• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 1 октомври, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало България

Почина Дянко Марков – легионер, царски офицер, политзатворник и народен представител

отЛилия Костова
17 февруари , 2022
Почина Дянко Марков – легионер, царски офицер, политзатворник и народен представител

След излизането от затвора цигулката помага на Дянко Марков да изкарва прехраната за смеейството си (снимка от архива на Даниела Горчева)

На 99 години на 17 февруари в дома си е починал Дянко Марков – царски офицер, военен авиатор, политзатворник и народен представител от демократичните сили след 1989 г.

Дянко Марков е роден в Плевен през 1922 г. в семейство на адвокат социалдемократ. Като ученик в гимназията придобива и музикално образование. Заедно с тримата си братя влиза в Съюза на българските младежки легиони (най-голямата патриотична организация в България, преди БКП да превърне патриотизма в престъпление – бел.авт.). Завършва Висшето военно училище като авиатор и защитава България от бомбардировките на Англия и САЩ. През 1945 г. става пилот на бомбардировач срещу губещата войната Германия.

djanko1
Снимка на Дянко Марков от 1947 г. (личен архив, със съдействието на Даниела Горчева)

„В личен план най-тежкият ми спомен от годините на комунистическия гнет беше, когато узнах, че докато ние двамата с по-възрастния ми брат Марко, доктор на юридическите науки от швейцарски университет, бяхме ангажирани във войната срещу Германия, комунистическите терористи, които вилнееха в тила под защитата на Червената армия, са извели баща ни и са го погубили без съд и присъда. И къде е гробът му – до ден-днешен не съм узнал.“ Това е част от речта на Дянко Марков, произнесена пред Европейския парламент през октомври 2014 г. по случай 25 години от рухването на комунизма в Източна Европа. Събитието е организирано от евродепутата Андрей Ковачев от ГЕРБ със съдействието на българската журналистка в Холандия Даниела Горчева.

През 1947 г. Дянко Марков е арестуван с група млади офицери по процес, известен като „втори легионерски център“ и осъден на 5 години затвор. Това събитие той предава в речта си пред ЕП с думите:

Шестдесет и пет души осъдени и още няколко задочно осъдени на смърт! На смърт бяха осъдени „само“ седем. „Само“!!! Това бяха абсолютно невинни хора! Бяха взети като младежи, някои от тях с едва създадени семейства, с малки дечица, и бяха обречени на един продължителен гнет, защото присъдите в мнозинството си бяха от 10 години нагоре – десет-петнадесет, до живот, смърт… Моята майка пише в благодарствено писмо до сестриното си семейство, което е било в нейна помощ в тези тежки времена:
„Присъствах на най-тежкото погребение, на което човек може да бъде свидетел. Шейсет и няколко души – младежи между 20- и 30-годишна възраст, млади, хубави, образовани, достойни и добри, погребваха своето бъдеще, погребваха своята младост, а някои погребваха и семействата си.“

На другия ден, след присъдата, за пръв път след 6 месеца единично съществуване в затворите на следствието, имаше среща на осъдените с близките им. И на тази среща в тъй наречената „кучкарница“, защото едновременно 10-15 души, които дотогава не бяха виждали близките си, ги срещаха пред двойна решетка, където сновяха надзиратели, и всички викаха високо, за да може да кажат нещо и да се чуят след толкова време раздяла.

Но след туй, като се прибрахме смазани, угнетени от тази „среща“ през двойна решетка с най-близките ни същества, дойде това, което в своята основна книга наричам „Възкресението“.
Един от по-възрастните хора, който беше адвокат и осъден с нас, беше същевременно и семинарист и много добър диригент. Той прикотка горе, на четвъртия етаж, почти цялата ни група, разпредели ни на четири гласа и между затворническите стени прозвуча шедьовърът на Шуберт „Спи ми, рожбо, спи…“.

Със „Спи ми, рожбо, спи“ на Шуберт ние започнахме превръщането на наказателната система на затворите в школа за стоицизъм – за човешко другарство, за обич между хората и за морал.
Това беше великото в усилията да бъде преодолян гнетът, който беше упражняван в нашето отечество. Защото Империята на злото – Московската, наред с тиранията, залегнала в основата на комунистическата политическа религия, беше съчетана със стремежа й през България да излезе на топло море. България беше обречена от тази империя – и затуй у нас беше въдворен най-тежкият режим и гнет.“

djanko markov
Кадър от събитието в Европейския парламент през октомври 2014 г., организирано от евродепутата Андрей Ковачев по идея на Даниела Горчева с участието на Дянко Марков (снимка от архива на Даниела Горчева)

По-нататък в речта си Дянко Марков се спира специално на един от осъдените си другари, хирурга Никола Грозев (1915-1993). По стечение на обстоятелствата той е трябвало спешно и животоспасяващо да оперира в лагера „Белене“ свой мъчител – свиреп надзирател. „Знам, че ще ме убиеш“, му казал надзирателят. „Няма. Аз съм човек“ – отвърнал д-р Грозев. Надзирателят оздравял. Доктор Грозев излиза от лагера през 1954. ДС не спира да го следи почти да края на 80-те години, дори когато години наред той е началник на Хирургическото отделение в болницата в Поморие.  Ето какво казва за него г-н Марков:
„Доктор Грозев беше лъчезарна личност, той беше човекът, който даваше  опора, и не само медицинска. … беше лекувал в Родопите, в Странджа сред бедните хора, сред друговерците и те го обичаха всички. И го обичаха и в лагера, това беше човек, който можеше само да бъде обичан. Осъдиха го за 270 дни в карцера на остров Белене –  9 месеца долу в подземието, където при всяко прииждане на Дунава реката залива, оросява, наводнява и където водните плъхове се мъчат да изтръгнат залъците хляб дори от ръцете на окованите хора. Девет месеца! Няколко пъти бе извикан горе да оказва първа помощ, да помага и на мъчителите си. След девет месеца той излезе от карцера с усмивка: „Не бойте се, ето аз излизам от ада! Не бойте се, когато сте добри хора, верующи хора, когато не мразите даже враговете си, имате възможността да оцелеете!“ 

След затвора Дянко Марков работи първо в материалното производство, а след това кандидатства в Музикалния театър за цигулар и въпреки неблагонадеждността си като „враг на народа“ се доказва чрез таланта си.

През 2019 г. от „Фрогнюз“ съобщават, че само за две години Дянко Марков е станал жертва на 7 обира, при които освен пари са отмъкнати и два от ордените за храброст на летеца ветеран от войните.

Поклонението пред тялото на г-н Марков ще се извърши в събота, от 14 часа в Софийски централни гробища, съобщават от семейството.

Споделете тази статия

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

(Ground Picture/Shutterstock)

Преодоляване на рака с 3 ключови стратегии: Прозрения на един излекуван професор

0
0
Царска туршия (снимка: zvezdev.com)

Хрупкава царска туршия без консерванти

0
0
Сателитна чиния Starlink RV (Бояна Ненова за "Епок Таймс")

Starlink Bulgaria: Сателитният интернет Starlink RV вече и в България

0
2
Възрастен мъж държи ръката на своя болногледач в стаята си в Берлин. (Odd Andersen/ Getty Images)

Нашият стремеж за контрол над живота и смъртта

0
0
Логото на СИФ в Конгресния център по време на годишната среща на Световния икономически форум (СИФ) в Давос на 18 януари 2023 г. (Фабрис Кофрини/AFP чрез Getty Images)

Голямото гладно зануляване: Няма да притежавате нищо и ще гладувате 

0
0
Връх Юмрука, Стара планина (Емил Рашковски)

Красотата на българските планини през обектива на фотографа Емил Рашковски

0
0
Робърт Фицо (Снимка Facebook)

Проруският бивш премиер Фицо спечели изборите в Словакия

0
0

Последвайте ни във Фейсбук

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Връх Юмрука, Стара планина (Емил Рашковски)

Красотата на българските планини през обектива на фотографа Емил Рашковски

0
0
(снимка: публичен домейн)

Водни бедствия и държавно безхаберие

0
0
С прочетения Манифест за независимостта от 22 септември 1908 г., княз Фердинанд става цар (снимка: исторически архив)

Честваме 115 години от независимостта на България

0
0
Чешмата е изградена изцяло със средства от дарители, а идеята е на журналиста Георги Тошев (Ева Иванова/Epoch Times)

В памет на журналиста Милен Цветков откриват чешма в София

0
0
Министър-председателят на България Николай Денков (снимка: Валентина Петрова, AP, чрез epochtimes.de)

Нов политически сезон със стари политически принципи

0
0
(en.wikipedia.org)

В памет на Георги Марков

0
0
Знаме на гордостта на прогреса се развява над тълпа ЛГБТ активисти по време на митинг в Западен Холивуд, Калифорния, на 9 април 2023 г. (Алисън Динър/AFP чрез Getty Images)

Решението на Европейския съд в Страсбург по правата на човека не променя Конституцията на България

0
1
Жители на София приветстват пристигането на части на Червената армия

Деветосептемврийският преврат – начало на червения терор в България

0
0
Българският фолклорен ансамбъл „София -6“ получава приза „Златен мост“ на 24-тия Фестивал за култури и изкуства в Истанбул, август 2023 г.

Нов световен триумф на фолклорен ансамбъл „София -6“

0
0
Коли са под вода, след проливни дъждове в Община Царево, 5.09.2023г. (публичен домейн)

Емил Пейчев: Моделът „Лапчев-Цигуларов“ вече е опасен за всички

0
0
Нургюл Салимова по време на Световната купа по шахмат в Азербайджан, 2023 г.(снимка:Rasim Huseynov)

Нургюл Салимова с исторически успех в шахмата

0
0
Резиденция Белиш - организатор на фестивала .CAD - Camp and Design Belish 2023

Започва фестивалът .CAD 2023 на Резиденция Белиш

0
0
Следваща публикация
Делата от типа SLAPP (преведено от английски "Стратегически дела срещу участието на обществеността"), или дело за сплашване, имат за цел да цензурират и заглушават критиците (Съюз на българските журналисти)

Съдебни искове в нечувани размери заплашват свободата на медиите у нас

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria