Журналистът Али Латифи от Кабул казва, че при всяко излизане по улиците се изправя срещу страховете си и показва на талибаните, че „няма да спре да живее живота си.”
Роденият в Афганистан Латифи се е върнал да живее в Кабул от САЩ през 2013 г. Той е свидетел как градът се е променил само за часове след идването на талибаните. Най-видимата промяна е, че афганистанската столица изведнъж стана град без жени. „Преди младите вървяха по улиците заедно, момчета и момичета, забавляваха се, смееха се. Сега жените и момичетата просто изчезнаха от улиците на Кабул. Градът стана изцяло мъжки.“
Латифи казва, че не иска да допусне талибаните да го „изгонят“, макар че си дава сметка за огромния лукс да може да си тръгне когато пожелае, благодарение на американския си паспорт. Разбира и страховете на сънародниците си, които са оградили летището в Кабул с надеждата да могат да избягат от режима на талибаните.
“Искам да опитам да разкажа какво се случва в Кабул. Надявам се да мога да остана по-дълго. Но страхът е с мен – страхът, че някой ден те ще почукат на вратата на дома ми, или че просто ще ме арестуват на улицата, и след това идея нямам какво може да решат да ми направят.“
Латифи си спомня и за времето, когато талибаните са на власт от 1996 г. до 2001 г.: „Тогава жените можеха да работят единствено като лекари. Момичетата не можеха да ходят на училище. Мъжете трябваше да носят определено облекло и точно определен тип брада. Забраниха музиката, филмите… Засега са мили и добри, но всички се страхуваме, че положението ще стане като тогава.“
Междувременно Пентагона обяви, че американски граждани са били малтретирани от талибаните, макар че повечето нямат проблем да преминават през контролните пунктове. Преди седмица американските военни излязоха извън летището и спасиха 169 американски граждани. Групата е била много близо до летището и американските военни са успели бързо да ги заведат на контролираната от тях територия. Друга подобна спасителна мисия под кодовото название „Изпълнено обещание“ спасява семейството на Мохамад Халид Уордак – афганистански полицай, който дълги години е помагал на американските военни, заради което получава заплахи от талибаните.
Сега обаче военните фокусират усилията си върху осигуряването на ред на летището. Същевременно все по-видно става, че срокът до 31 август е крайно недостатъчен да се изтеглят всички желаещи това чуждестранни граждани от Афганистан. САЩ и съюзниците им преговарят с талибаните този срок да бъде удължен, но засега ислямската терористична групировка не е склонна на отстъпки.
„Имам надежда за родината си“, завършва своето интервю за NTD Али Латифи, „защото цяло едно поколение в Афганистан израсна с ясната представа какво е свободно общество. Това поколение няма лесно да позволи на талибаните да го подчинят. Имаме много смели млади жени, включително журналистки. Вярвам, че обединени, силите ни ще бъдат достатъчни да противостоим на тяхната тоталитарната идеология.“
В статията са използвани матерали на Закари Стийбър от англоезичния „Епок Таймс“.