Getting your Trinity Audio player ready...
|
Идва ли краят на така наречената бърза мода? Ще донесе ли 2024 година на потребители и индустрия глътка въздух? Планини от дрехи, обувки и аксесоари отиват на бунището всяка година, защото остават непродадени от брандовете за така наречената бърза мода.
В ЕС всяка година непродадени дрехи и обувки са в такова огромно количество, равняващо се на около 12 кг на човек, а над 75% от тях се изгарят или изхвърлят. По-голямата част от тези дрехи и обувки са на фирмите, произвеждащи бърза мода. Това става възможно, тъй като много от тези компании залагат на ниските цени за сметка на високото качество и по този начин благодарение на евтин ресурс и евтина работна ръка, могат да бълват гигантско производство.
Европейският парламент и страните членки на ЕС отдавна се опитват да сложат край на тази порочна практика. През 2022 г. ЕК предложи по-строги мерки, а именно производителите да имат задължението и грижата да предоставят на потребителите си устойчиви дрехи и такива, които лесно могат да се рециклират.
Новият нормативен акт предвижда да се забрани унищожаването на непродадените дрехи, обувки и всякакви текстилни продукти. Две години след влизането на изискванията в сила, ще започне прилагането им от индустрията. Новите правила предвиждат стоките да притежават „дигитален паспорт”, посредством QR код, с който всеки потребител да направи своя информиран избор на база качествата на дадена стока.
Регулацията предвижда също по-малките производители до 50 служители да бъдат освободени от тези правила, а компании със служители над 250 човека, които се считат за средни по големина, ще получат шест годишна отсрочка за адаптация. Най-големите производители в края на всяка година ще бъдат задължени да дават отчет каква част от тяхната продукция не е продадена и защо.
Във Франция производителите на текстил са задължени да се отчитат за изразходваното количеството природни ресурси при производството на дрехи – вода, багрила и дали, и колко процента са вложени в рециклирани материали. Очаква се промените да бъдат гласувани от Европейският парламент и правителствата на всички страни членки и в най-кратък срок процедурите да влязат в действие. От всяка държава членка на ЕС се очаква да следи за правилното им изпълнение и да разчита на свой мониторинг.
Тези мерки ще накарат и производители, и потребители да се замислят за свръхпроизводството и за свръхпотреблението. Всички ние се надяваме в най-кратък срок както индустрията, така и потребителите да отдадем заслуженото уважение към модата и пак да я превърнем в изкуство, а не просто в индустрия.