотомия.
В отговор на новините за новосъздадения, ръководен от Янкович съвет, Бриджит Гейбриел – експерт по национална сигурност, автор и активист, написа в Twitter, че „Джо Байдън създава свое собствено Министерство на истината“, правейки аналог с дистопичния роман на Джордж Оруел „1984“.
Републиканският сенатор от щата Мисури Джош Хоули сподели предишните публикации на Янкович в Twitter и написа: „Вместо да охранява нашата граница Вътрешната сигурност е решила да направи контрола върху словото на американците свой основен приоритет“ и нарече Янкович „ляв радикал“.
Флорида е против Съвета за управление на дезинформацията на Байдън
Губернаторът на Флорида Рон ДеСантис се обяви против новосформирания Съвет за управление на дезинформацията. Това стана по време на пресконференция в Уилистън, Флорида на 29 април 2022 г. Той нарече целта на настоящата администрация да образова обществеността относно дезинформацията „задушаване на несъгласието“ и също го оприличи с „Министерството на истината“ на Оруел.
„Те искат да могат да прокарват фалшив наратив без хората да са в състояние да се изкажат или да отговорят. Те искат да могат да казват неща като „руска намеса“ и да увековечат измислиците. И след това да заглушат хора като нас. Искат да могат да пропагандират COVID локдауни“, възмути се републиканецът.
Той нарече Нина Янкович „адвокат за COVID локдауни“, която разпространява фалшива информация за лаптопа на Хънтър Байдън и конспиративни теории за руска намеса в президентските избори.
„Вярваме, че е от съществено значение флоридчани и американци да могат да говорят срещу фалшивите наративи, които този режим се опитва да натика в гърлата ни“, обяви губернаторът и каза, че първоначално го е помслил за първоаприлска шега.
Той също така добави, че скорошната покупка на Twitter от Илон Мъск показва, че „на хората им е писнало“.
„Мъск видя това и видя как цензурират хората – като например сатиричния сайт Babylon Bee, който беше блокиран, защото дръзнаха да осмеят транссексуалната идеология – продължи ДеСантис, след което обеща – Това е недопустимо и няма да стане във Флорида. Затова ние в щата Флорида отхвърляме този съвет“.
Сенторът – републиканец Марко Рубио от южния щат също алармира за новосформираната агенция в туит от 27 април, предупреждавайки обществеността, че марксистката левица преследва най-основни конституционни права и призова американците, че сега е моментът да го разберат.
Барак Обама и Хилъри Клинтън подемат кампании да спрат „разпространението на дезинформация“
Бившият американски президент Барак Обама направи скорошно изявление през месец април в Twitter, че неговата фондация подема нова иницатива за борба с фалшивата информация. „През последните години видяхме колко бързо се разпространява дезинформацията, особено в социалните медии. Това създаде истински предизвикателства за нашата демокрация“, гласи постът. „Част от причината, поради която е трудно да се постигне промяна е, че живеем в медийна среда, която издига лъжите толкова, колкото истините, и разделя хората толкова, колкото ги обединява.“ Постът добавя, че @ObamaFoundation ще работи, за да осигури необходимите ресурси на новите лидери да се справят с проблеми като разпространението на дезинформация.
Бившият държавен секретар на САЩ Хилъри Клинтън от своя страна призова Европейския съюз да приеме законодателство за спиране разпространението на „дезинформация“ и „екстремизъм“.
Неин Twitter пост от 21 април гласи: „Твърде дълго технологичните платформи засилваха дезинформацията и екстремизма без да носят отговорност. ЕС е готов да направи нещо по въпроса. Призовавам нашите трансатлантически съюзници да прекарат Закона за цифровите услуги (Digital Services Act) през финалната линия и да укрепят глобалната демокрация, преди да е станало твърде късно“.
Хилъри има предвид нов закон, предложен от Европейския съюз, който ще принуди големите технологични компании да контролират по-строго неприемливо онлайн съдържание.
Изказванията на Обама и на Хилъри бяха посрещнати с остра критика от консервативните опоненти.
Вицепрезидентът на Free Speech America and Business Дан Гейнър посочи връзката между призивите за ограничаване на дезинформацията и сделката на Илон Мъск за Twitter: „@elonmusk изплаши левицата толкова много, че сега искат повече правителствен контрол върху речта“.
„Подобно на своя съзаговорник Обама, Хилари Клинтън също иска правителството да регулира и цензурира речта, която не й харесва“, написа в Twitter президентът на Judicial Watch Том Фитън.
Деси Иванова е журналист и коментатор по политически и социални теми в американското общество.