Времето между Коледа и настъпването на Нова година е време за семейството, за домашния уют, за равносметки, поуки и нови оптимистични планове.
Рождество Христово е повод да обърнем внимание на близките си, на онези, които са в нужда, да подарим частица от времето, енергията и вниманието си на другите. Но е и време за нещо, което често пропускаме в забързаното ни ежедневие, а именно благодарността.
Напоследък си мисля за благодарността и защо тя присъства толкова рядко в ежедневието и в мислите ни.
Древните култури са знаели колко е важна съзнателната благодарност за благосъстоянието и съзидателната сила на един народ. За това свидетелстват хилядолетни индиански, перуански, християнски и източни писания. Тя се е предавала през вековете, прескачайки границите на континентите, проправяйки си път от една цивилизация до друга. И днес някои страни празнуват ден на благодарността, а защо ние все още не можем да я оценим?
Чарлз Дикенс, автор на една от най-известните коледни новели, казва: „Размишлявайте върху настоящите благословения, от които всеки човек има много, а не върху отминалите си несгоди, от които всеки има по малко“.
И наистина е така! Всички имаме за какво да сме благодарни и ако успеем да го открием и оценим, това може да внесе чудотворна промяна във взаимоотношенията ни с околните, но и в начина, по който преживяваме и осъзнаваме света, изпълвайки с радост и смисъл всеки момент.
Ще Ви издам и една тайна: благодарността има магичното свойство да привлича в живота ни повече от това, за което сме благодарили. Как да се убедите сами? Приложете благодарността на практика!
Практикуването на благодарност, разбира се, има много измерения, за които ние психолозите знаем.
Ще ви споделя няколко лесни стъпки, с които да приложите на практика благодарността и да го направите искрено, така че отсрещната страна наистина да го почувства:
- Всичко започва от контакта с очите, който придава неподправена искреност. Усмихвайте се и говорете ясно, когато благодарите. Конкретизирайте за какво благодарите, например: „Благодаря ти за прекрасната вечеря“ или „Благодаря ти, че се включи в проекта. Ти спасяваш нещата.“ Ако отношенията ви позволяват, можете да стиснете ръка, да прегърнете човека или да го целунете по бузата. Ако това е голямо събитие, след това изпратете ръчно написана благодарствена картичка.
- Дори бързите благодарности могат да бъдат по-смислени, ако просто разнообразите речника си. Когато някой ви донесе кафе, вдигне нещо, което сте изпуснали, или просто ви задържи вратата, няма да сгрешите с базовото „Благодаря“. Въпреки това фрази като „Благодаря Ви от сърце“, „Оправихте ми деня“, „Наистина го оценявам“, „Трогнат съм“, Задължен съм Ви“ или дори „Ти си най-добрият!“ обогатяват нещата и показват по-високо ниво на ентусиазъм и искреност.
- Изпратете поздравителни коледни картички, в които споменавате и благодарностите си към получателя. Ръчно написаните бележки персонализират нашата благодарност. Независимо дали са в отговор на подарък, услуга или нещо друго, всички красноречиви бележки имат някои общи ключови моменти. Започнете, като благодарите на лицето. След това продължете с конкретика, за да покажете, че оценявате мисълта, която е вложил в избора на точния подарък за вас, или любезността и търпението, които е проявил към вас. Направете го за тях, за тяхната доброта и заради техните усилия.
- Изпратете благодарствени бележки, към всички, от които сте получили подарък или които по някакъв начин са имали принос за вашия живот през годината. Благодарствените писма, изпратени по имейл, са подходящи, когато сте в бизнес ситуация, когато трябва да предадете благодарността на човека по-бързо, отколкото може да се направи по пощата, или ако направеното не отговаря на изискванията за писмена картичка, но все пак искате да знае, че наистина оценявате това, което е направил. При писането на самия имейл правилата са подобни на тези при ръчно написаната бележка, с уговорката, че не трябва да е прекалено дълъг, особено ако го изпращате до някой, който е на работа.
- Изредете на лист всичко, за което сте били благодарни през годината. Това ще подсили вярата ви, че съществува една по-висша сила на предопределеност в живота и Вселената, която често подрежда нещата по най-добрия начин за нас, дори и да не го осъзнаваме винаги.
Тези малки жестове ще подсилят емоцията от празника, чувството на взаимност и уважение, но и домашния ви уют. Ще ви накарат и да се почувствате наистина значими, придавайки допълнителна стойност на личността ви и взаимовръзките ви с другите. А как още ще допринесат… оставям на вас да разберете сами, а после може да споделите с нас.