В навечерието на най-светлия християнски празник Възкресение Христово православните християни се подготвят като месят козунаци, пекат сладки и боядисват яйца.
Боядисването на яйцата е най-значимият ритуал, в който участват и малки, и големи и по традиция се прави на Велики четвъртък. Великденското яйце символизира запечатания в него нов живот, а счупването му – възкръсването на Исус Христос. Яйцата се украсяват и се изписват, за да се отпразнува Великденския празник заедно с настъпването на пролетта.
Червеният цвят символизира кръвта на Исус, затова е и най-разпространен. По традиция първото яйце се боядисва в червено и с него се намазват личицата и бузките на децата, за да бъдат здрави.
Преди боите да станат широко разпространени, хората са използвали всякакви налични ресурси, за да правят сами багрила. Например, за да получат червен цвят, те използвали червено цвекло и репички.
В настоящия материал ви предлагаме да възродим традицията и ви представяме две интересни идеи за обагряне на великденските яйца с естествени материали.
Малки трикове за голяма помощ
Kак да сварим яйцата без да се счупи нито едно яйце?
Кората от яйцата се изрязва във формата на съда за варене, като в нея се поставят съответния брой яйца и се варят заедно с кората, предпазваща ги от напукване или счупване.
Kак от тъмните яйца да направим бели?
Първо се сваряват яйцата, охлаждат се до стайна температура и се слагат в подходящ дълбок съд. След това се заливат с разтворен в студена вода оцет, като на 4 яйца се използва 1 литър вода с приблизително 2-3 супени лъжици оцет. Престояват 10 минути, след което яйцата обилно се изплакват с вода.
Минерални – мраморни яйца
Необходими продукти и материали:
- люспи от лук (ситно нарязани)
- червен лук
- малки парченца хартия (нарязани от бял лист)
- малки парченца плат, може и от чорапогащник (размерът е колкото длан за увиване на яйцето)
- конец и ластици
- 200 грама боровинки (може и замразени)
- яйца (брой по избор)
- 1 лъжица олио
Приготовление:
Обелките от лук и хартията се нарязват с един и същи размер.
Суровите яйца се намокрят и се поставят върху парчето плат (чаропогащник), в който ще бъдат вързани.
Поръсват се равномерно с парченцата люспи и хартия. Завързват се на стегнато вързопче. Всички предвидени яйца се подготвят така и се слагат настрана.
Боровинките се блендират (в чопър или с миксер) до получаване на гъсто пюре.
Пюрето от боровинки се прехвърля в тенджера и се залива с малко вода, за да се разреди.
Вързопчетата с яйцата се нареждат внимателно на дъното на пълната с боровинково пюре тенджера и се покриват с останалите парченца от лук и хартиени листчета. Заливат се с още вода, ако е необходимо, така че яйцата да бъдат покрити.
Котлонът се включва и яйцата се варят 10 минутки да сваряване. След това се оставят в горещия разтвор още 30 мин. След това се изваждат от тенджерата, оставят се да изстинат и се развързват.
Махат се полепналите люспи от лука и хартията, като за блясък се намазват с олио с помощта на памучен тампон.
Космически яйца
Необходими продукти и материали:
- яйца (брой по избор)
- чай каркаде (хибискус)
- 1 лъжица олио
- бляскави сенки за очи
Приготовление:
Яйцата се сваряват за 10 минути. В дълбока купа се поставя чай каркаде (около 50 гр.), като се залива с малко количество гореща вода, за да се получи гъста каша. След около 5 минути се поставят топли сварените яйца и се долива вода до пълното покриване на яйцата.
Колкото по-дълго време яйцата стоят в разтвора, толкова по-наситено ще бъде обагрянето им. Няколко яйца могат да бъдат оставени за цяла нощ в купата. След като се извадят от сместа, яйцата не трябва да бъдат забърсвани или мити до пълното им изсъхване. След това могат да бъдат намазани с олио за блясък с помощта на памучен тампон или да бъдат минерални бляскави сенки за очи.
За да е пълен празникът, на трапезата се очаква да ухае току-що изпечен козунак.
Домашен козунак
Необходими продукти:
- 600 гр. пресято брашно
- 300 мл. прясно мляко(топло)
- 7 гр. суха мая
- 80 гр. захар
- 10 гр. ванилова захар
- 3 яйца
- 70 гр. меко краве масло
- 250 гр. стафиди
- 2 с.л. ароматен ром или коняк
- кора от 1 лайм или лимон
Приготовление:
Първо се активира маята. Слагат се 2 с.л. от общото количество захар и маята, заливат се с топлото мляко, разбъркват се добре и се прибавя малко количество от брашното (4-5 с.л.). Получава се каша и се оставя на топло за 15 минути да се активира. След това с миксер се разбива добре яйцата и двата вида захар. След като са много добре разбити, към яйцата се прибавя и алкохолът, и настърганите лимоновите кори. Към брашното се добавя солта, след това към яйчената смес се добавя маята и на малки порции – брашното. Започва добавянето и на маслото – това се прави на малки порции с размер колкото кибритена кутийка. Оформя се хомогенно тесто и се оставя да втасва за 1 час в топла среда.
След като тестото вече е втасало се изважда от купата и се доомесва още малко, за да се махне въздухът. Разстила се в размер 40-50 см и дебелина 8-10 мм.
Върху едната половина от тестото се разпределя пълнежа от 250 гр. стафиди поръсени с пудра захар, като свободното тесто се прегъва върху тестото с плънка. Получава се правоъгълник, след това се разрязва тестото на ленти с ширина около 3 см, като всяка лента се усуква със съседната. След това цялото тесто се навива на руло. Може да се изпече в тази форма, може и да се оформи в кръг. Ако тестото се поставя за печене в кръгла форма, то тя трябва да бъде с диаметър поне 24 см. Оставя се да втасва още един път за 40 минути, след което се намазва отгоре с разбит жълтък, поръсен с влажна захар и се слага да се пече. При загрята фурна на 180 градуса козунакът се пече за около 55 минути.
––––––––––––––-
„Тържествен звън се носи в пролетния въздух. Вярващите хора се отправят към храмовете по улиците на големите градове, по селските пътища и мостовете. Многолики потоци се вливат в църковните дворове. Навсякъде се мяркат бели бохчи, които по стар обичай се носят за освещаване на пасхалната трапеза. Идват стари и млади, вярващи и съмняващи се. До спускането на вечерта свещениците обикалят масите, на които са поставени златисти козунаци, великденски сладкиши, боядисани яйца.“ (из Светлото Христово възкресение, Протоиерей Александър Мен)