Getting your Trinity Audio player ready...
|
Докладът посочва необходимост от законодателни промени в България за защита на родителските права и ограничаване на разпространението на идеологическа информация в детските градини и училищата
Десет граждански и родителски организации у нас изпратиха съвместен доклад пред 50-та на Работната група за Универсалния периодичен преглед на Съвета по правата на човека към ООН. Докладът подчертава необходимостта от приемане на промени в член 11(2) от Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) в България, с цел защита на родителските права и ограничаване на разпространението на идеологическа информация в детските градини и училищата.
Докладът е изготвен и подаден от сдружения: „Асоциация общество и ценности“, „Национална асоциация Поход за семейството“, „Българска християнска медицинска асоциация”, „Адвокати Европа”, „Избор за живот“, „Ново начало“ и „Нов живот“, както и фондациите: „Институт за принципи на правото”, „Актуални младежи” и „Пълноценен живот”.
С приетите през август 2024 г. промени в ЗПУО се забраняват в системата на предучилищното и училищното образование, действия свързани с провеждането на пропаганда или насърчаването на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност, различна от биологичната в детските градини и училища.
Докладът подчертава необходимостта от промени в чл. 11 (2) от Закона за предучилищното и училищното образование в България, които да гарантират защитата на родителските права като първостепенни в образованието на децата.
Целта на горепосочените изменения е да се защитят по-добре родителските права, като се гарантира, че системата на общественото образование няма да се превърне в платформа за популяризиране на определена идеология, особено когато тя засяга въпроси на религията и морала. Приетите промени са необходими и за по-добра защита на здравето и благосъстоянието на децата, като не се допуска ранната им сексуализация.
Според Конституцията на Република България родителите имат основна роля и отговорност за отглеждането и възпитанието на децата си. Чл. 47 (1) от Конституцията на Република България гласи, че „Отглеждането и възпитанието на децата до навършване на пълнолетие е право и задължение на родителите и се подпомага от държавата“. Освен това измененията привеждат България в съответствие с нейните задължения по международното право. Във Всеобщата декларация за правата на човека се посочва, че родителите имат предварително право да решават какъв вид образование да получават техните деца. Двата Международни пакта за граждански и политически права (МПГПП) и за икономически, социални и културни права (МПСКП) налагат на държавите – страни по Конвенцията, задължението да зачитат свободата на родителите да осигуряват религиозно и морално образование на децата си в съответствие със собствените си убеждения.
Международен и национален контекст
Докладът посочва, че новите промени съответстват на международните ангажименти на България, заложени във Всеобщата декларация за правата на човека и Международните пактове за граждански и политически права, както и за икономически, социални и културни права. В документа се подчертава, че родителите имат право да решават относно вида на образованието на своите деца.
Освен това, в доклада се изразява загриженост относно учебни наръчници и пособия с идеологическо съдържание, свързано с пола, половата идентичност и сексуалната ориентация. Примери като наръчника „Да си европеец е яко“ и инструментариума „Walk the Global Walk“, съфинансирани от ЕС, показват как подобни образователни ресурси могат да влияят върху възприятията на децата и да нарушават правото на родителите да формират моралното възпитание на своите деца.
Липса на доказателства за ефективността на системното сексуално образование
Докладът също така подчертава липсата на научни доказателства за ефективността на системното сексуално образование в училищата. Международни изследвания показват, че то не постига желаните резултати и е довело до увеличаване на сексуалната активност сред подрастващите и нарастване броя на ранните бременности и болести, предавани по полов път. Данни от доклад на Фонда на ООН за населението и проучвания, възложени от Европейския парламент, потвърждават липсата на убедителни резултати в тази област.
Препоръки към България
Организациите предлагат няколко конкретни мерки, които международната общност да препоръча на България:
- Поддържане на правото на родителите да възпитават децата си според техните морални убеждения.
- Осигуряване на ефективно прилагане на измененията в Закона за предучилищното и училищното образование.
- Обмисляне въвеждането на наказателни мерки при неспазване на новите образователни разпоредби.
Докладът ще бъде обсъден на 50-та сесия на Работната група за Универсалния периодичен преглед на Съвета по правата на човека към ООН. Организациите очакват България да получи конкретни препоръки за защита на родителските права и образователната система от нежелана идеологизация.
Универсалният периодичен преглед (UPR) е механизъм на Съвета по правата на човека на ООН, който редовно оценява спазването на правата на човека във всяка държава-членка на ООН.
Докладът може да бъде прочетен от тук.