Getting your Trinity Audio player ready...
|
Австралийският сенат прие законопроект за борба с „органния туризъм“, след като първата оцеляла жертва на принудителното отнемане на органи от страна на Китайската комунистическа партия даде показания.
Австралийският сенат прие законопроект, насочен към борба с престъпленията, свързани с незаконното отнемане на органи.
Законопроектът за миграцията (Разкриване на трансплантации на органи в чужбина и други мерки) от 2023 г., внесен от сенаторът либерал Дийн Смит, беше приет от Сената на 21 август, след като получи подкрепа от либералите, националистите, зелените и независимия сенатор Дейвид Покок. Законопроектът ще бъде внесен в Камарата на представителите за по-нататъшни дебати.
Тази законодателна инициатива изменя Закона за миграцията от 1958 г., като изисква хората, влизащи или завръщащи се в Австралия по море или въздух, да декларират в пътническата карта дали са получили трансплантация на органи в чужбина през последните пет години.
При утвърдителен отговор, пристигащите в Австралия ще трябва да посочат в коя държава, област и населено място са получили трансплантацията и името на медицинското заведение, където е извършена операцията.
Тези данни ще бъдат събирани и публикувани в годишен доклад, представен в Парламента.
Първа стъпка за Австралия
Г-н Дийн Смит подчерта значимостта на приемането на законопроекта.
„Това е най-значимата стъпка, направена през последните десетилетия, която подкрепя усилията на Австралия в борбата срещу нарастващата търговия с незаконно и неетично отнети органи“, заяви той в изявление пред The Epoch Times.
„Това е закъсняла и решаваща първа стъпка в разработването на по-силен отговор от австралийското правителство срещу тези отвратителни практики.“
„Тази проста и скромна инициатива ще има огромно въздействие за разкриване на обхвата на това сложно и непрозрачно международно престъпление.“
Зелените: „Най-експлоататорска практика“
Зелените подкрепиха законопроекта, като сенаторът Дейвид Шубридж заяви, че неговото приемане ще приведе Австралия в съответствие с международните усилия.
„Този законопроект ни приближава с една стъпка към това да бъдем добър глобален гражданин“, каза той пред Сената. „От името на Зелените смятаме, че това е стъпка напред… Смятаме, че това е начинът на действие, който Австралия трябва да предприеме.“
Той каза, че е трудно да си представим „по-експлоататорска практика“ от това богата страна, която няма достатъчно органи чрез установената си система за дарение, да позволява на гражданите си да използват своето богатство и привилегии, за да пътуват до страни от третия свят и да вземат органи от техните граждани.
„Но това е така още повече, когато няма обща доброволна система, когато става въпрос за икономическа принуда, икономическа власт и липса на реално съгласие, или още по-лошо, когато става въпрос за държавно потисничество срещу потиснати народи“, каза той.
Инициативата идва след като първата оцеляла жертва на престъплението с принудително отнемане на органи от Китайската комунистическа партия излезе пред обществеността.
Чен Пеймин, практикуващ Фалун Гонг – духовно учение, основано на фундаменталните принципи: истинност, състрадание и толерантност – разкри своята история публично след бягството си от Китай, за да привлече внимание към схемата на режима за масови убийства с цел печалба.
Шубридж отбеляза, че принудителното отнемане на органи е проблем, който „практикуващите Фалун Гонг многократно са повдигали пред парламентите по целия свят и са търсили доказателствата за тяхната експлоатация от едно авторитарно правителство.“
Лейбъристите се противопоставят: „Неефективен“ законопроект
Лейбъристката партия поддържа позицията си против подкрепата на законопроекта, като посочва, че съществуващите закони вече дават правомощия на министъра на миграцията и делегатите на отдела да анулират визата на тези, за които има съмнения, и че хората, замесени в трафика на органи, е малко вероятно да предоставят достоверна информация при попълване на пътническата карта при пристигане.
„Както и по-рано, правителството поддържа позицията си, че изменението на входящата пътническа карта ще бъде до голяма степен неефективно. Много е вероятно и получателите, и организаторите да прикрият и да не декларират точна информация“, каза сенатор Тим Айрес.
Въпреки че лейбъристите се противопоставят на законопроекта, те признават трафика на органи като престъпление и форма на съвременно робство.
„Министерството на вътрешните работи също заяви по време на разследването, че лице, което е улеснило трафика на органи или е участвало в „органен туризъм“ като получател, ще попадне под ударите на съществуващите широки правомощия за анулиране в Закона за миграцията“, каза лейбъристкият сенатор Раф Чиконе по време на първия дебат по законопроекта на 15 август.
Сенаторът Дейвид Шубридж каза, че е жалко, че много членове не подкрепят законопроекта.
„Аргументите против него, че не всички ще попълват честно пътническа карта, едва ли е причина да не го подкрепим, защото ако не за друго, то всъщност е престъпление да се попълва невярно пътническа карта“, каза той в Сената.
„И ако това е единственото основание, според което можем да държим хората отговорни за неетични трансплантации на органи, е, това също е стъпка напред в отчетността.“
Алфред Буи допринесе за този репортаж.