• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 29 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало България

Андрей Гюров се оттегля от надпреварата за БНБ, Каримански без подкрепа от ПП заради минали афери

отЛилия Костова
11 април , 2022
Андрей Гюров се оттегля от надпреварата за БНБ, Каримански без подкрепа от ПП заради минали афери

Преди да стане народен представител, Андрей Гюров работи като преподавател в Американския университет в Благоевград (снимка: личен архив)

След възникналото в управляващата коалиция напрежение заради избора на управител на Българска народна банка, кандидатът на спечелилата изборите формация „Продължаваме промяната“ обяви оттеглянето си от надпреварата. Ето как Андрей Гюров сам обоснова решението си в социалните мрежи:

„Здравейте, приятели! Преди няколко седмици приех да бъда номиниран от парламентарната група на “Продължаваме промяната” за управител на БНБ. Това не е просто един пост, а изключително важна и отговорна позиция, от която зависи възможността за постигане на истинска промяна в държавата. Такава ще се случи само ако централната банка влезе истински в своята роля на регулатор и изчисти финансовата ни система от натрупания корупционен капитал, който иначе ще продължава да оказва своята разрушителна роля върху формирането на основни обществени и икономически процеси в страната ни. След фактическото разцепление на управляващата коалиция по повод избирането на гуверньор на БНБ стана ясно, че в момента не съществува широко парламентарно мнозинство, което да подкрепи този избор. Като председател на парламентарната група на “Продължаваме промяната” аз винаги съм поставял на първо място обществения интерес, а той в момента изисква отговорно и държавническо мислене и действия. Затова в понеделник ще извърша необходимите действия за изтегляне на своята кандидатура за управител на БНБ. При липса на коалиционна подкрепа, нека моят опонент сам да прецени дали иска да остави този толкова важен и отговорен избор в ръцете на опозицията. Това в крайна сметка е етичен избор, част от изискването към ръководителя на БНБ за висок морал и добро име.“

Припомняме, че освен Андрей Гюров, предложен от „Продължаваме промяната“, кандидат за поста управител на БНБ е и Любомир Каримански, предложен от друг участник в управляващата коалиция, партия „Има такъв народ“ с лидер Слави Трифонов. Шоуменът и самият кандидат тръгнаха на остра война срещу своите партньори в тази битка. На 3 април с пост в социалните мрежи Слави Трифонов обвини „Продължаваме промяната“ в лъжа, че Андрей Гюров е кандидатът на коалицията, след като „от коалицията има двама кандидати“ (подкрепата си за Андрей Гюров „Демократична България заяви на 5 април, а БСП не изрази позиция, заета с каузата България да не изпрати оръжия в Украйна – бел. авт.). На 8 април Любомир Каримански обяви, че е получил SMS със заплаха да оттели кандидатурата си за поста. Опита се да намекне, че заплахата идва от поддръжниците на опонента му, което Кирил Петков категорично отрече. (Предприетите от следствието действия по случая показват, че картата, от която е изпратен въпросният SMS, е закупена от румънски гражданин, който в момента се намира извън България. Следствието е поискало съдействие от румънските власти да издирят този гражданин – бел.авт.)

ljubomir karimanski
Любомир Каримански се оплака пред медиите на 8 април, че е станал жертва на заплаха заради кандидатурата си за управител на БНБ (снимка: личен архив)

Обвиненията към Любомир Каримански са, че има връзки с ДПС. През 2007 г. той оглавява „Демир Банк“, където основен акционер е Фуат Гювен, чието рождено име е Фуат Хюсниев Османов. От Комисията по досиетата на Държавна сигурност г-н Османов е обявен като агент „Ахил“, вербуван да сътрудничи през 1975 г., когато е на 20 години и живее в Момчилград. Снет е от отчет през 1978 г. През 1990-а година е внесено предложение за унищожаване на личното му дело. След 1990 г. той става крупен инвеститор в Свиленград. Освен на „Демир Банк“, той е собственик и на местния хотелски комплекс „Свилена“ (който обявява за продажба през 2018 г. за 7,5 милиона лева – бел.авт.), както и на газоразпределителното дружество „Свиленград Газ“ АД. Негови са също бензиностанцията в бившата Безмитна зона и най-голямата административна сграда в центъра на Свиленград. Постепенно бизнесът му се разширява и през 2008 г. става собственик на 8 топлоелектроцентрали, както и на бургаския завод „Ел Кабел“. Според класацията на най-богатите българи, направена в края на 2007-ма година от сайта “Инвестор”, Фуат Гювен е на осмо място след петролния бос Митко Събев, собственичката на „Инвестбанк“ Петя Славова, птицевъдът Петър Петров (източвал средства по САПАРД), собственикът на Пловдивския панаир Георги Гергов, бизнесменът Иво Прокопиев и банкерите Ивайло Мутафчиев и Цеко Минев. За Гювен писателят Калин Тодоров, син на Станко Тодоров (министър председател на България от 1971 до 1981 г. – бел.авт.), пише: „Той е финансовият гръб на ДПС и даде пари на Ахмед Доган да си купи ТЕЦ „Варна.“

podpis karimanski
Подписаът на Любомир Каримански под сделката с фиктивния управител на „ДИГ-94“ Васил Колев (снимка: Фейсбук)

В периода 2011-2015 г. Каримански е изпълнителен директор на „Инвестбанк“. От bird.bg изнесоха информация, че според документи на американското финансово разузнаване FINCEN , докато Любомир Каримански е бил изпълнителен директор на банката, там е поддържана сметка на офшорна фирма и са вървели преводи, през които са изпирани руски пари от схемата „Магнитски“. Другият съмнителен случай, по който прокуратурата все още работи, е от 2009 г. Тогава банката е осъдена да плати на фирма „ДИГ 94“ 1,2 милиона лева. Само че вместо да бъдат платени както му е редът, тези пари изчезват с една интересна схема. Решението на Софийски апелативен съд на втора инстанция излиза на 24 юли. На 3 август е издаден изпълнителен лист (за втори път, защото първият е със сгрешена сума – бел.авт.). На 4 август „Инвестбанк” получава покана за доброволно изпълнение. Същия ден в Агенцията по вписванията са внесени документите, с които за съсобственик на фирмата се самоназначава с фалшиви документи Васил Колев, от ромски произход, с 14 регистрации за кражби и други дребни престъпления. На 10 август „Инвестбанк” внася молба във Върховния касационен съд да се спре изпълнението на съдебното решение, което я задължава да изплати сумата и обжалва решението на съда. На 13 август излиза регистрацията на новия „управител“ на фирмата „ДИГ-94”. На 14 август той внася документ при съдия изпълнител запорът да бъде вдигнат и да се спре изпълнението, защото предишния ден „фирмата му“ се е разбрала с „Инвестбанк” и тя му е изплатила всичко. Същия ден собственикът на фирмата праща уведомителни писма до всички банки, като се опитва да осуети измамата. Каква е ролята на г-н Каримански? Той е човекът, който подписва документите, с които парите се прехвърлят на лъжливия съуправител, вписан с фалшиви документи. За случая Каримански коментира: „Разписвам на ден по много договори. Отговорност трябва да се търси на служителите, които са направили нарушение.“

След оттелянето на кандидатурата на Андрей Гюров Кирил Петков потвърди, че кандидатурата на Любомир Каримански няма да бъде подкрепена от „Продължаваме промяната“.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Лого на кампанията „Дари за MEDIAPOOL.BG – защити свободното слово“

Вълна на съпричастност за Mediapool и свободата на словото

0
0
Калоян Константинов, главен редактор на сайта "КлинКлин" и председател на журито на класацията "Златен Шиши" (снкмка: КлинКлин)

Сдружение „Клин“ раздаде наградите за вредна журналистика „Златен Шиши”

0
0
Розов цвят (снимка: Емил Рашковски/Епок Таймс България)

Българското розово масло – опасен токсичен продукт?

0
0
(Снимка: james-a-molnar/ unsplash)

ВКС реши: Без юридическа смяна на пола в България

0
1
Изложбата „Васил Левски в София и Софийско. 150 години ПАМЕТ И БЕЗСМЪРТИЕ“ може да бъде разгледана до 21 май 2023 г. (снимка Епок Таймс България)

150 години ПАМЕТ И БЕЗСМЪРТИЕ – вдъхновяваща изложба за Васил Левски в София

0
0
снимка: Маркус Сpiske/unsplash

Нови санкции по „Магнитски“ за корумпирани лица в България

0
0
Сеизмичната опасност в България за период на повторяемост от 475 години (НИГГГ-БАН)

Опасността от земетресения в България

0
0
vision spring2002 a dark fellow from trier 1920x1080 1

Призракът на комунизма е все още жив

0
0
(снимка: "Фейсбук")

13 януари – ден на българското кино

0
0
Пресконференция на тема Преследването на Фалун Дафа в и извън Китай, Дома на Европа, 12 декември 2022 г. (снимка: Мартин Георгиев, Epoch Times Bulgaria)

Милиони преследвани заради вярата им, сред тях и българи

0
0
Проф. Емил Ботев в оперативна зала на Националната сеизмологична служба на БАН, част от департамента „Сеизмология и сеизмично инженерство“ от Национален институт по геофизика, геодезия и география (НИГГГ) (снимка: личен архив)

Проф. Емил Ботев: Земетресението в Турция беше очаквано

0
0
Плакат на документалния филм за Кристиан Таков "Моралът е доброто"

„Моралът е доброто“ – филм за живота на Кристиан Таков

0
0
Следваща публикация
Илън Мъск по време на церемонията по откриването на новия гигазавод на Tesla за електрически автомобили в Грьонхайде, Германия, на 22 март 2022 г. (Патрик Плеул/Пул чрез Ройтерс)

Илън Мъск предлага да закупи Twitter и да го направи платформа за свободно изразяване

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.