Гневът е нормална емоционална реакция, но трябва да се научим да го владеем. Ако в сърцето ви се е натрупало негодувание, то споделената в настоящата статия информация може да ви помогне да се освободите от него.
1. Има едно нещо в света, което винаги носи неприятности – това е загубата на самообладание.
2. Когато другите ви обиждат, отнесете се към това с благодарност; когато другите ви нараняват, изразете признателността си към тях. Когато преминавате през трудности, помнете, че сте благословени!
3. Независимо дали сърцето на човека е добро или зло, лошите думи създават карма и често са основната причина за загуба на благословии. Думите причиняват повече страдания на хората, отколкото физическото насилие. Лесно е да се създаде словесна карма, но възмездието за такива действия в бъдещите животи може да бъде изключително тежко.
4. Постигнатото ниво зависи от степента на търпение. Под търпение „忍辱“ хората обикновено разбират, че човек трябва да изтърпи унижение, срам, обида, но то включва и издръжливост, постоянство и устойчивост на сърцето.
За да постигне нещо важно и желано, човек трябва да бъде търпелив. Може би си мислите – защо трябва да стоите настрана от силните привързаности, страстните желания и трябва да сте толерантни дори към враговете си? Това е важно, за да защитите душевната си чистота.
Наградата за търпението ще бъдат добрите взаимоотношения. Колкото по-висока е степента на търпение, толкова повече ще постигнете. Ако не можете да бъдете търпеливи, няма да постигнете нищо!
5. В момента на гняв моментално се отварят милиони врати за различни проблеми. Когато сте ядосани, всичко се превръща в препятствия.
Ако се поддадете на гнева, губите мъдрост; ако позволите злостта да ви завладее, умът ви се замъглява. Действайки под влияние на емоциите, човек не само вреди на себе си, но и лесно създава вражда с другите. Ако обидите не бъдат разрешени, ще се появи кармично възмездие и последствията ще бъдат сурови.
6. Когато човешкото тяло и душа се слеят с природата, това е истинският път към здравето. Седемте емоции и петте желания разрушават човешката природа и вредят на тялото. Седемте вида емоции са: радост (си), гняв (ну), тъга (ю), замисленост (си), скръб (бей), страх (кун) и уплаха (дзин), от които най-сериозно и разрушително е гневът.
7. Дори ако някой ви обиди или ви разстрои, трябва да се отнесете към него с доброта. Именно чрез обидите, клеветите и вредите от страна на другите се премахват греховете, извършени в миналото и в този живот. Затова човек не бива да таи чувство на обида.
8. Да вредиш на другите със зли намерения е три части да вредиш на другите и седем части да вредиш на себе си. Това съотношение на нанасяне на вреда на себе си е като самоунищожение.
9. Да се научиш да не се тревожиш означава да бъдеш добър към себе си. Независимо от случилото се, трябва да се научим да не се тревожим, защото тревогите състаряват лицето по-бързо от времето. Това може да повлияе на настроението, да увеличи напрежението върху тялото и ума и да разруши отношенията между хората.
10. Силният човек трябва да се разглежда по отношение на това доколко има контрол над себе си. Сдържаността ви помага да се контролирате и да постигнете успех; ако се отдадете на емоциите и желанията си и ги следвате, ще загубите личната си свобода. Това може да доведе до неблагоприятни последици. Човек се смята за истински господар на себе си ако може да се придържа към правилните постъпки, дори когато никой не го наблюдава. За да живее човек живот без съжаления е необходимо да постъпва по този начин.
Как да се справяме с гнева по правилния начин
По-долу е представен откъс от 63-ия брой на списание Cheers, в който се изброяват пет погрешни начина, с помощта на които жените се опитват да се справят с гнева и се предлагат решения:
1. Умишлено потискане на гнева, но неспособноста да го оставите.
Решение: Най-добре е да изразите гнева и чувствата си в дневник или да поговорите с човек, на когото имате доверие.
2. Да съдите другите, злост, когато другите не са съгласни с вас.
Решение: Приемете факта, че вие самите и другите сте несъвършени, и не бъдете прекалено критични.
3. Неразбиране на другите хора и в резултат на това негативно отношение към тях. Не обяснявате предварително нещата на другия човек и се разстройвате, когато той не отговаря на вашите изисквания.
Решение: Обърнете внимание на това дали наистина разбирате какво мислят другите или прекарвате много време в „гадаене“ какво мислят те. Питайте хората какво искат и им казвайте какво мислите, за да избегнете недоразумения. Често причината за гнева дори не съществува, всичко е в нашето въображение.
4. Когато възникнат проблеми на работното място, понякога не искаме да общуваме директно с шефовете си, а си изкарваме гнева върху колегите.
Решение: Запитайте се на кого сте ядосани? Обърнете се директно към източника на гнева си.
5. Хората се държат импулсивно и за да отвлекат вниманието си от гнева, пазаруват и преяждат, но не дават воля на гнева си по подходящ начин.
Решение: Направете пауза, поемете дълбоко въздух и се запитайте: Как се чувствате в действителност?