• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Мнения

ККП доведе до дехуманизация на младото поколение в Китай

отДжеймс Гори
14 юни , 2022
ККП доведе до дехуманизация на младото поколение в Китай

Работник поглежда през ограда в жилищен комплекс, по време на локдаун в квартал Дзин'ан в Шанхай, Китай, на 25 май 2022 г. (снимка: Хектор Ретамал/AFP чрез Getty Images)

Едно ново поколение вече не вярва в Китай

Коментар

Отчаянието е могъща сила. Това е пълната загуба на надежда. Без надежда животът няма смисъл и няма причина да продължавa. Именно натам Китайската комунистическа партия (ККП) води новото поколение на Китай.

Или, както те наричат себе си – „Последното поколение“.

Млади и безнадеждни

Този текст е нещо повече от лекомислен отклик на млад мъж, отчаян от тоталитарните затвори, надзора и намесата на държавата в живота му. Когато полицаите му казват, че неговото отношение и липса на съдействие за настаняване в карантинен лагер ще засегнат (негативно) семейството му за три поредни поколения, мъжът отговаря: „Това е последното поколение“.

Отговорът „последното поколение“ резонира с младежта на Китай, която не вижда почти нищо, на което да се надява в живота си. Той бързо се превръща в „хаштаг“ за социалните медии в цялата страна, позволявайки на младите хора лесно да изразят собственото си отчаяние от живота под драконовото управление на ККП, която блокира градове като Шанхай и много други, изолирайки десетки милиони млади китайци.

Накратко, отговорът е породен от отчаяние и разочарование от живота в съвременен Китай. Несъмнено положението на младите е достойно за съчувствие.

„Културата 996“ – експлоатирането на едно поколение

Днес поколението китайци, които са в 20-те и 30-те си години, са единствени деца на родителите си вследствие на продължилата десетилетия политика на ККП за едно дете. Може да са женени и да се грижат за родителите си, но много от тях не са, а живеят сами. Често нямат деца и вероятно са собственици на апартамент, чиято стойност е спаднала поради пазарни манипулации от страна на държавата. Много от тях не могат да си позволят свой апартамент, мъчейки се да пестят само за да оцелеят.

Работата им, ако имат такава, е продължителна и тежка. Тези хора работят в сферата на високите технологии, което им оставя малко свободно време. Този нов начин на живот в Китай е цинично определен като „Културата 996“, при която млади работници с висше образование работят от 9 до 21 ч. шест дни в седмицата.

Въпреки че оплакванията от този начин на живот са често срещани в социалните медии и предизвикват национална дискусия в Китай, той е изцяло поддържан от висшите слоеве на бизнеса и политическата власт в продължение на десетилетия. Неотдавна бяха направени промени в закона, целящи да овладеят това съвременно явление на високотехнологична трудова експлоатация, но на практика положението остава същото.

Тази експлоатация и „Културата 996“ служат, разбира се, на държавата, която печели както от производителността на младото поколение, така и от факта, че хората са твърде уморени, за да правят друго.

Национална криза в областта на психичното здраве

Наред с това, в периода на пандемията властите станаха прекалено агресивни и всемогъщи. Честото тестване, инвазивното наблюдение на полицията, постоянният тормоз и инструкции по високоговорителите и липсата на комуникация с връстници повлияха на психиката на цяло едно поколение.

Днешната младеж е свидетел как от световен лидер в индустрията и контрола над пандемиите, страната се превръща в глобален паразит с тоталитарно правителство, имащо пълен контрол над тях.

Изглед от високо на хора, чакащи за PCR тестване в Тиендзин, Китай на 20 януари 2022 г.
(снимка: VCG/VCG чрез Getty Images)

Резултатът е национална криза на психичното здраве, която правителството не може дори да разпознае, а още по-малко да разреши. Тя се характеризира с масово разочарование и апатия.

Бягайте за живота си – извън Китай

В резултат сред младите хора се появява нова тенденция, позната като „runxue“ или „философия на бягството“. Нейното съдържание е колкото просто, толкова и страшно – тя призовава младите хора да бягат от Китай, за да намерят по-добър и по-сигурен живот.

Тази нова философия е също толкова разбираема, колкото и идеята за „последното поколение“. В края на краищата, младите хора се нуждаят от възможност да опитват нови неща, да разперят криле, да се провалят и след това да се въздигат отново без задушаващия и постоянен натиск на комунистическия ботуш на режима, стъпил на врата им и без присъствието на партията в съзнанието им.

От гледна точка на поведението, младото поколение не прилича на никое друго, което Китай е виждал. По време на политиката за едно дете например, мнозина са искали да имат повече деца, а държавата извършва принудителни аборти, за да наложи тази политика.

Днес много млади китайци отказват да имат деца. Според проучване две трети от жените на възраст между 18 и 31 години са избрали да нямат деца.

„Да не раждам деца в тази страна, на тази земя, ще бъде най-благородното дело, което бих могла да извърша“, пише потребителка на Weibo (китайска социална платформа) под хаштага #thelastgeneration. Коментарът ѝ е цензуриран.

Друг споделя: „Като обикновени хора, които нямат право на лично достойнство, нашите репродуктивни органи ще бъдат последното ни право на избор“.

Дистопично настояще и бъдеще

Дори при наличието на държавни данъчни и финансови стимули, насърчаващи младите хора да имат до три деца, идеята за раждане на дете в дистопията, която представлява съвременен Китай, не е привлекателна за поколението, от което зависи успеха на тази политика.

Както може да се очаква, застаряващото население с раждаемост под нивото на възпроизводство, не вещае нищо добро за бъдещето на Китай и ККП. Това, разбира се, е отделна тема, но е достатъчно да се отбележи, че политиката на ККП през последните няколко десетилетия е създала поколенческа и обществена пустош, чиито последици започват да се отчитат в партията едва сега.

Разбира се, ККП се справя с това опустошително и дълбоко вкоренено настроение сред младите по същия начин, по който подхожда към всички проблеми, с които се сблъсква – като потиска обществената дискусия.

Естествено, „последното поколение“ вече е цензурирано в китайските социални платформи. Навярно убеждението на ККП е, че след като не може да бъде видян или изразен в социалните платформи или в която и да е друга медия, проблемът е решен. Партията може уверено и официално да заяви, че сред младите хора вече няма отчаяние.

Само че, разбира се, сред младото поколение има такова. То е породено от – или поне най-много се асоциира с – обширната и жестока локдаун политика на ККП. Нещо повече, това дълбоко отчаяние е широко разпространено. Репресиите срещу бизнеса, забраните и срива на икономиката само направиха Китай по-непривлекателен за живеене, а държавата – по-заплашителна и агресивна към народа си.

В началото на 90-те години на миналия век, когато Китай се издига бързо, обещанието за материално богатство е в устата на китайските лидери и в съзнанието на младото поколение. Една популярна поговорка по онова време гласи: „По-скоро бих плакал в BMW, отколкото да съм щастлив на колело“.

Днес голяма част от младото поколение на Китай е отвъд сълзите, може би и безвъзвратно сломено от жестокото си правителство. Младите отказват да признаят този начин на живот, като в знак на бунт спират да раждат деца.

Това е многостранен проблем, за който ККП не проявява никаква емпатия и няма реални решения.

Мненията, изразени в тази статия, са на автора и не отразяват непременно възгледите на „Епок Таймс“

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Изучаване на религия в училищата

За и против религията в училище

0
0
Може ли изкуственият интелект да създава изкуство? Сотбис казва да

Може ли AI да създава изкуство? Sothebys казва „Да“

0
0
Разгадаване на парадокса на трудолюбивите бедни в Китай

Парадоксът „трудолюбивите бедни“ в Китай

0
0
Тръмп открива непреднамерени съюзници в своята търговска война с Китай

Тръмп открива неволни съюзници в своята търговска война с Китай

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Следваща публикация
Свети Ефрем е канонизиран за светец през 1404 г. от Сръбската църква

На 15 юни Православието почита свети Ефрем - сръбски патриарх, българин по произход

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria