Getting your Trinity Audio player ready...
|
Какво и защо да компостираме
Когато се разхождате, независимо дали в гората, или в центъра на града, околният терен се появява в периферното ви зрение. Виждате как през есента листата се натрупват, завихрят се около вас, докато падат, и се заклещват сред счупените клони на дърветата, които са разпръснати наоколо. Всичко това ще се разложи и ще се превърне в част от вечната система на разпадане и възраждане. Но тази система не е за нетърпеливите. Процесът отнема около хиляда години, само за да се създаде около един сантиметър компостирана почва.
Ние, разбира се, не разполагаме с хиляда години, затова ще ви представим няколко идеи, с които да ускорим този естествен процес, постигайки подобни резултати.
Какво представлява компостирането?
Компостирането е разлагане на органични вещества в богата на хранителни вещества почвена добавка. Готовият компост представлява богат на хумус земен материал, който помага на почвата да задържа хранителни вещества и влага, за да подобри растежа на растенията.
Всичко, което може да се разлага, е биоразградим материал. Биоразградимите материали включват дървени стърготини, клони, слама, хартия, листа, тор, плодове и зеленчуци. Някои по-рядко срещани материали са мъх от сушилня, водорасли, нежелана поща и стари памучни дрехи. Всички тези материали могат да се компостират у дома.
Защо да компостираме?
Хранителните остатъци съставляват една трета от отпадъците на едно обикновено домакинство. Когато хранителните остатъци се изпращат на сметището, те заемат ограничено пространство и допринасят за увеличаване на производството на метан и токсични утайки. Според Highfields, център за изследвания и обучения в областта на компостирането, ако всички остатъци от храна във Върмонт – където живея и компостирам – се компостират, вместо да се изпращат на сметището, това би компенсирало същото количество въглероден диоксид, както ако не се изгарят дванадесет милиона галона бензин годишно! С компостирането на органичните отпадъци затваряме цикъла на нашата хранителна система. Ценните хранителни вещества в остатъците от храна се използват за възстановяване на почвата и отглеждане на повече храна.
Няколко съвета за подготовка
Когато започваме да се учим как да компостираме, е важно да помним и разбираме, че компостът не е тор! Въпреки че съдържа много достъпни за растенията хранителни вещества, компостът е предимно добавка за подобряване на почвата.
Слагайте компост, когато подготвяте почвата в градината през пролетта или когато прибирате градината през есента. Обикновено компостът се прилага в градините всяка година – тънък слой може да се разпръсне върху градината и да се вкара в почвата.
Черният пластмасов компостер е добър начин да започнете да компостирате у дома. След това, когато установите своя режим, ще познавате по-добре нуждите си и ще можете да персонализирате личната си система за компостиране.
Черните пластмасови контейнери за компост са чудесни за събиране и съхраняване на кухненски отпадъци и до известна степен предпазват от миризми и вредители, но не са толкова добри за производството на готов компост. Нещата, които можете да поставяте в тях, са ограничени.
За саксийните растения смесете компост в почвата за саксии с около 25% съдържание. За сезонна поддръжка „полейте“ саксийните растения с тънък слой компост.
Тестването на почвата за недостиг на хранителни вещества и на компоста за съдържание на хранителни вещества ще ви даде по-точна информация за това как да подобрите специфичните условия на почвата. Използването на компост заедно с покривни култури и органични торове е устойчив начин за поддържане на плодородието на почвата.
Ако направите първата стъпка и започнете да компостирате остатъците от храна и градинските отпадъци, сте на път да се възползвате от крайния продукт, който представлява смес от разложена органична субстанция, богата на хранителни вещества и идеална за добавяне към собствената ви градинска почва или за даряване на обществена градина.
Компостирането всъщност е много просто.
За да активирате милиардите микроби, които са живи и се развиват в хранителни остатъци и градински отпадъци и са жизненоважна част от процеса на разграждане, изградете за тях структура, в която да могат да пълзят и да се придвижват в компостната купчина. Вътре в структурата ще има не само хранителни остатъци и градински отпадъци, но и кафяви отпадъци, като листа и пръчки. Просто се уверете, че в купчината има достатъчно въздух и влага. Звучи просто, нали? Наистина е така.
Защо е важно да се компостира?
Когато решите да компостирате, вие започвате да подхранвате и подобрявате домашната си среда. Опазвате Земята и облекчавате значително товара на сметището – може би дори напълно го премахвате! Ще имате по-малко пътувания до сметището и повече пари, които да похарчите за красиви храсти или консумативи от градинския център.
• Естествено е
Компостирането работи с природата, като използва рециклирани дворни отпадъци и кухненски остатъци и ги разгражда с помощта на микроорганизми и дъждовни червеи.
• Полезно е за почвата
Компостирането връща полезни хранителни вещества като азот, калий, фосфор и много други минерали обратно в почвата, за да се освободят в продължение на няколко години и да подобрят цялостното здраве на растенията или градината.
• Полезно е за духа
Компостирайки, вие подобрявате природната среда, в която живеете, и може да си спечелите приятели: например съседи, които може да са любопитни какво правите, или колеги градинари от общността, които може да искат да споделят идеи, които да доведат до приятелство.
• Чудесен начин да спестите пари
Компостирането ще намали количеството на битовите отпадъци, които се изхвърлят на сметището, като в някои случаи това намаление достига до 35%! Фактът, че ще има по-малко боклук за изхвърляне, ще спести пари на всички. Ще видите и по-ниски сметки за вода, когато компостът в крайна сметка се превърне в отличен мулч за градината, защото ще се задържа повече влага. Оказва се, че тази форма на рециклиране е печеливша за всички!
• Накрая, но не на последно място
Както споменах, компостът ще пести вода, но след като се използва, той също така ще защити растенията, като покрие корените им от излагане на въздействието му, а когато се смеси с почвата, ще добави дренаж и ще създаде по-благоприятни места за засаждане. Освен това ще намали риска от почвени заболявания и ще предотврати развиването на плевели в градината.
Цветовете на компоста
Активната компостна купчина е смес от влажни материали с високо съдържание на азот, наречени „зелени“, и по-сухи, богати на въглерод материали, наречени „кафяви“.
Зелените включват: хранителните отпадъци (като обелки от плодове и зеленчуци, утайка от кафе, торбички от чай и готови храни), прясно окосена трева, свежи плевели и оборски тор. „Зелено“ не се отнася до цвета, а до потенциала за компостиране.
Кафявите включват: Сухи плевели, слама, паднали листа, нарязана хартия, дървени стърготини и трици.
Как компостирането помага на растенията?
Без разлагащите органи, като бактерии, гъбички, червеи, мравки, бръмбари и акари, разлагането би спряло и ресурсите, които поддържат живота, биха се изчерпали. На пръв поглед безкрайното разнообразие от разлагащи се организми изпълнява различни функции в процеса на разграждане.
Когато компостът се разгражда в почвата, той осигурява хранителните вещества за наторяване – азот, фосфор и калий – във форми, които са лесно достъпни за растенията. За разлика от повечето неорганични торове, компостът функционира като бавно освобождаващ се склад за хранителни вещества, така че хранителните вещества са налични, когато растенията се нуждаят от тях, а не в един интензивен прилив. Компостът също така осигурява широк спектър от важни микроелементи, които не се съдържат в търговските торове.
Добавени към песъчливи почви, органичните вещества в компоста увеличават способността на почвата да задържа вода, така че дъждовната и поливната вода да се задържат в кореновата зона и да се използват от растенията. Това може значително да намали необходимостта от напояване в овощарството и други приложения, където използването на вода е ограничено или прекалено скъпо. Компостът олекотява тежките (с високо съдържание на глина) почви, като позволява по-добра инфилтрация на въздуха и водата в кореновата зона. Това подобрява здравето на растенията и помага да се предотврати запечатването на почвената повърхност, причинено от натрупването на вода. Органичната материя функционира като гъба, като позволява на почвата да задържа хранителни вещества и влага в кореновата зона. Хранителните вещества от неорганичните торове, както и тези, които се освобождават от самия компост, се предпазват от отмиване в подпочвените води. Структурата на почвата се подобрява, което позволява ефективен дренаж, обширен растеж на корените и стабилизиране на почвените агрегати, така че почвата да е по-малко подложена на ерозия от вода или вятър. Насърчава се активността на дъждовните червеи, което допълнително повишава плодородието на почвата.
Ползите от компостирането за планетата
Всеки ден използваме материали от Земята за всичко, което правим. Ядем храна, пием от алуминиеви кутии или стъклени бутилки, живеем в дървени къщи, носим дрехи от памук или синтетични влакна и използваме много пластмасови уреди. Някои от тези материали, като металите и пластмасите, не са биоразградими. Тези материали не се разграждат, въпреки че много от тях могат да бъдат рециклирани. Биоразградимите материали се разлагат; примери за това са дървесината, остатъците от храна, хартията и окосената трева. Всичко, което е биоразградимо, може да се компостира.
Често задавани въпроси за компостирането
Деде Къмингс е писател, дизайнер на книги и издател. Тя е автор на нехудожествени заглавия за здравето и начина на живот. Деде жвее в Братълборо, Върмонт, където проектира книги и ръководи издателството Green Writers Press. Тя обича да се занимава с градинарство, да чете, да кара колело, да кара ски и да ходи по планините.