Австралия реши да проучи рисковете, които приложенията на социалните медии, включително WeChat и TikTok, представляват за демокрацията и сигурността на страната.
Сенатор Джеймс Патерсън от Либералната партия на Австралия, министър в сянка по въпросите на киберсигурността и противодействието на чуждестранната намеса, заявява в изявление от края на ноември, че Сенатът на австралийския парламент е решил да възстанови дейността на Специален комитет по въпросите на чуждестранната намеса чрез социалните медии, за да се справи с продължаващите проблеми, свързани със социалните медии като тормоз и сплашване на дисиденти и фалшива пропаганда.
„Комитетът ще проучи дейността на приложенията на социалните медии със седалище в авторитарни държави като TikTok и WeChat, които представляват уникален риск за националната сигурност на Австралия“, се казва в изявлението.
„Комитетът ще проучи и начина, по който компаниите за социални медии със седалище в западни държави като Twitter, Facebook и YouTube успешно са използвани като оръжие от авторитарни държави в опит да се намесят в нашата демокрация.“
Както WeChat, така и TikTok са базирани в Китай, като TikTok наскоро бе подложена на щателна проверка, след като компанията призна, че нейни служители в Китай имат достъп до данните на чуждестранни потребители.
На 5 декември 2019 г. австралийският Сенат създаде специален комитет, който да разследва и докладва за рисковете, породени от чуждестранна намеса чрез социалните медии. Комитетът представи междинен доклад на 17 декември 2021 г. и доклад за напредъка на 21 април 2022 г.
Специалният комитет беше създаден по време на предишната администрация на министър председател Джон Скот Морисън и не действаше поради смяната на правителството след федералните избори през 2022 г.
В изявлението се посочват няколко примера за тормоз и дезинформация в социалните медии, включително неотдавнашни доклади от общности на иранската диаспора за целенасочен онлайн тормоз, подкрепяни от руската държава кампании за дезинформация относно нахлуването в Украйна и изследвания на Австралийския институт за стратегическа политика (Australian Strategic Policy Institute – ASPI), разкриващи сплашването на активисти и журналисти, работещи по въпросите на човешките права в Китай.
Тролове на ККП тормозят жени с китайски произход в социалните медии
Междувременно на 6 ноември ASPI, финансиран от австралийското правителство мозъчен тръст в областта на отбраната и стратегическите въпроси, публикува специален доклад, в който се разкрива използването на социалните медии от Китайската комунистическа партия (ККП) за започване на кампания от нападки, дезинформация и пропаганда, целяща да заглуши група жени, които са открити критици на комунистическия режим, включително изследователката от ASPI Вики Сюжун Сю.
Сю, която през 2020 г. е съавтор на главен доклад за нарушенията на правата на човека в Синдзян, от дълго време е обект на атаки от страна на ККП в множество платформи в Китай и по света.
„Между 14 и 24 октомври най-малко 199 акаунта [в Twitter] публикуваха около 582 туита, в които се споменаваше китайското ѝ име, наричаха я предателка и отправяха физически заплахи“, се казва в доклада на ASPI.
Сенатор Патерсън осъди онлайн тормоза от страна на ККП над Сю.
„Тази чуждестранна намеса в нашата демокрация с помощта на киберпространството, включително чрез западните социални медийни платформи, е напълно неприемлива и трябва да бъде спряна“, написа той в публикация във Facebook на 7 ноември.
Друг неотдавнашен доклад на ASPI разкри как ККП използва влиятелни лица от етническите малцинства за фалшива пропаганда, за да прикрият нарушенията на човешките права.
Специалният комитет ще потърси доказателства от експерти, представители на индустрията и правителствени агенции, като ще препоръча ответни мерки за намаляване на рисковете за демокрацията и ценностите на Австралия, както и за международна реакция на чуждестранната намеса и дезинформацията с кибер основа.
Специалният комитет по въпросите на чуждестранната намеса чрез социалните медии ще представи окончателния си доклад до 1 август 2023 г.