• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 7 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало

Млада блогърка твърди, че е била измъчвана в психиатрична болница от ККП, за да я накарат да мълчи

отД-р Шон Лин
22 януари , 2025
Млада блогърка твърди, че е била измъчвана в психиатрична болница от ККП, за да я накарат да мълчи

Правозащитна група провежда протестен митинг пред китайското консулство в Лос Анджелис срещу предполагаемото използване на психиатрични болници от китайския режим за преследване на граждани като Ли Иксуе. 21 декември 2024 г., Чен Дейи/The Epoch Times

Психиатричните заведения в Китай редовно се използват за задържане на граждани, които критикуват публично Китайската комунистическа партия, съобщава правозащитна група.

Ли Иксуе, блогърка на възраст малко повече от 20 години, се превърна в лицето на един дългогодишен проблем в комунистически Китай: злоупотребата с психиатрични болници за потискане на критиците на Пекин.

От години наблюдатели на Китай и правозащитни групи алармират за тази форма на злоупотреба, а случаят на Ли привлече отново внимание към проблема.

Медицински експерти и членове на семейството на Ли Иксуе заявяват, че тя не показва признаци на психично заболяване, а други поставят под въпрос законността на принудителното ѝ задържане.

Според доклад от 2022 г. на правозащитната организация Safeguard Defenders, жертвите съобщават за побои, принудително вкарване на лекарства и електро-конвулсивна терапия, наред с други нечовешки отношения, докато са били затворени в тези заведения.

Психиатричните заведения в Китай, често наричани болници Анканг, редовно се използват за задържане на граждани, които публично критикуват Китайската комунистическа партия (ККП), политически дисиденти и вярващи. Докладът на Safeguard Defenders установява, че повече от половината от приетите в болниците Анканг не са имали предварителни психиатрични оценки и че почти една трета са били хоспитализирани повече от веднъж.

Примерите за това, защо хората попадат в тези болници, според доклада са най-различни. През 2017 г. един мъж е подал петиция до централните власти, защото местната полиция отказала да проведе щателно разследване на обир в дома му. Активистка срещу ККП излъчила на живо как залива с мастило портрет на лидера на ККП Си Дзинпин на обществено място през 2018 г. През 2019 г. ветеран потърсил медицинско обезщетение от централните власти за наранявания, получени по време на служба в Народноосвободителната армия.

Ли Иксуе

Ли, жителка на провинция Дзянси, изчезна в средата на декември 2024 г., след като властите я принудиха да се върне в психиатрична болница. Властите казват, че е била освободена при баща си на 10 януари, но оттогава няма потвърдени наблюдения или онлайн активност, което поражда широко разпространен скептицизъм относно официалната версия.

През 2022 г. Ли Иксуе прекарва 56 дни в психиатрично заведение, след като обвинява местен полицейски служител в сексуално насилие. Властите казват, че твърдението ѝ е без доказателства и твърдят, че има проблеми с психичното здраве.

След първоначалното ѝ освобождаване през юни 2022 г., тя започва да публикува видеоклипове в социалните медии, описвайки преживяванията си в Центъра за психично здраве Дзянси, който нарича „черен затвор“.

В своите видеоклипове за психиатричното заведение Ли твърди, че охраната задържа пациенти – понякога за продължителни периоди – принуждавайки ги да приемат големи дози лекарства и ги довежда до ръба на смъртта с електрошокови мъчения.

Тя описва това, което нарича „иглена мъчения“, където персоналът многократно убожда пациенти в чувствителни зони, без да оставя видими белези, но причинявайки непоносима болка. Тя също обвинява болницата в печалба от психиатрични приеми, твърдейки, че лекарите понякога приемат хора под фалшиви претексти, за да осигурят държавни субсидии.

Ли казва, че повече от половината от тези така наречени пациенти са напълно здрави хора, които може да са били прицелени от влиятелни личности по различни причини.

Ли казва, че крайната ѝ цел е да спре невинни хора да бъдат заключвани в психиатрични отделения. Тя се заклева да съди болницата за медицинска небрежност и изисква повече надзор върху принудителните приеми. Ли говори за желанието си да донесе по-голямо достойнство на хората, живеещи в тези заведения, много от които според нея са доведени до отчаяние от насилствени практики.

През декември 2022 г. Ли Иксуе подава иск срещу болницата, след като оценки от други институции показват, че е психически здрава. Съдът е разгледал делото, но присъда все още не е произнесена.

Видеоклиповете и публикациите на Ли, разкриващи задкулисните дейности в болниците Анканг, привличат значително внимание, събирайки повече от 1 милиард гледания, предимно в Китай. Към 14 януари тя има повече от 830 000 последователи в Douyin, китайска версия на TikTok.

На 14 декември 2024 г. Ли публикува два видеоклипа. В единия тя казва, че група от повече от 10 мъже, водени от полицейски началник, нахлуват в дома ѝ и унищожават камерите за наблюдение. В другия тя моли за помощ, казвайки, че е уплашена от мъжете, които я следят. Това са последните ѝ публични съобщения.

Дни по-късно, на 22 декември, местните власти казват, че Ли „доброволно е поискала“ оценка на психичното здраве и е диагностицирана с „обсесивно-компулсивно разстройство“ и „личностно разстройство“, оправдавайки нов принудителен болничен престой, според съобщения на китайските държавни медии.

Специалистите по психично здраве и правните експерти не са задоволени от това обяснение.

Здравният експерт Юе Хунвен от Медицинския колеж на Пекинския съюз казва, че официалната диагноза може да е била фалшифицирана и властите може би нарушават Закона за психичното здраве на Китай.

Видеоклип, който беше широко разпространен в китайските социални медии в края на миналата година, показва Юе говорещ пред китайски медицински специалисти на публичен форум. Той посочва, че задължителната хоспитализация обикновено е запазена за тези с тежко психично заболяване, които биха могли потенциално да наранят други и себе си. Той казва, че след анализ на видеоклиповете на Ли, не вижда индикация за заплашително поведение и че тя е „просто открита и наивна“.

The Epoch Times не успя да потвърди независимо източника на видеоклипа.

Семейството на Ли също отхвърля идеята, че тя има психично заболяване. Нейният дядо, който я е отгледал, дава изявление до местен съд на 23 декември 2024 г., казвайки, че тя няма история на психични заболявания и води нормален живот. Той е потресен, че някой би твърдял противното, особено тъй като Ли е имала умствената яснота да документира времето си в медицинския център и да предостави обосновка за оспорване на практиките му.

В предишните си публикации в социалните медии Ли предупреждава, че ако китайските власти етикетират някого като „психично болен“, всеки опит да се оспори това твърдение може да бъде видян като типично поведение на човек, който отрича своята лудост.

„Общество, управлявано от терор“

Неотдавнашното внезапно изчезване на госпожица Ли подхранва още въпроси от страна на интернет потребителите.

Когато китайското издание на The Epoch Times се свързва с клона на Бюрото за обществена сигурност в Нанчан – родния град на Ли – на 7 януари, служителите казват, че нямат информация за нейното местонахождение и отказват да предоставят контактните данни на когото и да е, който се занимава с нейния случай.

Подрайонният офис в Нанпу, район Сиху, който първоначално изпраща Ли Иксуе в болницата Анканг през 2022 г. и издава информация относно нейния случай, смътно споменава „официални сведения“, но не разкрива конкретни подробности за сегашното положение на Ли.

Центърът за психично здраве Дзянси в Нанчан не отговори на исканията за коментар.

На 5 януари Китайската група на адвокатите за човешки права публикува изявление, искайки от местните власти да обяснят правното основание за продължаващото задържане на Ли. Групата изразява загриженост относно полицейската намеса в това, което обикновено е гражданско дело, касаещо клевета, поставяйки под въпрос необходимостта от такива мерки.

Видеоклипове, заснети от тези, които се опитват да посетят дома на Ли на 30 декември 2024 г., показват, че той е охраняван от цивилни полицаи и е оборудван с нов заключен вход, изискващ карти за достъп.

Критици като китайския историк Хуй Хуюй казват, че липсата на прозрачност от страна на ККП относно принудителните хоспитализации ще продължи да води до случаи като този на Ли.

Бившият разследващ журналист Жао Ланджиан казва пред програмата „Pinnacle View“ на NTD, че ситуацията на Ли Иксуе е само един от безбройните случаи, включващи петиционери и жертви на несправедливост, които са принудително задържани в психиатрични болници.

Жао казва, че принудителната хоспитализация е част от метода на ККП за поддържане на контрол над народа, наричайки го трагедия, която е превърнала Китай в „общество, управлявано от терор“.

Син Нин допринесе за този репортаж.

ВИЖТЕ СЪЩО
marosh shevchovich
ЕС: Китай дискриминира европейските доставчици на медицинско оборудване
Износът на коли от Китай ще забави ръста си през 2025 г. заради митата от страна на Европейския съюз и САЩ
Износът на коли от Китай ще забави ръста си през 2025 г. заради мита от страна на Европейския съюз и САЩ
1000010703
Мирен апел пред посолството на Китай по повод Деня на човешките права
Бивш китайски служител предупреждава за принудителното отнемане на органи от ККП
Бивш китайски служител предупреждава за насилствено отнемане на органи от страна на режима в Китай
EU Flags 700x420 1
ЕС приема глобален режим за санкции срещу нарушителите на човешки права
Канада налага санкции на китайски служители заради потискане на Фалун Гонг и етнически малцинства
Канада налага санкции на китайски служители заради потискане на Фалун Гонг и етнически малцинства
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Президентът Доналд Тръмп, придружен от републикански законодатели, подписа "Големия красив закон" по време на семеен пикник по случай Деня на независимостта, на южната морава на Белия дом на 4 юли 2025 г. Самюъл Коръм/Getty Images

Доналд Тръмп подписа „Големия красив закон“ в Деня на независимостта

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
signal 2025 07 05 134757

Адв. Румяна Ченалова: Борейки се за лева, защитаваме българската идентичност

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
При отпускане на кредит банките ще получават автоматизирана справка от НАП

При отпускане на кредити банките ще получават автоматизирана справка от НАП

0
0

Свързани Публикации

Нарастват въпросите около смъртта на студент по медицина, който разкри търговия с органи в китайска болница

Съмнително самоубийство на студент по медицина, обвинил китайска болница в търговия с органи

0
0
Вътрешен източник разкри притесненията на Пекин заради внезапните промени в региона след американските удари срещу Иран

Според вътрешен източник Пекин е притеснен заради внезапните промени в региона след американските удари по Иран

0
0
Агротероризъм по китайски

Агротероризъм по китайски

0
0
Доверието на компаниите от ЕС в Китай спада до исторически минимум: Проучване

Доверието на компаниите от ЕС в Китай спадна до рекорден минимум

0
0
Китай ще се бори с американските мита дори при цена на ниво глад: вътрешен източник

Китай ще се бори срещу американските мита дори при разходи, водещи до глад

0
0
image 2025 07 02 210458942

Макрон разговаря с Путин, нарушава европейската изолация на Русия

0
0
Пътна полиция

Край на своеволията в аварийната лента

0
0
Министър Георги Георгиев (https://justice.government.bg/)

Приети са законодателни промени за премахването на България от „сивия списък“ за пране на пари

0
0
Най-големият цифров фотоапарат в историята направи първите си снимки на Вселената

Най-големият цифров фотоапарат в историята направи първите си снимки на Вселената

0
0
Европа е обхваната от гореща вълна - избухват горски пожари във Франция и Турция

Европа в плен на горещини – избухват пожари във Франция и Турция

0
0
Следваща публикация
Ленко Славов (Снимка: личен архив)

Хармония и здраве с "Вегануари" и Vita Rama (Част I)

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria