В интервю за френската медия L’Equipe китайската тенисистка Пън Шуей оттегли обвиненията си от ноември миналата година към бившия вицепремиер на Китай Джан Гаоли в сексуален тормоз. Интервюто с тенисистката, публикувано на 6 февруари, е организирано от Олимпийския комитет на Китай (КОК) с помощта на Международния олимпийски комитет (МОК) и е проведено в хотел в Пекин.
На 2 ноември 2021 г. 35-годишната тенис звезда Пън Шуей обяви в социалната платформа Weibo, че е била насилвана сексуално от 75-годишния вече пенсиониран вицепремиер на Китай Джан Гаоли. Скоро след това публикациите на Пън бяха премахнати от интернет, а тя изчезна от общественото полезрение за близо три седмици. Това предизвика сериозна загриженост в международната спортна общност.
В интервюто пред L’Equipe Пън Шуей опроверга думите си, а на въпроса защо публикацията е изчезнала от мрежата, Пън заяви, че сама я е изтрила. „Тази публикация доведе до огромно недоразумение от страна на външния свят. Моето желание е смисълът на този пост повече да не бъде изкривяван“ – заяви тя в интервюто.
Пън опроверга и слуха за изчезването ѝ след отправяне на обвинението, като уточни, че винаги е поддържала комуникация с близките си приятели и колегите си от Асоциацията на жените в тениса. „Никога не съм изчезвала. Просто много хора, както приятели, така и колеги от МОК, ми изпратиха съобщения и беше напълно невъзможно да отговоря на всички“ – обясни тя.
Цензура
Ден след проведеното интервю с тенисистката, репортерът от L’Equipe Марк Вентуйак изрази опасенията си, че Пън не е имала реалната свобода да каже това, което наистина мисли. „Невъзможно е да се каже. Това интервю не дава доказателство, че няма проблем с Пън Шуей“ – заявява той пред Асошиейтед прес.
„Това е част от пропагандата на Китайския олимпийски комитет“ – твърди той.
КОК е поискал от журналистите от L’Equipe да изпратят въпросите към тенисистката предварително, след което да ги публикуват дословно под формата на интервю. Служител на Китайския олимпийски комитет е присъствал на дискусията, за да превежда коментарите на Пън от китайски език.
„Тя отговаряше на въпросите ни, без да се замисля – с отговори, които изглежда знаеше. Знаеше какво ще каже… Казваше това, което очаквахме да чуем“ – споделя впечатленията си Вентуйак.
По време на интервюто Пън не отговоря директно на въпроса дали е имала проблеми с властите, след като е отправила обвинението. Вместо това тя повтаря сценария на режима. „На първо място трябва да кажа, че емоциите, спортът и политиката са три ясно разграничени неща. Моите романтични проблеми, моят личен живот, не бива да се смесват със спорта и политиката“ – заявява тя.
Лаура Харт, директор на кампанията на Safeguard Defenders, също поставя под съмнение честността на интервюто с Пън заради начина му на провеждане.
„Отново, с цялото ни уважение към нея, не намираме [коментарите на Пън] за много достоверни… Тя не е била сама, въпросите са били представени предварително, а отговорите също са прегледани преди [публикуването]“ – казва Харт пред англоезичния The Epoch Times.
„L’Equipe всъщност не са имали възможност да проведат откровен и открит разговор с нея“ – заявява тя.
Освен това, спред Харт, думите на Пън съвпадат с тези на китайските власти: „Бих казала, че е доста неестествено, когато попитат човек за личния му живот през последните месеци, той да споменава само перфектно режисирани моменти, които сме виждали чрез китайската пропагандна машина“.
Харт посочва случая на Пън като нагледен пример за това как ККП принуждава лицата, замесени в „политически чувствителни“ въпроси да правят „самопризнания“.
„През последните години, от 2013 г. насам, сме свидетели на увеличаване на броя на изчезванията на политически неудобни хора: правозащитници, журналистите… адвокатите по правата на човека, всички, които се опитват да представят различен глас… биват затваряни, изчезват за определен период от време, а след това се завръщат в държавните медии, или в съдебни процеси с такива сценарии и принудителни признания“ – заявява Харт.
А китайският режим не би бил способен да постъпва така без подкрепата на органи като Международния олимпийски комитет. „МОК винаги се е притичвал на помощ на ККП в точния момент“, каза тя.
Тенис звездата отрече обвиненията си и в интервю за Lianhe Zaobao (сингапурски китайски вестник): „Първо, трябва да уточня една подробност, която е изключително важна: никога не съм казвала или писала, че някой ме е насилвал сексуално, трябва ясно да подчертая това.“
След избухването на скандалното обвинение, китайският режим налага интернет цензура на следните три имена: Пън Шуей, Джан Гаоли и Канг Джие (съпругата на бившия вицепремиер). Заедно с цензурирането на имената, всяко едно предполагаемо интернет съдържание, свързано с темата, е забранено и е своевременно премахвано.