Борислав Гаманов: Вече нямаме евросъюз, а евродиктат!
Борислав Тодоров Гаманов е българин с немско гражданство. Роден е през 1986 г. в Латвия, след което е живял последователно в Германия и в България. По професия е икономист. През 1998 г. се сдобива с право за немско гражданство заради смесения брак на родителите си. През 2016 г. става член на партия „Алтернатива за Германия“ (АЗГ), където заема поста общинар в Саарбрюккен. От месец март 2025 година е депутат от АЗГ в германския Бундестаг.
В интервю на Мартин Карбовски в YouTube Борислав Гаманов разказва как е станал депутат в германския Бундестаг, отправя основни критики към политиката на Европейския съюз и Германия по отношение на енергетиката и икономиката, описва политическата ситуация в Германия и разкрива предположенията си за бъдещето на Европейския съюз.
Българинът – немски депутат, признава, че е стигнал до тази позиция с работата си на участник в партията, първоначално редови. След като се ангажирал, помагал и действал, с времето партията му поверявала все по-висши и по-висши задачи. Така тръгнал да се изкачва нагоре. Поясни, че в Германия подборът на депутати е по квалификация и годност, но също и по желание, както и че не всеки може да стане депутат. От тяхната партия се стараят да вкарат способните си членове в съвети. Тъй като растат по-бързо, отколкото успяват да намерят и да обучат членовете си, започват от малки общински съвети с последващо издигане нагоре.
Борислав Гаманов сподели, че в Германия се опитват да забранят АЗГ, защото е истинската политическа заплаха за статуквото; че, подобно на партия „Възраждане“ в България, те се борят за страната, тъй като немската политика понастоящем продава собствените си интереси. „Подходите, с които се опитват да ни потискат и мачкат, са напълно еднакви“, каза.
Разкри, че Германия затъва икономически: цените се вдигат, качеството на живот се влошава, големите корпорации напускат страната. Зелената трансформация, която се опитват да направят, е вдигнала цените на енергията до такава степен, че фирмите напускат, а хората губят работните си места. „Когато ние говорим срещу това и упрекваме приети закони от Европейския съюз или от Германия, автоматично започват да ни обвиняват, че сме „проруски“, „пропутин“ или „антиевропейци“. Ние не сме такива, но не искаме да позволим държавата ни да продължава да се влошава. Все пак и ние живеем в нея и желаем да живеем добре.“
Каза още, че тяхната партия настоява за връщане на атомната енергия в Германия, но среща сериозен отпор от силите, които искат дори да взривяват атомните електроцентрали (АЕЦ) просто за да не могат да бъдат възстановени. Като скорошен член на партията, той признава, че няма дълбок поглед, но отстрани му изглежда, че „отгоре“ има някаква наредба, включваща точки, които трябва да се изпълняват на всяка цена.
„Единият проблем на Германия е, че европейското законодателство стои над немското. Европа приема някакъв закон, в Германия ни се съобщава и ние сме длъжни да се приспособим към него. Изборът на държавите да кажат „Това не ни изнася“ или „Това е против нашия национален интерес“ липсва.
Парадоксът идва оттам, че под претекст за зелена енергия и декарбонизация, ние спираме руския газ, взривяваме нашите АЕЦ и сега горим въглища, за да се сдобием с тока, който ни липсва. И това се толерира, но е факт. По отношение на енергетиката нещата стават още по-зле.
През изминалия месец ни посети Тереза Рибера Родригес, новоназначеният вицепрезидент на Зелената сделка, която вече ще се нарича Нов преходен план. Реално това е новата зелена сделка. Преди 10 години те си поставиха цели до 2030 г. Писаха закони, провеждаха политики… Сега направиха оценка и видяха, че нещата не се получават. Сами признаха, че няма да постигнат целите си до 2030 г. С логично мислене би следвало това да бъде преустановено. Но не, те казват: „Поставяме същите цели за 2040 г. Сменяме името – вместо Зелена сделка, става Нов преходен план и продължаваме напред. През следващите 10 години 100 млрд. ще бъдат излети в такива програми.“
Борислав Гаманов разкри, че обикновеният немец вътрешно се обявява против всичко това, но не смее да го изрази, защото порицанието в Германия е много силно. Ако открито си против тези програми, автоматично ставаш антиевропеец и дори може да бъдеш осъден. „В Германия има осъдени хора, които просто са „постнали“ нещо против тези програми или против правителството във Face book.“
Според него идеята на Европейския съюз е била правилна, но се е изродила. „Понастоящем нямаме вече Европейския съюз, имаме европейско управление, т.е. ние като държави даваме пари, за да решават други как ще живеем. И ако не следваме техните решения, дори ни санкционират. Това вече не е съюз, а диктатура.“
Борислав Гаманов твърди, че на теория да имаш чиста енергия е нещо правилно. „Нека работим в тази посока, но нека си запазим АЕЦ, евтиния електрически ток и индустрията, да изградим новата чиста индустрия, ако това изобщо е постижимо, и тогава да ги изключим.“
Съгласен е с водещия Мартин Карбовски, че има сили, които работят в посока Европа да бъде затормозена, да рухне, да не е силна икономически. Или става дума за много голяма корупция, много пари, които се прибират по тези канали. Защото 100-те млрд., които ще се изхарчат за тази зелена трансформация, ще потекат към определени фирми, които са нечия собственост. Според него ще се прибират огромни суми пари. Смята, че това е голям глобален план, но той не знае чий, или просто корупция.
Съгласен е с Мартин Кабовски и че е възможно този план да е на американските демократи и либерали, които след появата на Тръмп не са се променили, защото печелят огромни суми. „Притокът ни на руска газ беше спрян и сега внасяме от САЩ. Американският течен газ е около 3 пъти по-скъп, в зависимост от кой конкретен доставчик пристига. Те печелят от това. Същото е и при военните разходи – подаряваме огромна част от оръжията и от боеприпасите си на Украйна, а купуваме огромни количества такива от американски фирми. За тях това са просто парични приходи, бизнес…
„Мерцедес“ напуска, фабрика на „Форд“ в Германия затвори…
Когато говориш с хората по улиците за всичко това, повечето са нашето мнение. По телевизията мнението е различно. Немците виждат, но не смеят да го изразят открито. От друга страна, още не им е достатъчно зле.
Правителството излъга автоконцерните. Накара ги да се насочат към електроавтомобилите чрез субсидии. Но ако тези субсидии се преустановят, това вече няма да е изгодно. А и със или без тези субсидии китайските електроавтомобили са 2 или 3 пъти по-евтини. Немците се опитват чрез тарифи и забрани да спрат вноса на тези китайски автомобили към Германия. Виждам заплахата. За нас е много трудно – ако заставаш на страната на свободния пазар, би трябвало да позволиш да се конкурират. Електроавтомобилите, произвеждани в Германия, са хубави, но държавата направи грешка по отношение на това, че не изгради инфраструктура. Накараха хората да си купят електроавтомобили, а няма къде да ги зареждат. Затова хората се оттеглят от тях…“
Борислав Гаманов твърди, че влизането на България в Европейския съюз е било с цел да се отвори допълнителен пазар. „В България се отвориха „Кауфланд“ и др. големи магазини. В първите шест-седем месеца те ценово унищожиха малките магазини…
В една от речите на зелените в германския Бундестаг се каза, че главната цел на това, България да влезе в еврозоната и да приеме еврото, е геополитически сигнал към сили на изток от Черно море, което ме тревожи, защото България не е пионка за техните геополитически интереси. Ние от АЗГ заставаме твърдо и казваме, че българският народ трябва сам да реши дали иска това и че трябва да се проведе референдум. Като партия не се намесваме и не казваме на България какво да решава, но българите имат право да се изразят по такъв съдбоносен въпрос като дали да приемат еврото. И ако това не се случи, значи правителството не го допуска…“
Борислав Гаманов заявява, че не немците, а Европейската комисия се стреми да „набута“ България в еврозоната. Че Урсула фон дер Лайен е от Германия, но като политик от Германия той няма чувството, че те налагат това. Той също е член на Европейската комисия и споделя, че още на първото им заседание са имали 15 точки, 15 наредби от Европа, решения, които Германия трябвало да приемат. „Нямаме право да кажем „Не“. Съмнявам се, че българите имат такова право, освен ако нямате договори, за които не знам. Европа решава, ние, държавите-членки, трябва да спазваме. Ако не спазваме, ни се налагат санкции…“
На въпроса на водещия не е ли добре да се прилага централизиран икономически принцип в Европейския съюз отговаря, че стандартът в отделните страни-членки на Европейския съюз не е еднакъв и че ако всички ние живеем еднакво, разполагаме с едни и същи средства и имаме едно и също качество на живот, тогава да, но в момента не е така. Дава за пример отново Зелената сделка, според която в цяла Европа трябва да се изгради нова инфраструктура за пренасяне на водород. „Да речем, че германците имат пари да го направят, а българите – не. На теория това означава, че Германия трябва да плати и за българските инфраструктурни проекти. Тоест богатите членки финансират конкуренцията в бедните страни-членки. Ако това наистина е отворен пазар, нека го оставим наистина да бъде свободен и всяка държава да се наложи с продукта, който произвежда най-добре…“
За идеологиите на политическите партии в Германия казва, че спектърът е минал толкова вляво, че центърът се явява крайно дясно. „Нас ни наричат крайно десни. Аз бих ни нарекъл консервативен център.“
За политическия език и поведението в Бундестага разкрива, че там се правят вербални нападки, които са почти на ниво. „Ако членовете на АЗГ сме леко по-груби към останалите партии, ни санкционират. Толерира се обаче, ако наричат нас демократи или фашисти.“
Борислав Гаманов вижда надежда за Европейския съюз в това, че в отделните държави десните или централните партии като тяхната набират скорост. „С малко късмет ще успеем навреме да спрем цялата ляво-зелена идеология…“, казва. И пояснява, че макар всяка партия, избрана от народа, да има право да състави правителство, ако тези партии спечелят, това ще попречи да се прокарват планове и проекти, създадени за следващите години, тъй като те ще спрат да следват ляво-зелените идеологии във всички посоки и ще се върнат към национален интерес и национален суверенитет, което за тях не е изгодно.
Българинът – депутат в германския Бундестаг не е канен в национална телевизия в България.