Getting your Trinity Audio player ready...
|
В своя годишен доклад за трафика на хора Държавният департамент на САЩ посочи, че китайският комунистически режим насилствено отнема органи от живи затворници на съвестта
Държавният департамент на САЩ изобличи китайския комунистически режим във връзка със сведенията за насилствено отнемане на органи от живи политически затворници. Това бе посочено в най-новия доклад за трафик на хора.
Документът, публикуван на 24 юни, поставя Китай сред 13 държави от „Ниво 3“, което означава, че правителствата им имат документирана „политика или модел“ на трафик на хора. Специално за китайския режим в доклада се посочва, че „е обвиняван в системно насилствено отнемане на органи от политически затворници“.
„Принудителното отнемане на органи в Китай изглежда е насочено към конкретни етнически, езикови или религиозни малцинства, задържани в различни места, често без да им се обясняват причините за ареста или да им се предоставят заповеди за арест“, се казва в документа, който цитира съвместно изявление на група експерти по правата на човека на ООН от 2021 г.
В изявлението от 2021 г., публикувано от Службата на Върховния комисар на ООН по правата на човека (СВКПЧ), се казва, че експертите са „изключително разтревожени от съобщенията за предполагаемо „отнемане на органи“, насочени към малцинства, включително практикуващи Фалун Гонг, уйгури, тибетци, мюсюлмани и християни, лишени от свобода в Китай“.
Експертите стигнаха до това заключение въз основа на „достоверна информация“, според която някои категории задържани в Китай са били подлагани насилствено на кръвни тестове и изследвания на органи без тяхно съгласие.
„Съобщава се, че резултатите от изследванията се регистрират в база данни за живи източници на органи, която улеснява разпределянето на органи“, пише агенцията на ООН.
„Дълбоко сме обезпокоени от съобщенията за дискриминационно отношение към затворниците или задържаните лица въз основа на тяхната етническа принадлежност, религия или убеждения“, заявиха експертите.
Съществуват множество доказателства относно провежданата от китайския режим държавна практика на насилствено отнемане на органи от лишени от свобода жертви, предимно последователи на духовния метод Фалун Гонг. В много от случаите това става, докато затворниците са още живи и без упойка, а органите се продават на заможни пациенти за трансплантационни операции.
Китайски трибунал, който е независим народен съд, базиран в Лондон, стигна до заключението през 2019 г., че китайският режим от години насилствено е отнемал органи от затворници „в значителен мащаб“, като практикуващите Фалун Гонг са „основният източник“ на човешки органи.
Негов председател беше сър Джефри Найс, който преди това водеше съдебния процес срещу бившия югославски президент Слободан Милошевич в Международния наказателен трибунал. Китайският трибунал е установил, че кръвните и медицинските тестове – особено на задържаните от Фалун Гонг и уйгури – „убедително сочат за методи, използвани за оценка на функциите на органите“.
Фалун Гонг
Фалун Гонг, известен също като Фалун Дафа, е духовна дисциплина, представена на китайската общественост през 1992 г. Тя насърчава последователите си да живеят според принципите Истинност, Доброта и Търпение. По официални данни до 1999 г. нейните последователи са били между 70 и 100 милиона души в източната държава.
Китайската комунистическа партия (ККП) възприема огромната популярност на аполитичния Фалун Гонг като заплаха за комунистическия режим. Обзет от страх и завист, тогавашният лидер на ККП Дзян Дзъмин стартира през юли 1999 г. брутална кампания на преследване в цялата страна, целяща да унищожи духовната дисциплина. Оттогава милиони симпатизанти на Фалун Гонг са задържани в затвори, трудови лагери, болници за психично болни и центрове за промиване на съзнанието. Стотици хиляди са жестоко изтезавани, докато са лишени от свобода. Истинският брой на загиналите от тези зверства е почти невъзможно да бъде установен, поради това, че властите прикриват убийствата и самоличността на жертвите. Подробни данни за преследването на последователите на източния духовен метод изнася Информационният център на Фалун Дафа, както и уебсайтът minghui.org.
Международният правозащитен експерт Дейвид Матас оцени по-рано тази година, че печалбата на китайския режим от насилственото отнемане на органи е около 8,9 млрд. щ. д. (16.1 млрд. лв.) годишно.
Китай отдавна е една от водещите дестинации за трансплантации на органи, а болниците в страната редовно рекламират кратки срокове за доставяне на съвместими органи.
Проблемът беше в центъра на вниманието на законотворците в Делауеър на 20 юни, когато Камарата на представителите на щата единодушно прие съвместна резолюция (HCR143). Тя призова конгресмените да насърчат медицинската общност в щата да „информира жителите на Делауеър за рисковете от пътуване до Китай за трансплантация на органи [и] да помогне за предотвратяване на неволното участие на жителите на Делауеър в убийството под формата на принудително отнемане на органи от затворници“.
Камарата на представителите на американския Конгрес прие Закон за защита на Фалун Гонг (H.R. 4132) на 25 юни. Той ще изисква от Съединените щати да налагат санкции на чуждестранни лица, които „съзнателно са отговорни или са съучастници, или пряко или косвено са участвали в насилственото отнемане на органи“ в Китай..
Законът за защита на Фалун Гонг, който предстои да бъде одобрен от Сената, призовава за „незабавно прекратяване“ на преследването. Ако бъде подписан, той ще изисква от Съединените щати да избягват всякакво сътрудничество с Китай в областта на трансплантацията на органи и да прилагат целенасочени санкции и визови ограничения, за да привлекат вниманието на международната общност към преследването на Фалун Гонг.