Getting your Trinity Audio player ready...
|
от Гордън Чанг, първоначално публикувано от Gatestone Institute
Коментар
Китай проведе бойни стрелби в Тайванския проток на 22 октомври.
Този войнствен ход следва 13-часовата симулирана блокада на Тайван на 14 и 15 октомври. Народоосвободителната армия на Китай използва рекордните 153 самолета и 26 кораба, включително „Ляонин“, един от трите самолетоносача на страната в учението Joint Sword-2024B.
Китайската брегова охрана също участва в мащабното учение, извършвайки, както отбеляза Economist, „безпрецедентно“ патрулиране около главния остров Тайван.
Учението, според Китайската брегова охрана, беше „практическо действие за контрол над остров Тайван в съответствие със закона, базирано на принципа за един Китай“.
Обявените зони за учението Joint Sword-2024B бяха само на 24 морски мили (около 44 km) от бреговете на Тайван, което е по-близо от зоните в предишни учения.
Наблюдатели предполагат, че присъствието на кораби на Бреговата охрана, предназначени за вътрешни правоприлагащи дейности, сигнализира, че Китай засилва претенцията си към Тайван като китайска територия.
Пекин твърди, че островът е бил „неотменна“ част от Китай от незапомнени времена. Китайската народна република никога не е упражнявала контрол над Тайван. Всъщност нито един китайски режим не е имал безспорен суверенитет над него. Чан Кай-шек, първият китайски владетел, който упражнява контрол над целия остров, пристига едва през 1949 г.
Тайвански официални лица са казали на чуждестранни посетители, че очакват Пекин да наложи карантина над островната република в следващите месеци.
„Посредством Joint Sword Китайската комунистическа партия развива и финализира своята концепция за карантина на Тайван“, каза пред Gatestone Джон Милс, пенсиониран полковник от американската армия. „Те знаят, че блокадата е акт на война, затова играят играта на карантина, по подобие на това, което президентът Кенеди направи през 1963 г. за Куба.“
„Когато китайците стартират такава карантина, те ще се прицелят в плавателни съдове, пренасящи оръжейни доставки, като последната, която превозваше ракети Harpoon“, каза още г-н Милс, който е бил директор на политиката, стратегията и международните отношения по киберсигурността в Службата на министъра на отбраната. „Също ще се насочат към граждански самолети, превозващи личности, които те искат под китайски контрол. Подводните кабели вероятно ще бъдат прекъснати.“
Кога ще се случи това? Има широко разногласие. Милс смята, че китайците биха могли да обявят подобна карантина през тази година или скоро след това.
Карантината е хитъра маневра във време, когато Китай не е подготвен за пълномащабна война и не е готов да започне военни действия чрез нахлуване на главния остров на Тайван.
Си Дзинпин не се доверява на китайската армия, войната срещу Тайван би била изключително непопулярна сред китайския народ, а китайският режим е изключително чувствителен към жертвите.
Затова Си се опитва да сплаши всички останали към подчинение. „Целите на ученията са да заплашат сигурността на Тайван до точката, в която тайванският народ да загуби доверие в своето правителство и да промени статуса на Тайван като отделен от Китай“, каза пред Fox News Digital Елизабет Фройнд Ларус от Atlantic Council Global China Hub.
„Те използваха много стара китайска стратегия, наречена „обкръжаване на точката, атакуване на подкреплението“, каза Чанг Чинг от R.O.C. Society for Strategic Studies, който изследва маршрута на руските и китайските кораби преди Joint Sword-2024B. „Истинската цел са Съединените щати“, каза тайванският анализатор пред Fox. Те „практикуват начини за устройване на засада на американския флот, ако той се отправи към вече държан като заложник Тайван.“
Си може би смята, че може да превземе Тайван само с карантина, която не е акт на война, но рискът за него е, че ако ходът се провали, той трябва да премине към пълна блокада, която е война. Китайската армия обяви, че Joint Sword-2024B упражнява „блокада на ключово пристанище“. Следователно карантината би могла да започне верига от събития, водещи до конфликт.
За да бъде успешна блокадата, тя почти със сигурност ще трябва да включва суверенна японска територия, по-специално остров Йонагуни, най-западната обитаема територия на Япония. Планините на Тайван се виждат от този малък остров южно от Тайпе. Съединените щати имат договор за взаимна отбрана с Япония, което означава, че щом Китай обяви блокада, последвалата война ще въвлече САЩ.
Ако карантината на Си се провали, той не може да отстъпи. В момента само най-войнствените отговори се считат за приемливи във висшите кръгове на Комунистическата партия. Крайната враждебност предполага, че нещо не е наред в китайската столица, така че светът трябва да бъде подготвен за всичко, навсякъде и по всяко време.
Китай е способен на немислимото. Режимът пусна пропагандна атака на 19 октомври, демонстрирайки военната мощ на Китай само два дни след като Си, който е също председател на Централната военна комисия на партията, инспектира бригада на Ракетните сили на Народоосвободителната армия.
Си призова ракетните войски, наред с другото, да засилят „бойните способности“.
Ракетните сили, които изстреляха междуконтинентална балистична ракета в приблизителна посока на Хавай на 25 септември, носят отговорност за повечето от ядрените оръжия на страната.
Подразбиращите се заплахи на Си за използване на тези оръжия са особено зловещи. Трябва да се запитаме: Кога в историята е имало войнствен режим, който е извършвал войнствени действия и постоянно е заплашвал с война, но всъщност не го е правил?
Нищо не е неизбежно, но сега има почти неустоим импулс към война.
Изразените в тази статия възгледи са мнения на автора и не отразяват непременно възгледите на The Epoch Times.